Studiuesit spanjollë ia atribuojnë breshrit gjigant ndryshimit të klimës

breshëri të mëdhenj

Në një zbulim novator, shkencëtarët nga disa universitete në Spanjë kanë lidhur një stuhi masive breshëri që ndodhi në provincën e Girona në gusht 2022 me ndikimet e ndryshimeve klimatike. Dhe gjithnjë e më shumë mendohet se shtimi i breshrit është shkaktuar nga ndryshimet klimatike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë pse Studiuesit spanjollë ia atribuojnë breshrit gjigant ndryshimit të klimës.

Stuhi historike breshëri

topa të mëdhenj breshëri

Studiuesit nga Universiteti Complutense i Madridit (UCM), Universiteti i Valladolidit (UVA) dhe Universiteti Pablo de Olavide i Seviljes (UPO) kanë përcaktuar se konvergjenca e një vale të nxehtë detare dhe ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit kanë luajtur një rol të rëndësishëm rol në shfaqjen e një stuhie të paprecedentë breshëri, me breshëri deri në 12 cm në diametër, në provincën e Girona më 30 gusht 2022.

Këtë e raportoi sot Universiteti Complutense Studiuesit kanë krijuar, për herë të parë, një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis ndryshimeve klimatike dhe ky lloj specifik i dukurive nëpërmjet përdorimit të simulimeve numerike.

Ekspertët theksojnë në mënyrë specifike faktin se formimi i një supercelule, një stuhi rrotulluese masive dhe shkatërruese, u lehtësua nga një nivel i pashembullt i energjisë konvektive. Kjo energji konvektive shërben si një katalizator për krijimin e këtyre superqelizave në atmosferë, duke rezultuar në një stuhi më intensive që nxit zhvillimin e breshërit masiv. Breshëri të këtyre përmasave shkaktojnë dëme të konsiderueshme fizike dhe materiale.

Pas stuhisë, e cila preku rëndë rajonin Baix Empordà, Shkatërrim i madh material është vërejtur në automjete, çati dhe ara, lëndime të shumta dhe fatkeqësisht fataliteti i parë. të regjistruara në Evropë për shkak të breshërit në dy dekadat e fundit.

Pse breshri ndodh kaq shpesh?

topa akulli

Mariano Sastre, studiues në Departamentin e Fizikës së Tokës dhe Astrofizikës në UCM, theksoi rëndësinë e studimit për të përmirësuar të kuptuarit tonë për dukuritë e rënda të breshërit. Ai gjithashtu nënvizon urgjencën e zbatimit të strategjive për të luftuar ndryshimin e klimës dhe për të lehtësuar efektet e tij të dëmshme, veçanërisht në komunitetet që janë më të ndjeshme ndaj ndikimeve të tij.

Studiuesit kryen një studim, gjetjet e të cilit u publikuan në Geophysical Research Letters, duke kryer dy grupe të ndryshme simulimesh numerike. Grupi i parë përsëriti kushtet aktuale, ndërsa i dyti rikrijoi nivelin paraindustrial, i cili përfaqëson treguesin e temperaturës globale para Revolucionit Industrial.

Kjo periudhë njihet si pikënisja për çlirimin e vazhdueshëm dhe të vazhdueshëm të gazeve serrë antropogjene. Ishte gjatë këtij studimi që formimi i breshërit kolosal u lehtësua nga një valë e nxehtë detare.

Studiuesit kanë vënë në dukje se ky nivel i veçantë shërben si një pikë referimi për matjen e ndikimit të këtyre emetimeve dhe pasojave që rezultojnë të ngrohjes globale. Për më tepër, ata theksuan se, krahasuar me kushtet para-industriale, modeli gjeneronte vazhdimisht përmasa breshëri dukshëm më të vogla se ato të vëzhguara në realitet.

Gjetjet ofrojnë gjithashtu një pasqyrë të rëndësisë së valës së nxehtësisë detare, një fenomen në të cilin temperatura e një deti ose oqeani rritet ndjeshëm, kur promovohet një atmosferë "konvektive" që lehtëson zhvillimin e breshërit kolosal.

