La Niña mund të mbërrijë në vjeshtë dhe të shkaktojë kaos klimatik

Vajza

Pas El Niño, arrin antagonisti i tij: Vajza, i cili është një fenomen natyror që ftoh ujërat e Paqësorit dhe ndryshon klimën globale ... por në një mënyrë pak më ndryshe. Kur mund të mbërrijë? Sipas NOAA, ka një shans 75% që ky model i motit të zhvillohet në vjeshtë.

Temperatura sipërfaqësore e Paqësorit pranë ekuatorit mund më e ulët se 0,5ºC, duke favorizuar kështu formimin e uraganeve në Atlantik.

La Niña është një fenomen që, ndryshe nga El Niño, nuk është aq i dëmshëm sa mund të mendoni, por ajo që shkakton është po aq e rëndësishme. Jo aq intensive, por duhet të jesh i përgatitur. Në Paqësor ata do të kenë një dimër më të ftohtë dhe të thatë, dhe ky është një problem për ato lokalitete në të cilat shirat në kohët e fundit nuk janë parë shumë, të tilla si California. Nga ana tjetër, dhe siç thamë në fillim, në Atlantik do të ketë më shumë aktivitete stuhi, e cila, ndoshta mund të arrijë Spanjën, për të mos përmendur atë reshjet do të jenë shumë më të larta se normalja në Azi, Australi dhe madje edhe në Afrikën e Jugut.

A mund të parashikohet La Niña? E vërteta është se jo, por dihet që çdo 2 ose shtatë vjet mund të shfaqet, jo gjithmonë pas El Niño, por sipas të dhënave historike, shanset rriten kur ai ka qenë veçanërisht i fortë dhe intensiv, siç ka qenë kësaj here.

Uragane në Atlantik

Trajektoret e uraganeve në Oqeanin Atlantik. Imazhi - NASA.

Siç mund ta shohim, megjithëse gjithçka fillon në një zonë të caktuar të planetit, në të vërtetë përfundon duke ndikuar globalisht, duke prodhuar në të gjitha vendet disa ndryshime në klimë që nuk mund dhe nuk duhet të injorohen. Duhet të jesh i përgatitur për atë që mund të lindë, për çdo rast.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.