Sudani, vendi i parë i pabanueshëm për shkak të ndryshimit të klimës

shkretëtirë-sudan

Sudani, një nga vendet më të varfra në Afrikë dhe në botë, mund të përfundojë të jetë i pabanueshëm për shkak të ndryshimit të klimës. Këtu, ku jetojnë më shumë se 40 milion njerëz, temperatura do të rritet deri në tre gradë celsius për shumë pak: viti 2060 sipas CNN.

Nëse parashikimet tuaja më në fund bëhen të vërteta, do ta bëjë jetën praktikisht inekzistente në një rajon që tashmë ka përjetuar shkretëtirëzim të rëndë dhe stuhi të forta pluhuri.

Sudani, një vend i vendosur në brigjet e Detit të Kuq në Afrikën e Veriut, ndodhet në një vend ku, kudo që të shikoni, do të gjeni vetëm shkretëtirë. Vetëm në jug ka savanë. Gjithashtu, temperatura është shumë e lartë: 42ºC tejkalohet lehtësisht pothuajse çdo ditëPrandaj, një rritje prej tre gradësh më shumë do të nënkuptojë fundin e jetës në këtë pjesë të botës, për arsyen e thjeshtë se shumica e qenieve të gjalla nuk mund të mbajnë një temperaturë prej 45ºC, dhe më pak çdo ditë.

Trupi i njeriut me 40 gradë Celsius mund të pësojë dëmtime të konsiderueshme të trurit dhe madje edhe vdekje. Megjithëse secili prej nesh ka pragun e vet termik, i cili mund të jetë pak a shumë i gjerë në varësi të mbi të gjitha nga vendi ku kemi jetuar më gjatë, temperatura ideale për të jetuar është midis 21 dhe 26ºC. Pothuajse gjysma e asaj që pritet në Sudan në vitin 2060.

Sudan

Dhe situata po bëhet gjithnjë e më e komplikuar për shkak të stuhitë e rërës, ose "haboob", të cilat janë fenomene që, megjithëse janë tipike për zonat e thata, po formohen gjithnjë e më shpesh në disa pjesë të vendit ndërsa planeti nxehet.

Sipas një raporti nga Zyra e KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, 4,6 milion njerëz janë të pasigurt në ushqim, dhe 3,2 milion të tjerë mund të mos kenë qasje në ujë në afat të shkurtër.

Ju mund të lexoni artikullin e CNN këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.