Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës

astronautas

La Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirësl (ISS) është një qendër kërkimore dhe laborator interpretimi hapësinor në të cilin bashkëpunojnë dhe veprojnë disa shoqata ndërkombëtare. Drejtorët janë agjenci hapësinore amerikane, ruse, evropiane, japoneze dhe kanadeze, por ajo bashkon një ekuipazh të kombësive dhe specialiteteve të ndryshme për të menaxhuar dhe përdorur pajisjen e ofruar.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor dhe rëndësinë e tij.

Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës

stacion satelitor

Këto ekuipazhe trajtojnë detyrat komplekse të operimit objektet e ndërtimit, objektet e përpunimit dhe mbështetja e nisjes, të operojnë mjete të shumta lëshuese, të kryejnë kërkime dhe të thjeshtojnë teknologjinë dhe pajisjet e komunikimit.

Asambleja e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës filloi me lëshimin e modulit të kontrollit rus Zarya më 20 nëntor 1998, i lidhur me qendrën Unity të ndërtuar në SHBA një muaj më vonë, por është përshtatur dhe zgjeruar vazhdimisht sipas nevojës. Në mesin e vitit 2000, u shtua një modul Zvezda i prodhuar nga Rusia dhe në nëntor të të njëjtit vit, mbërriti grupi i parë rezident, i përbërë nga inxhinieri amerikan i hapësirës ajrore William Shepard dhe inxhinieri mekanik rus Sergey Krikalev dhe kolonel Yurigi Cenko. Forca Ajrore Ruse. Që atëherë, stacioni hapësinor ka qenë i zënë.

Ky është stacioni më i madh hapësinor i ndërtuar ndonjëherë dhe vazhdon të mblidhet në orbitë. Kur ky zgjerim të përfundojë, ai do të jetë objekti i tretë më i ndritshëm në qiell pas Diellit dhe Hënës.

Që nga viti 2000, Astronautët që mbërrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës janë rrotulluar afërsisht çdo gjashtë muaj. Ata mbërritën me një anije kozmike nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, së bashku me furnizimet e mbijetesës. Soyuz dhe Progress janë ndër anijet ruse më të përdorura për këto qëllime.

Përbërësit e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

Stacioni Hapësinor ndërkombëtar

Komponentët e stacionit hapësinor nuk janë të lehta për t'u prodhuar. Mundësohet nga panele diellore dhe ftohet nga një qark që shpërndan nxehtësinë nga modulet, hapësirat ku jeton dhe punon ekuipazhi. Gjatë ditës temperatura arrin 200ºC, ndërsa natën bie deri në -200ºC. Për këtë, temperatura duhet të kontrollohet siç duhet.

Kapakët përdoren për të mbështetur panelet diellore dhe lavamanët e nxehtësisë, dhe modulet në formë kavanoza ose sfera lidhen me "nyje". Disa nga modulet kryesore janë Zarya, Unity, Zvezda dhe Solar Array.

Disa agjenci hapësinore kanë projektuar krahë robotikë për të manovruar dhe lëvizur ngarkesa të vogla, si dhe për të inspektuar, instaluar dhe zëvendësuar panelet diellore. Më i famshmi është telemanipulatori i stacionit hapësinor i zhvilluar nga një ekip kanadez, që shquhet për masën e saj prej 17 metrash. Ka 7 nyje të motorizuara dhe mund të përballojë ngarkesa më të rënda se zakonisht si krahu i njeriut (sup, bërryl, kyç dhe gishta).

Metalet e përdorura në të gjithë strukturën e stacionit hapësinor janë rezistente ndaj korrozionit, nxehtësisë dhe rrezatimit diellor, kështu që nuk janë krejtësisht të reja dhe nuk lëshojnë gazra toksikë kur janë në kontakt me elementët hapësinorë.

Pjesa e jashtme e stacionit hapësinor ka mbrojtje të veçantë kundër përplasjeve të vogla të objekteve hapësinore, si mikrometeoritët dhe mbeturinat. Mikrometeoritët janë gurë të vegjël, zakonisht më pak se një gram, që duken të padëmshëm. Megjithatë, për shkak të shpejtësisë së tyre, ato mund të dëmtojnë rëndë strukturat pa këtë mbrojtje. Po kështu xhamat kanë mbrojtje kundër goditjes pasi përbëhen nga 4 shtresa xhami me trashësi 3 cm.

Kur të përfundojë, ISS do të ketë një peshë totale prej rreth 420.000 kilogramë dhe një gjatësi prej 74 metrash.

