Teleskopi reflektues

shembull i teleskopit reflektues

Un Teleskopi reflektues punon përmes pasqyrave. Pasqyra kryesore më e madhe në fund të tubit transmeton dritën në pasqyrën dytësore më të vogël, e cila nga ana tjetër e drejton dritën në okular dhe formon imazhin që do të shohim përmes tij. Këta teleskopë janë të përsosur për ata që fillojnë në botën e astronomisë dhe vëzhgojnë universin.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, avantazhet dhe disavantazhet e një teleskopi reflektues.

Kush ishte shpikësi i teleskopit reflektues?

Teleskopi reflektues

Megjithëse shumë njerëz kontribuan në shpikjen e reflektorit, Isak Njutoni ishte i pari që krijoi një teleskop që përdorte pasqyra në vend të thjerrëzave për të reflektuar dritën dhe u shfaqën alternativat e para për teleskopët përthyes me devijime kromatike. Për më tepër, kur u shpik teleskopi reflektues, u bë i mundur krijimi i teleskopëve me hapje më të mëdha, duke lejuar zbulimin e objekteve më të zbehta dhe më të largëta.

Avantazhet dhe disavantazhet e një teleskopi reflektues

Edhe pse ka shumë lloje të reflektorëve, dhe secili lloj është më i përshtatshmi për përdorime të caktuara dhe ka avantazhet dhe disavantazhet e veta, shpesh ka disa avantazhe ose disavantazhe që ndodhin me modele të ndryshme.

Përparësitë e reflektorëve

 • Avantazhi i parë i madh i reflektorëve është se Ata kanë një hapje më të madhe dhe janë më pak të kushtueshëm se reflektorët (pasqyrat janë më të lehta për t'u gjetur dhe prodhuar sesa lentet, gjë që ul koston dhe ju lejon t'i gjeni për më pak se 200 euro Modeli i fuqishëm i reflektorit)
 • Ata janë plotësisht të lirë nga devijimi kromatik nga i cili vuajnë refraktorët. Drita reflektohet në vend që të përthyhet, duke rezultuar në ndarjen e ngjyrave në objektet me shkëlqim.

Disavantazhet e reflektorëve

 • Pasqyrat nuk reflektojnë 100% të dritës. Kjo do të thotë se një pjesë e shkëlqimit dhe kontrastit humbet në imazh. Në këtë kuptim, jo ​​të gjithë reflektorët janë të njëjtë, dhe shumë prej tyre kanë veshje të veçanta në pasqyrat e tyre që lejojnë transmetimin e dritës prej afërsisht 90 deri në 95 përqind. Pa këto veshje, humbja e dritës mund të arrijë 20%.
 • Ata kërkojnë rreshtim të shpeshtë. Disa modele madje e kërkojnë këtë para çdo përdorimi.
 • Ata mund të vuajnë nga devijime të tjera optike si astigmatizmi, devijimi sferik dhe koma.

Llojet e teleskopëve reflektues

refraktor dhe reflektor

Megjithëse termi "teleskop Njutonian" përdoret shpesh për t'iu referuar teleskopëve reflektues, dhe teleskopët e Njutonit janë në fakt modeli më i përdorur. Ekzistojnë dy lloje të teleskopëve reflektues: teleskopët e Njutonit dhe teleskopët Cassegrain.

Teleskopi reflektor Njutonian

Ky lloj teleskopi u shpik nga Isaac Newton dhe kishte një aftësi të mahnitshme për të kapur dritën. Është gjithashtu një model i përdorur gjerësisht nga studentët e astronomisë, pasi ofron një raport të pakrahasueshëm çmim-hapje. Konsideroni se mund të blini një pasqyrë njutoniane me hapje dy herë më të madhe se një refraktor për të njëjtin buxhet.

Përveç kësaj, pasqyrat me një raport fokal më të madh se 6 do të ofrojnë imazhe spektakolare të hënës dhe planetëve, sigurisht të krahasueshme me refraktorët ose teleskopët katadioptrikë (të dy dizajnet janë shumë më të shtrenjta se pasqyrat Njutoniane). Për më tepër, reflektorët me këto veti do t'ju lejojnë të shihni shumë objekte të qiellit të thellë. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për një larmi terreni, duke e bërë atë të përsosur për fillestarët.