Sastre shpjegoi se kur simulimet eliminuan si forcën antropogjene ashtu edhe ndikimin e valës së nxehtësisë detare, pati një rënie të konsiderueshme në kushtet konvektive që favorizojnë zhvillimin e breshërit të madh. Ky informacion është thelbësor për zhvillimin e një protokolli paralajmërues që mund të njoftojë në mënyrë efektive popullatën për stuhitë e mundshme breshëri.

Kërkohen më shumë kërkime për të arritur një kuptim më të thellë të lidhjeve të ndërlikuara midis ngjarjeve ekstreme të motit dhe ndikimit të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu.

Objektivat e hetimit

dëmtime nga breshri

Një nga qëllimet e ardhshme të studiuesve është të ndihmojnë në zhvillimin e një sistemi paralajmërues që shërbimet e motit mund ta përdorin për të njoftuar shpejt publikun nëse një ngjarje e ngjashme ndodh në të ardhmen. Stuhia shkatërruese e breshrit që ndodhi më 30 gusht 2022 në komunën e La Bisbal d'Empordà, Girona, pikëlloi thellë Spanjën. Kjo ngjarje katastrofike shkaktoi vdekjen tragjike të një fëmijë 20 muajsh dhe plagosi 67 persona, ndërsa topa akulli me diametër deri në 12 centimetra ranë shi.

Imazhet shqetësuese të kapura nga banorët treguan se këta gurë të mëdhenj zhyten në pishina, duke i ngjanur një shiu meteorësh dhe duke krijuar një skenë apokaliptike. Tashmë është përcaktuar se shkaku kryesor i kësaj fatkeqësie ishte rritja e temperaturës atmosferike e shkaktuar nga aktivitetet njerëzore.

Në një botim të kohëve të fundit në revistën Geophysical Research Letters, Carlos Calvo Sancho dhe ekipi i tij prezantojnë gjetjet e studimit të tyre, i cili përdori simulime numerike për të sqaruar faktorët që kontribuojnë në intensitetin e paprecedentë të stuhisë. Rezultatet tregojnë se kombinimi i energjisë së bollshme atmosferike dhe një valë të nxehtë detare gjatë asaj vere të veçantë në Mesdhe mund të llogarisë vetëm përmasat e stuhisë.

Është e rëndësishme të theksohet se pa ndikimin e ngrohjes së shkaktuar nga njeriu, nuk do të ishte i mundur formimi i breshrit të një përmasash kaq të konsiderueshme. Kjo stuhi breshëri qëndron si më e madhja e regjistruar ndonjëherë në vendin tonë dhe tragjikisht ka rezultuar me humbjen e një jete, duke qenë fataliteti i parë i shkaktuar nga breshëri në njëzet vitet e fundit.

Sasia e breshërit gjigant është rritur ndjeshëm. Sipas Calvo Sancho, një studiues predoktoral në Universitetin e Valladolidit (UVa), kur simulimi kryhet me temperatura normale të detit për atë periudhë specifike të vitit, superqeliza që u zhvillua mbi Girona mbetet e paprekur, por nuk formohet një masë jashtëzakonisht e madhe. . breshër.

Në tre vitet e fundit, nga viti 2021 deri në vitin 2023, kemi qenë dëshmitarë të të njëjtës frekuencë të breshërive masive ose jashtëzakonisht të mëdha si gjatë gjithë periudhës 2011-2019. Kjo tendencë alarmante ka bërë që ekspertët në nivel evropian të identifikojnë breshrin. si kërcënimi më i fuqishëm i lidhur me motin e ashpër në të ardhmen. Ndikimi i drejtpërdrejtë që ka tek njerëzit, bujqësia dhe prona e bën atë një fenomen shumë shqetësues.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse studiuesit spanjollë ia atribuojnë breshrit gjigant ndryshimit të klimës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.