Ku është

jeta në stacionin ndërkombëtar hapësinor

Qendra kërkimore ndodhet 370-460 kilometra mbi sipërfaqe (përafërsisht distanca midis Uashington DC dhe Nju Jorkut) dhe udhëton me një shpejtësi mahnitëse prej 27.600 km/h. Kjo do të thotë se stacioni hapësinor rrotullohet rreth Tokës çdo 90-92 minuta, kështu që ekuipazhi përjeton 16 lindje dhe perëndim të diellit në ditë.

Stacioni hapësinor rrotullohet rreth Tokës me një pjerrësi prej 51,6 gradë., duke e lejuar atë të mbulojë deri në 90 për qind të zonave të populluara. Për shkak se lartësia e saj nuk është shumë e lartë, ajo mund të shihet nga toka me sy të lirë në atë kohë. Në web http://m.esa.int mund të ndiqni rrugën e saj në kohë reale për të parë nëse është afër zonës sonë. Çdo 3 ditë kalon në të njëjtin vend.

jeta e stacionit

Sigurimi i ekuipazhit nga fillimi në fund nuk është punë e lehtë pasi ka shumë rreziqe nga udhëtimi në hapësirë ​​deri te kushtet shëndetësore pas kalimit të kohës në hapësirë. Megjithatë, ndërrimet mund t'i ndihmojnë astronautët të shmangin rreziqe më të mëdha.

Për shembull, mungesa e gravitetit ndikon në muskujt, kockat dhe sistemin e qarkullimit të gjakut të një personi, arsyeja pse anëtarët e ekuipazhit duhet të ushtrojnë 2 orë në ditë. Ushtrimet përfshijnë lëvizjet e këmbëve të ngjashme me biçikletën, lëvizjet e krahëve të ngjashme me stolin, si dhe ngritjet me vdekje, squats dhe më shumë. Pajisjet e përdorura janë përshtatur plotësisht me kushtet e hapësirës, ​​sepse duhet mbajtur mend se pesha në hapësirë ​​është e ndryshme nga pesha në Tokë.

Duhen disa ditë përshtatje për të bërë një gjumë të mirë. Kjo është e rëndësishme në mënyrë që anëtarët e ekuipazhit të kenë vëmendjen e duhur për të vepruar dhe për të marrë vendime. Astronautët priren të flenë mesatarisht nga gjashtë deri në gjashtë orë e gjysmë, dhe ata do të jenë të lidhur me një objekt që nuk lëviz.

Astronautët lajnë dhëmbët, lajnë flokët dhe shkojnë në tualet si gjithë të tjerët, por nuk është aq e lehtë sa në shtëpi. Higjiena e mirë dentare fillon me larje të rregullt, por duke qenë se nuk ka lavaman, mbetjet nuk mund të pështyhen, kështu që disa njerëz zgjedhin ta gëlltisin ose ta hedhin në një peshqir. Peshqirët ndërrohen vazhdimisht dhe janë bërë nga një material i hollë por absorbues.

Shampot që përdorin nuk kërkojnë shpëlarje dhe uji që përdorin për trupin pastrohet me peshqir sepse mungesa e gravitetit bën që lëngu të ngjitet në lëkurë në formën e flluskave në vend që të bjerë në tokë. Për të plotësuar nevojat e tyre fiziologjike, ata përdorin një gyp të veçantë të lidhur me një ventilator thithës.

Dieta që ndjekin është e veçantë, nuk e shijojnë si në tokë, sepse në atë rast qiellza zvogëlohet, dhe paketohet në një mënyrë tjetër.

Nuk është e gjitha puna në stacionin hapësinor. Pak njerëz e dinë se astronautët gjithashtu kanë disa aktivitete për të shmangur mërzinë dhe stresin. Ndoshta mjafton të shikosh nga dritarja dhe të shikosh Tokën, siç bëjnë pak njerëz, por 6 muaj janë një kohë e gjatë. Ata mund të shikojnë filma, të dëgjojnë muzikë, të lexojnë, të luajnë letra dhe të komunikojnë me të dashurit. Kontrolli i mendjes që kërkohet për të punuar kaq gjatë në stacionin hapësinor është një tjetër aspekt i mundshëm i astronautëve.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për stacionin hapësinor ndërkombëtar dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Tema e shkëlqyeshme, nuk dija disa karakteristika shumë të veçanta të këtij krijimi të madh të njeriut, se ideali është bashkimi i kombeve në shkencë, teknologji dhe PAQE... Përshëndetje