Valët e Kelvinit përshpejtojnë shkrirjen e Antarktidës

Antarktida, kontinenti më i prekshëm nga efektet e ndryshimit të klimës

Antarktida është një nga vendet ku efektet e ndryshimit të klimës po ndihen më shumë. Shkrirja është një nga problemet më shqetësuese, jo vetëm sepse kërcënon mënyrën e jetës së banorëve të kontinentit, por edhe sepse rritja e nivelit të detit do të kishte pasoja për të gjithë planetin.

Tani, përveç kësaj, studiuesit në ARC Center of Excellence for Climate System Science zbuluan se erërat në Antarktidën Lindore mund të gjenerojnë ndryshime në detin e përhapur përmes valëve të Kelvinit, të cilat janë një lloj i valëve të oqeanit.

Valët e Kelvin ndërsa takojnë topografinë nënujore të Gadishullit Antarktik lindor, shtyni ujin më të ngrohtë në raftet e mëdha të akullit përgjatë vijës bregdetare. Rryma e ngrohtë qarkore antarktike kalon pranë shelfit kontinental të rajonit, e cila kombinuar me transportin e ujit të ngrohtë mbi pjesën e përparme të akullit, po bën që shkrirja e sektorit perëndimor të Antarktikut të përshpejtohet.

Ndryshimet në erërat bregdetare në këtë pjesë të botës mund të lidhen me ndryshimin e klimës, që prej Ndërsa temperatura mesatare globale rritet, erërat e forta perëndimore shoqërohen me stuhi mbi Oqeanin Jugor të ngrohtë, e cila shkakton ndryshime në erërat afër Antarktidës.

Antarktidë

Shkrirja e kontinentit është një çështje shqetësuese. Deri në vitin 2100, niveli i detit mund të rritet më shumë se një metër, dhe deri në vitin 2500, më shumë se 15 metra nën evolucionin aktual të emetimeve të gazeve serë. Prandaj, studiuesit besojnë se duhet të ndërmerren veprime të shpejta për t'iu kundërvënë ngrohjes globale, sepse nëse veprojmë kështu, »rrugët e stuhisë jugore ka të ngjarë të kthehen në një pozitë më veriore, e cila mund të ngadalësojë shkrirjen në Antarktidën Perëndimore. Kjo gjithashtu do të kufizonte ngrohjen e oqeaneve dhe do të jepte mundësinë për të stabilizuar disa nga akullt e mëdha që përfundojnë në det.

Për të ditur më shumë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.