Unazat e Saturnit

Unazat e Saturnit

Saturni është një nga planetët që i përket sistemit diellor dhe është brenda grupit të planetëve të gaztë. Ajo shquhet për të pasur unaza dhe është një nga dy planetët më të mëdhenj dhe më të famshëm në sistemin tonë diellor. Mund të shikohet lehtësisht nga toka falë Unazat e Saturnit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth unazave të Saturnit, si janë formuar ato dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Planeti me unaza

rëndësia e asteroideve

Saturni është një planet i veçantë. Për shkencëtarët, konsiderohet si një nga planetët më interesantë për të kuptuar të gjithë sistemin diellor. Vlen të përmendet se ajo ka një dendësi shumë më të ulët se uji dhe është e përbërë tërësisht nga hidrogjen, me një sasi të vogël heliumi dhe metani.

Ajo i përket kategorisë së planetëve gjigandë të gazit dhe ka një ngjyrë mjaft të veçantë që e bën atë unike. Isshtë pak e verdhë, në të cilën kombinohen shirita të vegjël me ngjyra të tjera. Shumë njerëz e gabojnë atë me Jupiterin, por ata nuk kanë asnjë lidhje. Ata dallohen qartë nga unaza. Shkencëtarët supozojnë se unazat e tyre janë bërë nga uji, por ato janë të forta si ajsbergët, ajsbergët ose disa topa bore, veçanërisht në kombinim me lloje të caktuara të pluhurit kimik.

Hënat

karakteristikat e asteroideve

Midis të gjitha këtyre karakteristikave magjepsëse që e bëjnë Saturnin një planet kaq interesant, ne duhet gjithashtu të nxjerrim në pah hënat që e përbëjnë atë. Deri më tani, 18 satelitë janë njohur dhe emëruar nga fizikantë ekspertë të fushës. Kjo i jep planetit rëndësi dhe shkathtësi më të madhe. Për t'i kuptuar më mirë ato, ne do të rendisim disa prej tyre.

Më të famshmet janë të ashtuquajturat Hyperion dhe Japetus, të cilat janë të përbëra tërësisht nga uji brenda, por janë aq të forta sa supozohet, përkatësisht, se ato janë në thelb të ngrira ose ekzistojnë në formën e akullit. Saturni ka satelitë të brendshëm dhe të jashtëm. Ndër strukturat e brendshme, më e rëndësishmja është struktura e brendshme ku ndodhen orbitat e quajtura Titane. Isshtë një nga hënat më të mëdha të Saturnit, megjithëse është e rrethuar nga një mjegull e dendur portokalli, nuk është e lehtë për tu parë.

Saturni ka satelitë të brendshëm dhe të jashtëm. Ndër strukturat e brendshme, më e rëndësishmja është struktura e brendshme ku ndodhen orbitat e quajtura Titane. Isshtë një nga hënat më të mëdha të Saturnit, megjithëse është e rrethuar nga një mjegull e dendur portokalli, nuk është e lehtë për tu parë. Sateliti Titan është një nga satelitët i përbërë pothuajse tërësisht nga azoti.

Brendësia e këtij sateliti është e përbërë nga shkëmbinj të përbërë nga elementë kimikë si hidroksid karboni dhe metan, të cilët janë të ngjashëm me planetët e zakonshëm. Sasia është zakonisht e njëjtë, më së shumti do të thonë ata, edhe nëse madhësia është e njëjtë.

Unazat e Saturnit

unazat e saturnit planetin e gaztë

Sistemi unazor i Saturnit përbëhet kryesisht nga uji i akullt dhe shkëmbinjtë që bien me madhësi të ndryshme. Ata janë të ndarë në dy grupe, të ndara nga "Divizioni Cassini": unaza A (e jashtme) dhe unaza B (e brendshme), sipas afërsisë së tyre me sipërfaqen e planetit.

Emri i divizionit vjen nga zbuluesi i saj, Giovanni Cassini, një astronom i natyralizuar francez-italian i cili zbuloi një ndarje prej 4.800 kilometrash e gjerë në 1675. Grupi B përbëhet nga qindra unaza, disa prej të cilave kanë forma eliptike që tregojnë ndryshime në densitetin e valëve për shkak të bashkëveprimit gravitacional midis unazave dhe satelitit.