Cilët përdorin astronomët më të avancuar?

Shumë prej tyre gjithashtu besojnë se reflektorët e Njutonit janë një opsion i mirë. Për shembull, Një teleskop 200 mm do të plotësojë në mënyrë të përsosur nevojat e astronomëve më kërkues pa qenë shumë i rëndë për t'u transportuar.

Nëse jetoni në qytet, mund t'ju duhet të udhëtoni në vende të errëta për të shmangur ndotjen nga drita, kështu që nuk ka kuptim të keni një teleskop më të madh se 180 mm pasi do të jetë i vështirë për t'u transportuar. Sigurisht, pasqyrat e Njutonit kanë më shumë sesa thjesht avantazhe. Një nga problemet që ata kanë është se ata janë lloji i teleskopit më të ndjeshëm ndaj dekolimimit, ndaj duhet pasur kujdes në fillim të çdo vëzhgimi.

Sa më i lartë të jetë raporti fokal, aq më pak ka gjasa që të jetë jashtë fokusit. Kjo mund të jetë një arsye tjetër për të zgjedhur një reflektor Njutonian me një raport fokal prej 8 si teleskopin tuaj të parë.

Teleskopi reflektor Cassegrain

teleskop për të parë qiellin

Teleskopët Cassegrain janë idealë për vëzhgime hënore dhe planetare. Për shkak të strukturës së pasqyrave, teleskopët Cassegrain Ato lejojnë që raportet e larta fokale të kombinohen në një tub që është më kompakt dhe më i lehtë për t'u trajtuar se teleskopët e Njutonit.

Disa nga disavantazhet e këtij modeli janë se është më i vështirë për t'u ngjitur (për shkak të strukturës së tij më komplekse optike) dhe është i prirur për koma (periferia e imazhit nuk do të duket e mprehtë).

Meqenëse okulari ndodhet në fund të tubit, është i dobishëm për vëzhgimin e objekteve relativisht afër horizontit, por do të jetë e pakëndshme për të vëzhguar pranë zenitit. Në këtë rast duhet të përdorni një yll diagonal, i cili do t'i bëjë vëzhgimet tuaja më komode.

Përveç teleskopit klasik Cassegrain, kemi edhe modele të tjera më pak të njohura por edhe interesante:

 • Richtey-Chretien: Qëllimi i këtij dizajni është të eliminojë koma dhe të zvogëlojë raportin fokal.
 • Dall Kirkham: Ofron imazhe të shkëlqyera, por ka një fushë më të vogël shikimi.

Të dy Richtey-Chretien dhe Dall-kirkham janë teleskopë të shkëlqyer për astrofotografi, sepse eliminojnë koma dhe prodhojnë imazhe shumë të qarta.

Shkurtimisht, reflektori Cassegrain nuk është zakonisht zgjedhja e parë për fillestarët, por megjithëse nuk është aq i zakonshëm sa teleskopi Njutonian, shumë profesionistë e përdorin atë dhe ka avantazhet e tij, si për shembull të jetë i shkëlqyeshëm për të vëzhguar planetët.

Shumë fillestarë të astronomisë zgjedhin pasqyrat për kosto më të ulët dhe hapje më të madhe. Edhe pse ka disa disavantazhe, për shumë hobistë avantazhet tejkalojnë disavantazhet e mundshme, pasi ato i lejojnë ata të fillojnë të vëzhgojnë një gamë shumë të larmishme objektesh pa shpenzuar shumë para.

Nëse po filloni të studioni astronomi, një reflektor Njutonian është padyshim një zgjedhje shumë e mirë. Nëse jeni veçanërisht të interesuar për të vëzhguar sistemin diellor dhe keni një përvojë me vëzhgimet planetare, teleskopi Cassegrain mund të jetë teleskopi që kërkoni për të zbuluar më shumë detaje.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për karakteristikat e një teleskopi reflektues dhe avantazhet dhe disavantazhet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.