Vanuatu, rajoni i botës më i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike

Kasollja në Vanuatu të përmbytur

Imazh - Sprep.org

Të jetosh në një ishull tropikal mund të jetë një mrekulli e vërtetë, veçanërisht kur nuk duhet të shqetësohesh për thatësirën: klima është e butë gjatë gjithë vitit, ka plazhe që janë plot jetë, xhungla me një mori bimësh dhe kafshësh unike në botë ... Por për shkak të ndryshimit të klimës, gjithashtu mund të jetë i rrezikshëm.

Në Vanuatu niveli i detit rritet më shpejt se në çdo pjesë tjetër të botës. Mesatarja është 6 milimetra në vit që nga viti 1993 (11 centimetra në total), ndërsa diku tjetër mesatarja është midis 2,8 dhe 3,6 mm / vit, kështu që ky vend i mrekullueshëm fyes kërcënohet seriozisht.

Kështu që ai e ka bërë të ditur Greenpeace, i cili, së bashku me aktorin dhe modelin Jon Kortajarena, kanë bërë një ekspeditë në Vanuatu për të parë të dorës së parë se si është të jetosh atje, duke vizituar komunitetet që u është dashur tashmë të lëvizin si rezultat i ngritjes së nivelit të detit. Vendi është aq i prekshëm sa që ky fenomen aktualisht kërcënon 100.000 njerëz. Por ky nuk është problemi i vetëm.

Stuhitë tropikale janë një tjetër nga kërcënimet më të këqija në vend, duke prekur 30.000 njerëz. Kjo do të thotë se gjysma e popullsisë së Vanuatut është e ekspozuar ndaj katastrofave natyrore çdo vit.

Stuhi tropikale në Vanuatu

Imazh - NBC

Zëdhënësi i Greenpeace, Pilar Marcos, deklaroi se "nuk ka të bëjë me alarmimin, por shkencëtarët shpallin se koha po mbaron: Nëse nuk merren masa adekuate para vitit 2020, do të jetë gjithnjë e më e vështirë të parandalosh rritjen e temperaturës së planetit mbi 1,5ºC.. Kufiri mbi të cilin ka shumë të ngjarë të ndodhin fenomenet më të këqija të shkaktuara nga ndryshimi i klimës. '

Ai gjithashtu tha se në 2011 34% e energjisë së kërkuar nga Vanuatu vinte nga burime të rinovueshme, dhe ata presin që deri në vitin 2030 të jetë 100%, gjë që jep shumë për të menduar. A bën qenia njerëzore diçka me të vërtetë efektive vetëm kur një problem e prek atë drejtpërdrejt? Nëse është kështu, do të jetë shumë e vështirë për planetin Tokë të mbetet kaq i bukur kur ne të rriturit e sotëm ua lëmë atyre të rriturve të nesërm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.