Uragani Lorenzo

 

Uragani Lorenzo

El Uragani Lorenzo u zhvillua në shtator 2019 dhe ndodhej në 45 gradë gjatësi gjeografike në perëndim. Ai erdhi të prekë brigjet më perëndimore të Evropës në një rrugë që përfundonte në majën veriore të Ishujve Britanikë. Ishte një uragan më goditës për të parë se ai ishte një nga fenomenet e para të tilla në këtë pjesë të botës. Hurshtë uragani më i fuqishëm që shfaqet pranë Spanjës për sa kohë që kemi të dhëna.

Për këtë arsye, ne do ta kushtojmë këtë artikull për të përmbledhur të gjitha karakteristikat e Uraganit Lorenzo dhe nëse do ta shohim përsëri, kjo do të ndodhë në të ardhmen.

Ndryshimet klimatike dhe uraganet

uragan në zonën e Mesdheut

Ne e dimë që pasojat e ndryshimit të klimës janë një rritje në frekuencën dhe intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit të tilla si thatësira dhe përmbytje. Në këtë rast, ajo që ndikon kryesisht në gjenerimin e uraganeve ka të bëjë me të rritja e temperaturave mesatare globale. Duhet të merret parasysh se dinamika e formimit të një uragani ka të bëjë me sasinë e ujit që avullohet në atmosferë dhe kontrastin midis ujërave të oqeaneve të ndryshme. Kjo do të thotë që në zonat ku avullohet sasia më e madhe e ujit, shirat e mëdha përfundojnë pasi i gjithë ky ujë përfundon duke u kondensuar dhe duke formuar re të shiut të rrëmbyeshëm.

Me rritjen e temperaturave mesatare globale, ne do të kemi një ndryshim në dinamikën e atmosferës. Vendet ku ishte më ftohtë më parë, do të jenë më të nxehta dhe, për këtë arsye, do të kemi një normë më të lartë avullimi. Uragani Lorenzo u drejtua për në Evropë dhe, ndërsa lëvizi në veri-lindje, mori forcë për t'u bërë një uragan i Kategorisë 5. Kjo është kategoria më e lartë në shkallën Saffir-Simpson. Ajo u krahasua me uraganin shkatërrues Katrina që përfshiu New Orleans në 2005..

Karakteristikat e uraganit Lorenzo

shtrirja e uraganit

Jo vetëm që krahasohet me Uraganin Katrina për nga intensiteti, por edhe në zonën në të cilën godet. Ky fenomen shumë i veçantë në këtë zonë të Atlantikut është hera e parë që regjistrohet. Sipas të gjitha matjeve të institucioneve dhe ekspertëve, rruga e Uraganit Lorenzo e bëri ndikimin në kontinent disi më të lehtë dhe problemi më i madh ishte në Azore. Ai arriti në këtë zonë si erërat me shpejtësi 160 km / orë dhe fryrje të më shumë se 200, në disa pika. Në kohën që arriti në Ishujt Britanikë ajo ishte dobësuar tashmë aq shumë sa që nuk konsiderohej uragan.

Kur një uragan gjenerohet në oqean, ai ushqehet me ujin që avullohet dhe arrin maksimumin kur arrin në brigjet. Sidoqoftë, sapo të hyjë në kontinent, dobësohet dhe humbet forcën kur hyn. Kjo i bën uraganet më të frikësuar në zonat bregdetare sesa në zonat e brendshme. Sa më shumë që është një zonë në brendësi, aq më shumë ajo ruhet nga uraganet.

Uragani Lorenzo në zonën e Spanjës

fillimi i uraganit lorenzo

Veryshtë shumë e rrallë të shohësh një uragan në një vend si i yni. Përgjigja e parë e dhënë për këtë lloj dyshimi është mjaft e qartë. Gjëja më e habitshme është trajektorja dhe kategoria e këtij uragani, por uraganet fillojnë formimin e tyre në Afrikë. Hereshtë këtu ku gjenerohen valë shqetësimi që shkaktojnë paqëndrueshmëri dhe që zvarritet. Kur këto paqëndrueshmëri arrijnë në detin më të ngrohtë në Karaibe, ato bëhen uraganet klasike dhe të fuqishme që zakonisht shohim.

Gjëja që kësaj here nuk ka arritur në Karaibe që nga ajo kohë ka hasur ujëra mjaft të ngrohtë për të formuar uraganin. Në vend që të shkojë në perëndim, ajo ka shkuar në lindje. Siç kemi përmendur më parë, që të formohet uragani, duhet vetëm ujë cilësor që bën të përpunohet një sasi e madhe e avujve të ujit që, së fundi, kompensohet në lartësi. Kështu formohen retë e uraganit.

Duhej të kalonte vetëm 45 gradë gjatësi në perëndim që të formohej Uragani Lorenzo. Shtë e vërtetë se si një trajektore e pazakontë për atë që jemi mësuar, por ndërsa duke shkuar në veri, u mor kategoria 5. Gjëja më interesante në lidhje me këtë fenomen është se ai ka shkuar në një trajektore të pazakontë dhe, megjithëse ka kaluar nëpër ujëra normalisht më pak të ngrohtë, arriti të marrë energji të mjaftueshme për të arritur kategorinë maksimale të uraganeve.

Këto janë arsyet pse Uragani Lorenzo u bë një nga uraganet më të famshëm të kohës sonë. Sa i përket lindjes së uraganit, ne shohim se ai ka të bëjë me ndryshimin e klimës, siç e kemi përmendur më parë. Isshtë e vërtetë që është dashur të gjejë ujëra më të ngrohtë se normalisht për të qenë në gjendje të arrijë kategorinë 5, por Në çdo rast, ekzistenca e këtij lloji uragani nuk mund të lidhet drejtpërdrejt me ndryshimin e klimës. Na duhen shumë studime të atribuimit dhe më shumë raste të ngjashme për të qenë në gjendje të sigurojmë diçka si kjo. Duhet të merret parasysh se ndryshimi i klimës po sjell pasoja afatgjata dhe se ende nuk ka prova të mjaftueshme për të qenë në gjendje të lidhin efektet e ndryshimit të klimës me formimin e Uraganit Lorenzo.

A do të ndodhë përsëri?

Dyshimi i shumë njerëzve është nëse do të shohim përsëri një uragan të kësaj kategorie në zonën tonë. Meteorologjia në Spanjë shpjegon se me ndryshimin e klimës duhet të kemi studime të ndryshme dhe më shumë fenomene të ngjashme për të ditur nëse ekziston ndonjë lloj modeli apo ka ndryshime në sjelljen e uraganeve. Një kuriozitet përmendet në studime dhe është se, ne duhet të shohim nëse uragane të ngjashëm arrijnë në vitet e ardhshme për të qenë në gjendje të flasim për këtë model. Një vit më parë kishim Leslie i cili kishte një sjellje të ngjashme me Lorenzo. Me këtë, kanë dyshime për ndikimin e ndryshimit të klimës në modelin e formimit të uraganit.

Uragani Leslie preku vendin tonë dhe ishte cikloni më i fuqishëm që arriti në Gadishullin Iberik që nga viti 1842. Ai gjithashtu konsiderohej si një nga uraganët më të gjatë në Atlantik. Ai gjithashtu kishte një sjellje jashtëzakonisht të çuditshme pasi që kishte ndryshime të vazhdueshme në trajektoren e saj. Kjo bëri që ekspertët të mos hartonin mirë një kurs.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Uraganit Lorenzo dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.