Stephen Hawking

Stephen Hawking

Ne jemi dakord që mendja më e çuditshme e shekullit XNUMX deri më sot është ajo e Stephen Hawking. Bëhet fjalë për një njeri që ishte një fizikant teorik, kozmolog dhe popullarizues shkencor nga Britania e Madhe dhe i cili ndryshoi mënyrën në të cilën njihet e gjithë universi sot. Kërkimi i tij ka lënë gjurmë në historinë e shkencës dhe situata e tij personale e ka bërë atë një shembull të vetë-përmirësimit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë dhe bëmat e Stephen Hawking.

Bëmat e Stephen Hawking

Stephen Hawking si i ri

Siç e dimë, Stephen Hawking jo vetëm që ka kryer një hulumtim të gjerë, por gjithashtu ka pasur një situatë personale që e ka bërë atë një shembull të përmirësimit për shumë njerëz. Dhe kjo është vetëm ajo 22 vjet të jetës së tij u diagnostikua me sklerozë anësore amiotrofike. Kjo sëmundje, e njohur më mirë si ALS, bëri që lëvizja e tij të kufizohej me kalimin e viteve. Ai mund të lëvizte vetëm një pjesë të shkurtër të trupit të tij. Sidoqoftë, kjo sëmundje nuk e sulmoi aftësinë e tij të madhe intelektuale. Për këtë arsye, ai arriti të bëhet një nga shkencëtarët më të njohur në të gjithë historinë.

Kontributi kryesor i Stephen Hawking në shkencë qëndron në teorinë e njohur si "Teoria e gjithçkaje". Ai ishte shkencëtari i parë që u përpoq të unifikonte Teorinë e Relativitetit të Përgjithshëm të Ajnshtajnit me ligjet e Fizikës Kuantike. Ne e dimë që ligjet që rregullojnë kozmosin nuk janë të njëjta me ato të vëzhguara nga shkencëtarët në botën pafundësisht të vogël. Kjo botë është ajo që mbledh të gjitha grimcat e vogla si elektronet, protonet dhe neutronet. Pajtimi i të gjitha grimcave të vogla është një nga misteret më të mëdhenj të shkencës moderne.

Përkundër faktit se ka shumë më shumë ekuacione sesa në kohërat antike për të zgjidhur këtë problem, Stephen Hawking zhvilloi kryesoren dhe më pionierin. Shtë formula për temperaturën e një vrime të zezë. Sipas këtij ekuacioni dhe kësaj teorie, vrimat e zeza janë përgjegjëse për lëshimin e disa rrezatimeve dhe quhet rrezatim Hawking. Përveç kësaj, ka disa hamendësime të tjera në lidhje me funksionimin e universit që janë bërë nga ky shkencëtar gjatë viteve dhe viteve të hulumtimit. Disa nga teoritë më të njohura janë teoria e kohës imagjinare dhe në të cilën postulon se universi nuk ka kufij si i tillë. Kjo bën që koha të fillojë me një të vetën Big Bang.

Biografia e Stephen Hawking

Karriget me rrota

Ne do të bëjmë një përmbledhje të shkurtër të biografisë së këtij shkencëtari. Stephen Hawking u dallua nga fëmijëria e tij falë kapacitetit të tij mbi mesataren intelektuale. Aq sa ai paraqiti tezën e doktoratës kur ishte vetëm 24 vjeç. Teza u quajt 'Properties of Expanding Universes'', ka qenë publik që nga viti 2017 dhe mund të konsultohet në Universitetin e Kembrixhit.

Edhe me sëmundjen aq të rëndë saqë po i pengonte gjithnjë e më shumë lëvizshmërinë, ai ishte në gjendje të zhvillohej si një nga shkencëtarët më të mbajtur mend në histori dhe u zhvillua emocionalisht. Ai u martua dy herë dhe kishte tre fëmijë. Gjatë viteve të tij të fundit të jetës, ai vazhdoi të botonte dhe të jepte leksione si një referencë e shkëlqyeshme në studimin aktual të universit dhe gjithashtu të së ardhmes së njerëzimit si një specie.

