Temperatura në Ishujt Balearik është rritur me gati 3 gradë në katër dekadat e fundit

Plazhi Cala Millor në Majorka

Plazhi Cala Millor (Majorka)

Ishujt Balearik, një arkipelag i vendosur në lindje të Gadishullit Iberik, është shumë i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike. Në katër dekadat e fundit temperatura është rritur me gati tre gradë Celsius. Mund të mos duket shumë, por e vërteta është se është shumë nëse e krahasojmë me atë që është rritur në pjesë të tjera të botës.

Për shkak të kësaj situate, vera duket se po zgjatet gjithnjë e më shumë, shkrirja dhe përzierja me pranverën, e cila bëhet gjithnjë e më e ngrohtë me kalimin e viteve.

Kjo zbulohet nga a studim botuar në revistën shkencore ndërkombëtare »International Journal of Climatology», kryer nga studiuesi kryesor i grupit Meteorologjik të departamentit të Fizikës të Universitetit të Ishujve Balearic (UIB) Romualdo Romero me bashkëpunëtorë të tillë si Agustí Jansà, ish-drejtori i AEMET në Ishujt Balearik.

Por pse? Duhet të merret parasysh se rajoni Mesdhe është një zonë tranzicioni midis klimave të thata dhe të buta. Efekti serë ka shkaktuar ndryshime në qarkullimin atmosferik duke bërë rripin anticiklonik tropikal, e cila është ajo që përcakton verën në Mesdhe, është zgjeruar në veri. Për shkak të kësaj, ndjenja se verat po zgjaten po rritet.

Katedralja Palma (Majorka)

Në të njëjtën kohë, reshjet janë të pakta, edhe pse kjo rënie nuk është aq goditëse sa rritja e temperaturave. Sidoqoftë, për shkak të shkrirjes së poleve, niveli i detit është rritur 10 deri në 20 centimetra në shekullin e kaluar, dhe pritet që ajo do të vazhdojë të rritet midis 40 centimetra dhe një metër më shumë deri në fund të shekullit, sipas Romero.

Nëse nuk merren masa për të mbajtur temperaturën mesatare globale nën 2ºC, në vitin 2020 në Ishujt Balearik ajo mund të rritet me 2ºC, dhe në 2100 në 6ºC.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.