Përveç kësaj, ekzistojnë disa struktura të errëta të quajtura "pykë radiale" që rrotullohen rreth planetit me një shpejtësi të ndryshme nga pjesa tjetër e materialit unazor (lëvizja e tyre kontrollohet nga fusha magnetike e planetit).

Origjina e pykave radiale është ende e panjohur dhe mund të shfaqet dhe zhduket në mënyrë statike. Sipas të dhënave të marra nga ekspedita e anijes Cassini në 2005, ekziston një atmosferë rreth unazës, e përbërë kryesisht nga oksigjeni molekular. Deri në vitin 2015, teoritë rreth asaj se si u prodhuan unazat e Saturnit nuk mund të shpjegonin ekzistencën e grimcave të vogla të akullit.

Shkencëtarja Robin Canup publikoi teorinë e saj se gjatë lindjes së sistemit diellor, një satelit i Saturnit (i përbërë nga akulli dhe një bërthamë shkëmbi) u zhyt në tokë dhe shkaktoi një përplasje. Si rezultat, fragmente të mëdha u dëbuan për të formuar një aureolë ose unazë me grimca të ndryshme, të cilat vazhduan të përplaseshin me njëra-tjetrën ndërsa rreshtoheshin në orbitën e planetit, derisa prodhuan unazat e mëdha që njihen sot.

Eksplorimi i unazave të Saturnit

Në 1850, astronomi Edouard Roche studioi ndikimin e gravitetit planetar në satelitët e tij dhe llogariti që çdo lëndë që ndodhej nën 2,44 herë rrezja e planetit nuk mund të bashkohej për të formuar një objekt dhe nëse ai ishte tashmë një objekt, ai do të copëtohej. Unaza e brendshme e Saturnit C është 1,28 herë rrezja dhe unaza e jashtme A është 2,27 herë rrezja. Të dy janë brenda kufijve të Roche, por origjina e tyre ende nuk është përcaktuar. Me materialin që ato përmbajnë, mund të formohet një sferë e ngjashme me madhësinë e hënës.

Struktura e hollë e unazës fillimisht i atribuohej gravitetit të satelitëve aty pranë dhe forcës centrifugale të gjeneruar nga rrotullimi i Saturnit. Sidoqoftë, sonda Voyager gjeti struktura të errëta që nuk mund të shpjegoheshin në këtë mënyrë. Këto struktura rrotullohen në unazë me të njëjtën shpejtësi si magnetosfera e planetit, kështu që ato mund të bashkëveprojnë me fushën e saj magnetike.

Grimcat që përbëjnë unazat e Saturnit ndryshojnë në madhësi, nga copa mikroskopike në copa të mëdha, të ngjashme me shtëpinë. Me kalimin e kohës, ata do të mbledhin mbetjet e kometave dhe asteroideve. Pjesa më e madhe e materialit që i formon ato është akulli. Nëse ato janë shumë të vjetra, ato do të bëhen të zeza për shkak të akumulimit të pluhurit. Fakti që ata janë të ndritshëm tregon se ata janë të rinj.

Në 2006 anija kozmike Cassini zbuloi një unazë të re ndërsa udhëtonte në hijen e Saturnit në anën e kundërt të diellit. Fshehja diellore bën të mundur zbulimin e grimcave që normalisht nuk janë të dukshme. Unaza midis F dhe G përkon me orbitat e Janus dhe Epimetheus, dhe këto dy satelitë pothuajse ndajnë orbitat e tyre dhe rregullisht i ndërrojnë ato. Ndoshta meteorët që përplasen me këto satelitë do të prodhojnë grimca që formojnë unaza.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth unazave të Saturnit dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Unë jam i mbushur me gëzim dhe njohuri të reja me këtë temë të rëndësishme të universit tonë të pafund, shpresoj që të vazhdoni të na pasuroni me njohuri të tilla të dobishme.