Ndër ndërhyrjet e fundit publike, ai tashmë paralajmëroi që qeniet njerëzore duhet të largohen nga planeti ynë në mënyrë që të mbijetojnë si specie. Gjatë gjithë jetës së tij, ai ka bërë reflektime të rëndësishme në lidhje me ekzistencën e jetës në planetët e tjerë dhe mundësinë e jetës inteligjente. Një nga ëndrrat e Stephen Hawking ishte të udhëtonte në hapësirë ​​dhe megjithëse ai arriti të rikrijojë përvojën e gravitetit zero kur ishte 65 vjeç, kjo ishte e mjaftueshme për të.

Ky shkencëtar i madh lindi më 8 janar 1942, saktësisht 300 vjet pas vdekjes së Galileo. Në fillim ai donte të studionte matematikën por nuk ishte në dispozicion në universitetin e tij kështu që ai studioi fizikë. Pas tre vjetësh dhe jo shumë përpjekje, ai fitoi një gradë të shkëlqyeshme në shkencën natyrore. Ai iu përkushtua hulumtimeve në kozmologji pasi askush nuk e studionte këtë pjesë në Oksford.

Ishte në 1963 që ai rrëshqiti dhe ra gjatë një seance patinazhi dhe filloi të kishte vështirësi në lëvizje. Kjo ishte kur ai u diagnostikua me sklerozë anësore amiotrofike. Me vetëm 22 vjet jetë, ai filloi të zvogëlojë lëvizjen e tij gjithnjë e më shumë.

Kontributet më të mira

martesat

Stephen Hawking ishte jo vetëm një studiues i shkëlqyeshëm, por edhe një popullarizues i shkëlqyeshëm. Libri i tij i parë popullor u botua në 1973 dhe njihet si "Shkalla e madhe e strukturës së hapësirë-kohës". Publikime të tjera përfshijnë Relativitetin e Përgjithshëm: Një studim i njëqindvjetorit të Ajnshtajnit, me W. Izraelin dhe 300 vjet gravitacion, me U Izraelin. Midis librave të njohur që Stephen Hawking ka botuar janë më të shiturit e tij Një Histori e Shkurtër e Kohës, Vrima të Zeza dhe Foshnja Universe dhe Ese të Tjera, Universi në një fjalë, The Grand Design dhe Historia ime e Shkurtër.

Pak nga pak, lëvizshmëria e tij ulej gjithnjë e më shumë në të gjitha ekstremitetet e trupit. Kjo e detyroi atë që të duhej të mbështetej në një karrige. Sidoqoftë, kufizimet e tij fizike nuk e kanë ndaluar kurrë që të bëhet një shkencëtar i shkëlqyer. Në vitin 1985 ai gjithashtu vuante nga pneumonia që i detyroi mjekët të kryenin një trakeostomi. Kjo ndërhyrje delikate bëri që ai të humbte zërin përgjithmonë.

Falë zhvillimit të teknologjisë, që nga viti 1997, sistemi i tyre i komunikimit ishte i bazuar në një kompjuter. Isshtë një tabletë i instaluar në krahun e karriges tuaj me rrota që punon me bateritë e karriges vetë, megjithëse bateria e brendshme e tabletave mund ta mbajë atë nëse është e nevojshme. Ishte një sistem i sofistikuar i improvizuar që ai të komunikonte.

Ai ishte i pari që zhvilloi një ekuacion në përpjekje për të unifikuar teorinë e relativitetit të përgjithshëm dhe fizikës kuantike. Ai doli me një ekuacion të njohur si formula e temperaturës së vrimës së zezë në të cilën ideja e tij është që një vrimë e zezë në të vërtetë nuk është plotësisht e zezë. Dhe është se këto vrima lëshojnë pak rrezatim dhe është quajtur rrezatimi Hawking.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Stephen Hawking dhe biografinë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.