Tenerife krijon stacione të reja vëzhgimi vullkanik

Stacionet e mbikëqyrjes në Tenerife

Kur jetoni në një ishull vullkanik, është shumë e rëndësishme të studioni vullkanet për të mbajtur të sigurt popullsinë. Dhe kjo është pikërisht ajo që ka bërë Tenerife. Tani për tani, ai ka një sistem vullkanik të sizmografëve të përbërë nga 15 sizmografë Speciale që do t'ju lejojnë të zbuloni tërmete që deri më tani ishin të pazbulueshme.

Stacionet e reja të monitorimit sizmik do të vendosen strategjikisht në katër pikat kardinale të territorit.

Sistemi do të jetë padyshim shumë i dobishëm, pasi do të lejojë lëvizjet e regjistrimit në nëntokë që sizmografët konvencionalë nuk i zbulojnë. Kështu, duke pasur parasysh frikën e vazhdueshme të shpërthimeve vullkanike, ekspertët do të kenë të dhëna të nevojshme shumë më parë, përmes tërmeteve që paralajmërojnë për çdo rrezik. Por, përveç kësaj, popullata do të ketë informacion të përshtatshëm arsimor për të ditur se çfarë të presë si në rast të tërmeteve dhe shpërthimeve vullkanike.

Ky është angazhimi i madh i ndarjes së mjedisit në Instituti Teknologjik dhe i Rinovueshëm i Energjisë (ITER) drejtuar nga vullkanologu Nemesio Pérez dhe ekipi i të cilit është përforcuar me të Luca D'Auria, i cili është përgjegjës për monitorimin e Vesuvius, një nga vullkanet më të rrezikshëm në botë pasi ndodhet në një zonë shumë të populluar.

teide

Për ta përfunduar atë, Superkompjuteri Teide, i instaluar në ITER, do të përpunojë të dhëna me shpejtësi të lartë, gjë që do të lejojë të analizojë informacionin e mbledhur nga sizmografët dhe të bëjë supozime me të dhënat që mbledh, pasi qësizmografët kanë një GPS dhe sinkronizohen me njëri-tjetrin me gabime minimale prej të mijtat e sekondës"Tha Manuel Cendagorta, drejtori menaxhues i ITER.

Tenerife është një ishull vullkanik ku ndodhin tërmete me intensitet të ulët rregullisht, por një me madhësi 6 ose më të madh mund të burojë, sipas D'Auria, kështu që është e përshtatshme të përgatiteni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.