Uragani Irma ndryshoi ngjyrën e Ishujve të Virgjër

Ishujt e Virgjër siç shihet nga sateliti i NASA-s

Imazhi - NASA

Uragani Irma jo vetëm që ka shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale dhe ka marrë jetën e 58 personave, por gjithashtu ka shkatërruar vërtet Ishujt e Virgjër deri në atë pikë sa ngjyra e bukur e gjelbër që ishim mësuar të shihnim, i ka lënë vendin kafe.

Një kafe që na tregon se sa jashtëzakonisht i rrezikshëm u bë ky ciklon, i cili ishte gati të përuronte një kategori të re në shkallën Saffir-Simpson.

Me erëra maksimale prej 295km / h dhe presion minimal prej 914 mbar, Uragani Irma ka lënë shtëpi të shkatërruara të panumërta, pemë të panumërta të rëna dhe një numër të konsiderueshëm të njerëzve që kanë humbur gjithçka. Si gjithmonë, ka nga ata që kanë një kohë më të keqe se të tjerët, ose sepse kanë më pak burime ekonomike ose sepse po jetojnë në vendin ku kalon një uragan më i fortë.

Dëmtimi mund të shihej kur cikloni u largua nga zona, duke u drejtuar drejt Shteteve të Bashkuara ku gradualisht është dobësuar, siç dëshmohet nga numri i videove që janë ngarkuar në YouTube dhe rrjete të tjera. Por nëse kjo nuk do të mjaftonte, Imazhi Operacional i Tokës (OLI) i satelitit Landsat 8 të NASA-s kapi një imazh që do të habiste më shumë se një: në të ju shihni një Ishuj të Virgjër kafe, kur ato duhet të jenë të gjelbërta. Pse Ka shumë arsye.

Uragani Irma ndërsa kalon nëpër Ishujt e Virgjër

Imazh - NOAA

Njëra prej tyre është ajo vegjetacioni, thjesht, nuk ka qenë në gjendje të përballojë grykat e forta të erës dhe ka përfunduar duke u shqyer nga vetë uragani, gjë që nuk do të ishte për t'u habitur. Bimët tropikale, me përjashtime të pakta, nuk kanë rrënjë mjaft të forta për të qëndruar të ankoruara mirë në tokë, pasi që ciklonet formohen çdo vit, ata nuk kanë kohë për të lëshuar rrënjë, si, për shembull, një pemë lisi (Quercus robur) ose një pishë. Me tutje, kripa e detit që mbart uraganin në brendësi djeg gjethet, duke bërë që bimët të vdesin përfundimisht.

Për fat të mirë, nuk do të dëmtojë më. Sot, është degraduar në një stuhi tropikale. Sidoqoftë, do të duhen javë dhe madje vite për të rindërtuar gjithçka të dëmtuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.