Tërmeti 8,2 trondit Alaskën dhe shkakton paralajmërimin e tsunamit

Tërmeti në Alaskë

Çdo ditë ndodhin tërmete. Shumica prej nesh nuk është në gjendje t'i ndiejë ato, sepse ata janë aq të dobët sa që vështirë se e bëjnë lëvoren e tokës, por ka të tjerë që përveç tërmetit mund të aktivizojnë alarmin e tsunamit, duke qenë kështu në gjendje të shkaktojë dëme më të mëdha. Ky është rasti i një që ka tronditur Alaskën Sot e marte.

Me një madhësi prej 8,2 gradë në shkallën Rihter, e cila varion nga 0 në 10, ky fenomen është regjistruar nga Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A.

Tërmeti, i cili ndodhi 10 kilometra thellë, u zbulua 256 kilometra në juglindje të Chiniak, një qytet në bregun veriperëndimor të Alaskës. Për momentin, nuk ka dëm të pendohesh, por siç thamë, është aktivizuar një alarm për cunami dhe, në fakt, autoritetet e vendit u kanë kërkuar atyre që janë në bregdet të kërkojnë strehim. Përveç kësaj, Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor (PTWC) u ka bërë thirrje atyre që të largohen nga zonat e ulëta.

Duhet të kihet parasysh se alarme nuk do të thotë që kjo dukuri do të ndodhë, por se është e mundur të ndodhë. Siç shpjegon Zyra e Anchorage e Emergjencave, "Paralajmërimet për tsunami nënkuptojnë se një tsunami me një përmbytje të madhe është i mundur ose tashmë po ndodh". Këto fenomene detare janë shumë të rrezikshme, pasi valët që ato gjenerojnë arrijnë 19 metra; dhe më e keqja nuk është se, më e keqja është se ata mund të shfaqen disa orë pas tërmetit.

Dallgë gjigande

Prandaj, rreziku është real dhe parandalimi shumë i rëndësishëm. Ata e dinë mirë këtë, jo vetëm në Alaskë, por edhe në British Columbia (Kanada), në brigjet e Hawaiit dhe në brigjet e Shteteve të Bashkuara deri në kufirin me Meksikën.

Shpresojmë që asgjë të mos ndodhë, por nëse në fund të fundit, ju do të informoheni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.