Fenomeni La Niña

vajza prodhon shi të madh

Fenomeni El Niño dëgjohet pothuajse kudo në botë duke pasur parasysh ndikimin e tij në klimën e botës. Sidoqoftë, çfarë është dhe si funksionon nuk dihet mirë. Përkundrazi, ekziston edhe një fenomen i kundërt me El Niño i njohur si La Niña.

La Niña gjithashtu prodhon ndryshime të rëndësishme në klimën e planetit dhe pasojat e tij janë mjaft të rëndësishme. Prandaj, ne do të flasim për këtë fenomen në thellësi. A doni të dini gjithçka në lidhje me fenomenin La Niña?

El Niño Fenomen

Fenomen El Niño

Për të kuptuar mirë fenomenin La Niña, së pari duhet të kemi një kuptim të mirë të mënyrës se si funksionon El Niño. Së pari, pse e quajnë atë një fenomen dhe pse El Niño? Një fenomen në shkencat natyrore nuk është diçka e jashtëzakonshme, por përkundrazi çdo manifestim fizik që mund të vërehet pas vëzhgimit të drejtpërdrejtë ose matjes indirekte. Prandaj, El Niño dhe shiu ato janë dukuri meteorologjike.

Emri i El Niño u dha nga peshkatarët e qytetit Paita në veri të Perusë në aludim të foshnjës Jezus, pasi që ky fenomen u shfaq në sezonin e Krishtlindjeve.

Cili është fenomeni El Niño? Epo, sjellja normale e erërave tregtare në Paqësor është se ato fryjnë nga lindja në perëndim. Këto erëra shtyjnë ujin nga brigjet e Amerikës së Jugut dhe i çojnë ato në Oqeani dhe Azi. I gjithë ai ujë i nxehtë i grumbulluar gjeneron shi dhe një klimë tropikale në këto zona. Ajo që ndodh në Amerikën e Jugut është që i gjithë uji i ngrohtë që ka lëvizur të zëvendësohet me ujë të ftohtë që del nga thellësitë drejt sipërfaqes. Kjo rrjedhë e ujit të ftohtë quhet Rryma Humboldt.

Kjo situatë e ujit të nxehtë në perëndim dhe ujit të ftohtë në lindje krijon një ndryshim në temperaturat në të gjithë Oqeanin Paqësor, duke na dhënë një klimë tropikale në Oqeani dhe një pjesë të Azisë. Ndërkohë, era e lartë në atmosferë lëviz në drejtim të kundërt, gjë që rezulton në një sistem të qarkullimit të ajrit që vazhdimisht shtyn ujërat e ngrohtë në perëndim. Kjo është situata normale për Oqeanin Paqësor dhe klimën.

Por fenomeni El Niño, i cili ndodh rregullisht në cikle prej tre deri në pesë vjet, i ndryshon të gjitha këto dinamika. Ky fenomen fillon duke shkaktuar një rënie në erërat tregtare, duke bërë që i gjithë uji i ngrohtë i ruajtur në Oqeani të lëvizë drejt Amerikës së Jugut. Kur ky ujë arrin në brigjet, këto ujëra avullojnë dhe prodhojnë shira të jashtëzakonshëm, ndërsa klima në anën tjetër të Paqësorit bëhet e thatë, duke shkaktuar thatësira të rënda.

Fenomeni La Niña

fenomeni i vajzës është në kundërshtim me atë të djalit

Ju tashmë e dini funksionimin normal të rrymave oqeanike dhe erërat tregtare të Oqeanit Paqësor. Epo, tani do të jetë më lehtë për ju të kuptoni se cili është fenomeni La Niña.

Emri La Niña u zgjodh sepse është e kundërta e Fëmijës, megjithëse nuk ka shumë kuptim, pasi është Fëmija Jezus. Kur ndodh ky fenomen, Erërat e tregtisë fryjnë me një forcë më të madhe se normale, gjë që bën që shumë më tepër ujë i nxehtë të depozitohet në brigjet e Oqeanisë dhe Azisë. Kur kjo të ndodhë, reshje ekstreme ndodhin në këto vende, por ka një thatësirë ​​të rëndë në Amerikën e Jugut.

Këto dy fenomene prodhojnë mungesa të peshqve dhe katastrofa natyrore.

Pasojat e fenomenit La Niña

vajza shkakton thatësira në Peru

Fenomeni La Niña zakonisht zgjat me muaj dhe pasojat që sjell janë si më poshtë:

 • Presioni i nivelit të detit ulet në rajonin e Oqeanisë, dhe një rritje në të njëjtën gjë në Paqësorin tropikal dhe subtropikal përgjatë brigjeve të Amerikës së Jugut dhe Amerikës Qendrore; gjë që shkakton rritjen e ndryshimit të presionit që ekziston midis të dy skajeve të Paqësorit ekuatorial.
 • Erërat e alderit intensifikohen, duke bërë që ujërat e thellë relativisht më të ftohtë përgjatë Paqësorit ekuatorial të qëndrojnë në sipërfaqe.
 • Erërat anormale të forta tregtare ushtrojnë një efekt më të madh tërheqjeje në sipërfaqen e oqeanit, duke rritur diferencën në nivelin e detit midis të dy skajeve të Paqësorit ekuatorial. Me atë niveli i detit ulet në brigjet e Kolumbisë, Ekuadorit, Perusë dhe Kilit verior dhe rritet në Oqeani.
 • Si rezultat i shfaqjes së ujërave relativisht të ftohtë përgjatë Ekuatorit, temperatura e sipërfaqes së detit ulet nën vlerën mesatare klimatologjike. Kjo përbën provën më të drejtpërdrejtë të pranisë së fenomenit La Niña. Sidoqoftë, anomalitë termike maksimale negative janë më të vogla se ato të regjistruara gjatë El Niño.
 • Gjatë ngjarjeve në La Niña, ujërat e nxehtë në Paqësorin ekuatorial janë përqendruar në rajonin pranë Oqeanisë dhe është mbi këtë rajon ku zhvillohet rryma të ftohta për vajzën.
 • Reshjet e shiut po rriten në Azinë Juglindore, pjesë të Afrikës, Brazilit dhe Australisë, ku përmbytjet do të bëheshin të zakonshme.
 • Frekuenca e stuhive tropikale dhe uraganeve në Shtetet e Bashkuara po rritet.
 • Reshje bore që mund të jenë historike në disa pjesë të SHBA.
 • Thatësira të mëdha në Amerikën perëndimore, në Gjirin e Meksikës dhe në Afrikën verilindore. Temperatura në këto vende mund të jetë disi më e ulët se zakonisht.
 • Në rastin e Spanjës dhe Evropës në përgjithësi, reshjet e shiut mund të rriten ndjeshëm.

