Tymi nga zjarret në Kanada arrin në Galici

tym nga Kanadaja

Zjarret e mëdha po ndodhin në Kanada si kurrë më parë. Ai tymi nga zjarret në Kanada arrin në Galici pasi të udhëtosh mijëra kilometra nëpër atmosferën e sipërme të Azisë perëndimore, megjithëse do të shkaktonte vetëm një ulje të lehtë të dukshmërisë dhe nuk do të ndikonte në cilësinë e ajrit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si tymi nga zjarret në Kanada arrin në Galici dhe si ndikon në të.

Tymi i zjarreve në Kanada arrin në Galici

Tymi nga zjarret në Kanada arrin në Galici

Ekspertët e motit vunë në dukje se zjarret shumë intensive, si ato në Kanada, mund të ngrenë tymin në shtresat e sipërme të atmosferës dhe në ato shtresa të krijojnë rryma të larta ajri, rryma avionësh, të cilët mund t'i lëvizin ato re me mijëra kilometra. Distanca midis Kanadasë dhe Galicisë është më shumë se 5.000 kilometra, e cila është distanca që grimcat nga zjarret kanadeze arritën të plotësonin.

Modeli CAMS, i cili ofron parashikime për cilësinë e ajrit në Evropë, pasqyron ardhjen e këtyre grimcave në Gadishullin Iberik, të cilat janë shumë të imta dhe janë pezulluar për një kohë të gjatë. Sipas Shërbimit Meteorologjik Galician, tymi nga zjarret filloi të zbulohej të dielën dhe E hëna ishte dita me sasinë më të madhe të tymit. Nga e marta mund të shkaktojë një ulje të lehtë të dukshmërisë dhe të krijojë përshtypjen e një mjedisi me re, si mjegull, por në vend të pluhurit nga Sahara, është smog i dendur.

ne siperfaqe Nuk u zbulua asnjë ndryshim në masën e ajrit dhe ka të ngjarë që gradualisht të hollohet dhe të shpërndahet në atmosferë. Përqendrimet në pjesën tjetër të Spanjës do të jenë më të ulëta se në Galicia dhe mezi të dukshme të mërkurën, me një vijë fronti që do të lëvizë të enjten për të pastruar ajrin.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për tymin nga zjarret në Kanada dhe se si ai ka arritur në Galici.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.