Vala e parë e nxehtësisë në Spanjë vë 34 provinca në gatishmëri

Termometri

Kalon nxehtë? Për disa ditë temperaturat në Spanjë po arrijnë temperaturat që janë më tipike për korrik / gusht se gjysma e dytë e qershorit. Temperaturat që do të rriten në 42 gradë Celsius në shumë rajone, siç është rasti në Andaluzinë Jugore ose Castilla La-Mancha.

Megjithëse vera fillon zyrtarisht më 21 qershor, duket se këtë vit është gjashtë ditë përpara, gjë që është një problem, veçanërisht për fëmijët në orët e shkollës. Të fikët në shkolla ka qenë lajm. Kur është kaq nxehtë, gjëja më e rëndësishme është të qetësohemi, veçanërisht kur bëhet fjalë për të mitur. Kjo është moti në Spanjë këto ditë.

Sa kohë pritet për sot?

Parashikimi i temperaturave për të Premten, 16 Qershor 2017

Parashikimi i temperaturave maksimale për të Premten 16 Qershor 2017. Imazhi - AEMET

Më 14 qershor, Agjencia Shtetërore Meteorologjike dha paralajmërim: një valë nxehtësie mund të ndikojë në kuadrantin jugperëndimor të gadishullit dhe në qendër të gadishullit, me një shkallë probabiliteti më të lartë se 80%. Data e fillimit ishte 15 qershor, dhe data e mbarimit ishte e hëna e ardhshme, 19 qershor. Dhe kështu ka qenë.

Sot në provincat e Kordoba, Granada, Huelva, Jaén dhe Sevilja janë aktualisht në gatishmëri portokalli (rrezik i konsiderueshëm) për shkak të maksimaleve që do të lëvizin ndërmjet 38 dhe 41ºC, ndërsa në Cádiz ekziston një alarm i verdhë (rrezik) për vlerat 38ºC, për shkak të erës Levante në zonat e ngushticës dhe për shkak të fenomeneve bregdetare.

Castilla La-Mancha ka një paralajmërim portokalli për temperaturat që mund të jenë deri në 40ºC në luginat e Tagus dhe Guadiana. Ne anen tjeter, Madrid mban alarmin portokalli në zonën metropolitane, me vlera që mund të jenë deri në 39ºC; dhe en Extremadura vazhdon paralajmërimin portokalli për maksimumin prej 42ºC.

Dhe për ditët në vijim?

Gjatë fundjavës, Gadishulli Iberik dhe Ishujt Balearik do të vazhdojnë të jenë të nxehtë. Të Shtunën temperaturat do të vazhdojnë të rriten në veri të gadishullit dhe të dielën ato do të rriten pak më shumë në Alto Ebro dhe në zona të tjera të veriut. Në juglindje të gadishullit dhe në lindje të Ishujve Balearik, temperaturat do të fillojnë të ulen.

Dhe në ishujt Kanarie?

Koha e planifikuar

Imazhi - AEMET

Ishujt me fat ata duket se heqin qafe nxehtësinë e fortë pak. Temperatura maksimale është rreth 30-32ºC, dhe minimumi është 10-12ºC. Asnjë ndryshim i madh nuk pritet këto ditë.

Kështu që asgjë, shumë ujë dhe prisni që vala të kalojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ANTONI LOPEZ dijo

  Misteri i reve të zhdukura noctilucente ose CEN dhe origjina e ndërlikuar e kësaj vale të nxehtësisë të paralajmëruar:
  15 qershor 2017 - Në fund të majit 2017, vëzhguesit në Evropë filluan të shohin tendinat blu elektrikë që vidhnin nëpër horizontin perëndimor në perëndim të diellit. Sezoni i verës me re noctilucent (CEN) me sa duket po fillonte. Retë me pamje të çuditshme zakonisht rrisin dukshmërinë e tyre në javë menjëherë pas shikimit të tyre të parë. Sidoqoftë, këtë vit ndodhi diçka misterioze. Në vend që të shkonin më lart, retë u zhdukën. Gjatë dy javëve të para të qershorit 2017, imazhet ZERO nga CEN u morën në Spaceweather.com - diçka që nuk ka ndodhur në pothuajse 20 vjet.
  Ku shkuan ata? Studiuesit thjesht kanë zbuluar: Ka qenë një "valë nxehtësie" në zonën polare të mesosferës, një rajon në atmosferën e sipërme të Tokës ku formohen CEN. Temperaturat relativisht të ngrohta kanë zhdukur retë.
  Lynn Harvey i Laboratorit të Universitetit të Kolorados për Fizikën Atmosferike dhe Hapësinore bëri zbulimin duke përdorur të dhëna të temperaturës nga Sonda Mikrovalë brenda satelitit Aura të NASA-s. "Në fillim të majit, mesosfera verore e rrezatimit diellor po ftohej, si zakonisht, duke iu afruar temperaturave të ulëta të kërkuara për CEN," thotë ajo. “Por nuk e dini? Pak pas 21 majit, ftohja e temperaturës u ndal mbi polin e veriut! Në fakt, ai u ngroh nga zona midis një ose dy shkallësh më të larta gjatë javës së ardhshme. Ngrohja e përkthyer në vitin 2017 duke qenë vera më e ngrohtë e mesopauzës në dekadën e fundit ".
  Ajo po përshkruan kurbën e kuqe në këtë komplot të 10 viteve të evolucionit të temperaturave mesosferike polare:

  Temperaturat e ngrohta në këto lartësi janë të tmerrshme për CEN. Retë e akullit formohen 83 km mbi Tokë kur temperatura e ajrit bie nën 145 K (-128 C), duke lejuar që molekulat e ujit të rrallë të mblidhen dhe të kristalizohen në pika të tymit të meteorit. Edhe disa gradë ngrohje janë të mjaftueshme për të shkatërruar retë e brishta.
  "Ne nuk e dimë pse mesosfera është ngrohur, por të gjithë treguesit tregojnë për ardhjen në rritje të rrezeve kozmike të jashtme në Sistemin Diellor", thotë Cora Randall, nga kryetari i Universitetit në Departamentin e Shkencave Atmosferike dhe Oqeanike të Kolorados. “Probablyshtë ndoshta një proces kompleks që përfshin gjithashtu përhapjen e valëve të gravitetit atmosferik, të cilat ndikojnë në rrjedhën e ajrit në atmosferën e sipërme. Ne jemi duke e shikuar atë dhe kështu është e ndërlidhur edhe me Ciklin aktual Diellor i cili është jashtëzakonisht i ulët.
  Ndërkohë, vala e nxehtësisë mund të jetë në përfundim. "Javën e fundit, mesopauza e polit verior ka filluar të qetësohet përsëri", thotë Harvey. Kjo do të thotë që CEN para se të kthehet do të rikuperohet shpejt, pasi temperaturat vazhdojnë të bien në atë zonë të atmosferës së polit të veriut. Vëzhguesit e gjerësisë së lartësisë së qiellit duhet të jenë në vëzhgim të tendencave elektrike që zvarriten nga perëndimi i diellit në netët që pasojnë përpara verës