Fazat e fenomenit La Niña

rryma të ftohta për vajzën

Ky fenomen nuk ndodh kështu nga një moment në tjetrin, por që të shfaqet plotësisht, kalon nëpër faza të ndryshme.

Faza e parë përbëhet nga fenomeni El Niño fillon të dobësohet. Normalisht, këto dy fenomene janë ciklike, kështu që njëra pas tjetrës fillon. Kur erërat tregtare që kanë pushuar fillojnë të fryjnë përsëri dhe rryma e ajrit stabilizohet si normale, La Niña mund të fillojë të ndjekë nëse shpejtësia e erërave tregtare fillon të jetë anormalisht e lartë.

La Niña dihet të fillojë të ndodhë kur erërat e tregtisë fryjnë më të forta dhe zona e konvergjencës intertropike lëviz më në veri nga pozicioni i saj i zakonshëm më herët. Përveç kësaj, zona e konvekcionit në Paqësor rritet.

Shkencëtarët identifikojnë që La Niña po zhvillohet kur ndodh:

 • Një dobësim i rrymës ndaj ekuatoritAi, duke bërë që ujërat e ngrohtë që vijnë nga brigjet aziatike, të ndikojnë pak në ujërat e Paqësorit të Amerikës.
 • Një zgjerim i daljeve detare, të cilat ndodhin si pasojë e intensifikimit të erërave tregtare. Daljet ndodhin kur një sasi e madhe e ujit sipërfaqësor zëvendësohet me ujë të ftohtë në thellësi dhe të gjithë lëndët ushqyese që ishin nën shtresat më sipërfaqësore ngrihen. Me një tepricë ushqyesish, organizmat dhe peshqit që jetojnë atje shumohen dhe është shumë pozitive për peshkimin.
 • Forcimi i rrymës ekuatoriale jugore, veçanërisht pranë ekuatorit, tërheqja e ujërave të ftohtë që ulin temperaturat e Paqësorit tropikal lindor dhe qendror.
 • Një afërsi më e madhe e termoklinës (rajoni ku ka një rënie të shpejtë të temperaturës) me sipërfaqen e detit në Paqësorin tropikal, e cila favorizon qëndrueshmërinë e specieve detare që gjejnë ushqimin e tyre për periudha të gjata.

Faza e fundit ndodh kur erërat tregtare fillojnë të humbasin forcën dhe të fryjnë me forcën që bën normalisht.

Çfarë ciklesh ka fenomeni La Niña?

pasojat e fëmijës

Kur zhvillohet La Niña, zakonisht zgjat midis 9 muajsh dhe 3 vjet, në varësi të intensitetit të tij. Normalisht, sa më e shkurtër të jetë kohëzgjatja e saj, aq më të forta janë efektet që prodhon. Ndikimet më serioze dhe dëmtuese tregohen gjatë 6 muajve të parë.

Zakonisht fillon në mes të vitit, arrin intensitetin maksimal në fund dhe shpërndahet në mes të vitit pasardhës. Ndodh më rrallë sesa El Niño. Zakonisht ndodh midis periudhave prej 3 deri në 7 vjet.

A mund t'i ndalojmë këto fenomene?

Përgjigja është jo. Nëse do të donim të kontrollonim praninë ose intensitetin e të dy fenomeneve, do të ishim në gjendje të kontrollonim temperaturat e Oqeanit Paqësor. Për shkak të sasisë së ujit në këtë oqean, ne duhet të përdorim të gjithë energjinë e gjeneruar në shpërthimi i 400.000 bomba hidrogjeni 20 megaton secili të jetë në gjendje të ngrohë ujin. Sapo ta bënim atë, mund të ngrohnim ujin e Paqësorit sipas dëshirës, ​​megjithëse do të duhej ta ftohnim përsëri.

Prandaj, derisa të gjendet një mënyrë për të kontrolluar këto fenomene, ne vetëm mund të parandalojmë, të jemi shumë vigjilentë për praninë e këtyre fenomeneve në mënyrë që të krijojmë politika për veprim dhe zvogëlimin e ndikimeve dhe, mbi të gjitha, të sigurojë ndihmë për viktimat.

Ende nuk dihet shkencërisht pse ndodhin këto fenomene, por dihet që ato po ndodhin më shpesh për shkak të ndryshimit të klimës. Rritja e temperaturave globale po destabilizon praninë e këtyre fenomeneve dhe qarkullimin e masave ujore.

Me këtë informacion jam i sigurt që sa herë që dëgjoni emrin e të dy fenomeneve, me siguri e dini se çfarë është.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   axel dijo

  eshte interesante

 2.   Samantha dijo

  E vërteta është, kjo është e paplotë, ka efekte, por jo shkaqe, më la të pakënaqur me rezultatin.