Termometër merkuri

Termometër merkuri

Me siguri një herë kur ishit i vogël, temperatura e trupit tuaj është matur kur keni pasur ethe dhe për këtë ata kanë përdorur a Termometër merkuri. Ky instrument është përdorur gjerësisht për të bërë pak për shumë gjëra përveç marrjes në temperaturën e trupit. Meqenëse ky lloj termometri kishte disa rreziqe në përdorimin e tij, ata vendosën ta zëvendësojnë atë me termometrat e rinj dixhitalë.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë plotësisht se si funksionon, cilat përdorime iu dhanë asaj dhe gjithçka që lidhet me termometrin e merkurit.

Çfarë përbëhet nga ajo?

Termometër gjatë gjithë jetës

Ky instrument për matjen e temperaturës u krijua në 1714 nga një fizikan dhe inxhinier polak me emrin Daniel Gabriel Fahrenheit. Nga ky mbiemër vjen masa e përdorur e shkallës. Më vonë diploma Celsius u prezantua si një tjetër shkallë e re.

Termometri i merkurit përbëhet nga një llambë nga e cila shtrihet një tub i hollë qelqi, dhe brenda së cilës është zhiva metalike. Vëllimi i këtij metali brenda tubit është më i vogël se vëllimi i llambës. Instrumenti u shënua me numra që tregonin temperaturën në varësi të asaj që matte. Ky metal në fjalë ishte i punësuar sepse tEasyshtë e lehtë të ndryshosh vëllimin e saj pak në varësi të temperaturës.

Ky instrument shënoi një para dhe pas në epokën e shkencës. Termologjia, e cila është shkenca që studion temperaturën, mund të bëjë përparim të jashtëzakonshëm në këtë drejtim. Konsiderohet deri më sot si një nga shpikjet më të mira, megjithëse termometrat e merkurit nuk përdoren më. Diapazoni i temperaturave që mund të strehonte ishte mjaft i madh. Ky diapazon i temperaturës mund të zgjatet më tej me udhëzimin e azotit ose ndonjë gazi tjetër inert. Kur u bë kjo, ajo shkaktoi një rritje të presionit në zhivën e lëngshme dhe rriti pikën e vlimit.

Përdorimet e termometrit të merkurit

Xham termometri

Tani do të analizojmë përdorimet që kishte përveç marrjes së temperaturës së trupit në rast të etheve ose shqetësimeve. Ato janë përdorur në fusha të ndryshme. Për shembull, ka akoma familje që e kanë atë në derën e përparme për të matur temperaturën e ambientit. Në shumë vende, siç janë spitalet dhe klinikat ambulatore, është përdorur për të matur temperaturën e pacientëve.

Zona të tjera mund të jenë banka gjaku, furra, inkubatorë ose për eksperimente kimike. Nga ana tjetër, në industri, termometri përdoret gjithashtu në termocentrale, për të njohur gjendjen e tubave, në pajisjet e ftohjes dhe ngrohjes, fabrikat e birrës, konservuesit e ushqimit, anijet, magazinat, furrat e bukës, etj.

Në të gjitha fushat, është e nevojshme të dihet vlera e temperaturës për të qenë në gjendje të prodhojmë produkte ose të konfirmojmë modele të caktuara në performancë. Për shembull, Necessaryshtë e nevojshme të dihet temperatura në të cilën po kalon uji në një tub në një industri për të ditur nëse duhet të ftohet. Përndryshe, mund të ketë probleme serioze. E njëjta gjë në një furrë buke. Duhet të dini vlerën e temperaturës në të cilën buka mund të bëhet në mënyrë perfekte.

Merkuri është një element natyror që në kimi simbolizohet nga Hg. Numri atomik është 80. Brenda depozitave të qymyrit ato mund të gjenden në shkëmbinjtë tokësorë siç është sulfuri i merkurit. Kjo përbërje është e njohur edhe si kanabar.

Merkuri ka shumë kërkesë për vite, pasi ishte gjithashtu shumë i dobishëm në instrumentet meteorologjike si p.sh. barometra, matës presioni dhe pajisje të tjera të tilla si çelësa, llamba dhe disa pajisje të tjera. Ky metal u përdor gjithashtu për të bërë amalgame dentare.

Kohët e fundit, disa studime pohuan se përdorimi i këtij metali nuk ishte i sigurt për popullatën, kështu që ai është tërhequr pak nga pak dhe termometrat që aktualisht tregtohen janë galium.

Rreziqet dhe rreziqet

Le të shohim tani cilat janë rreziqet e këtij termometri. Në Bashkimin Evropian, është vërtetuar se çdo instrument që përmban zhivë nuk mund të tregtohet më. Kjo sepse ka një rrezik të lartë për shëndetin dhe mjedisin, duke qenë në gjendje të kontaminojë ujin, tokat dhe kafshët.. Në Amerikën e Veriut është aplikuar gjithashtu në disa lokalitete.

Rreziku i merkurit qëndron në avujt e tij. Shtë një avull toksik që mund të thithet kur prishet termometri. Gjithashtu, kur merkuri derdhet, ai duhet të mblidhet menjëherë para se të ketë pasoja të tjera negative.

Nëse doni të dini nëse termometri që përdorni përmban merkur, thjesht duhet ta vëzhgoni atë. Nëse lëngu në të nuk është argjend, mund të jetë alkool ose ndonjë lëng tjetër që nuk ka toksicitet dhe nuk paraqet ndonjë problem shëndetësor ose rreziqe. Një aspekt tjetër është se etiketimi i produktit thotë "pa zhivë". Sipas ligjit, do të jeni të sigurt se është pa zhivë. Nga ana tjetër, mund të jetë që lëngu është argjend dhe nuk ka asnjë tekst që nuk thotë asgjë se nuk ka merkur. Nëse kjo ndodh, ka shumë të ngjarë të jetë zhivë.

Bie merkuri

Gjëja e parë që njerëzit pyesin veten është se çfarë të bëjnë nëse qelqi thyhet. Kur kjo të ndodhë, nuk duhet të përdorni kurrë një fshesë me korrent ose fshesë për ta pastruar atë. Ju gjithashtu nuk duhet ta bëni atë me duar të zhveshura ose të derdhni lëngun në tualet ose lavaman. Përndryshe, ju mund të ndotni mijëra litra ujë pa nevojë. Shtë një element shumë ndotës që mund të bëjë dëm serioz në sasi të vogla. Konsistenca e këtij materiali do të thotë që kur bie në tokë ajo ndahet në pika më të vogla dhe zgjerohet në të dy anët.

Kur një termometër bie dhe lëngu del jashtë, është më mirë të mbash fëmijët dhe kafshët shtëpiake jashtë zonës dhe të hapësh dritaren ose dyert për të ajrosur shtëpinë. Nëse jemi në një zonë të sheshtë dhe të lëmuar do të jetë më e lehtë për tu pastruar. Ju duhet të përdorni një leckë, doreza dhe një maskë për ta pastruar atë. Mos harroni të kontrolloni shumë mirë të gjitha pikat e merkurit në tokë, pasi ajo është shumë e rëndësishme. Nëse lini disa pika dhe prekni ose thithni gazin toksik, mund të shkaktojë helmim, dëmtim të trurit, probleme të tretjes dhe veshkave.

Shpresoj që me këto këshilla të mësoni më shumë rreth termometrit të merkurit dhe të jeni të kujdesshëm nëse e përdorni akoma.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alicia dijo

    Pra, sepse lejohet ende përdorimi i amalgamës për restaurimet dentare, është kontradiktore, që më shumë ndotje sesa merkuri i tepërt në gojë!