Spanja rrezikon të bëhet një shkretëtirë deri në fund të shekullit

shkretëtirëzimi i thatë mesdhetar

Qeveria lëshoi ​​një studim këtë vit në të cilin parashikon që 75% e zonës rrezikon të rrezikohet nëse gjërat nuk ndryshojnë. Me forcë dhe alarmante. Sidoqoftë, ka kaq shumë lajme që lidhen me katastrofizmin e klimës, saqë vetëm 0,6% e Spanjollëve janë të interesuar për të. Dhe, po, nevojiten lajme pozitive, por… Çfarë po ndodh? Pse nuk reagojnë njerëzit? Quhet "sindroma e bretkosës së zier". Filozofi dhe shkrimtari francez Olivier Clerc, shpjegoi këtë fenomen që ai zbuloi duke e kthyer atë në një fabul. Isshtë i zbatueshëm për të gjithë njerëzit, pasi u ndodh të gjithëve ne në një aspekt të jetës sonë. Sindroma e bretkosës së zier na fton të reflektojmë në jetën tonë me këtë analogji të vërtetë.

Një bretkocë që është brenda një tenxhere gati të vlojë do të kërcejë, për të mos ngordhur. Sidoqoftë, nëse bretkosa do të ishte brenda tenxhere, dhe temperatura e ujit do të ngrihej pak nga pak me një shpejtësi prej 0,02ºC në minutë, nuk do të ndodhte kështu. Procesi është shumë i ngadaltë dhe i padukshëm, dhe sa më shpejt që të bëheni të vetëdijshëm për problemin, është tepër vonë dhe vdes i zier. Në histori, ky problem ka ndodhur në më shumë se një rast. Herë gradualisht, herë eksponencialisht. Këtë problem mund ta gjejmë edhe midis burimeve të planetit tonë dhe mbipopullimit që na zë. Një analizë e vogël na bën të shohim se si jemi shumëzuar më shpejt dhe më shpejt. Dhe megjithëse duket se ne nuk do të vazhdojmë të rritemi me një ritëm kaq të egër, ne do të vazhdojmë të rritemi. Me ndryshimin e klimës, pasojat janë të njëjta, ato shihen dhe ne e shohim atë si diçka akoma të largët.

Rreziqet e ardhshme të shkretëtirëzimit në Spanjë

zonat e shkreta Spanja

Deri në vitin 2090 vlerësohet se midis 75% dhe 80% të sipërfaqes është në rrezik të shkretëtirëzimit. Programi Kombëtar i Veprimit kundër Shkretëtirëzimit na tregon zonat më të prirura për këto ndryshime. Qeveria është e përkushtuar të marrë iniciativa në të gjithë sektorët, veçanërisht ata që përfshijnë burime më të mëdha ujore, pylltari dhe bujqësi. Përgjigja që jepet shkon në tre drejtime. Nga njëra anë, parandaloni që më shumë zona të bëhen shkretëtirë. Së dyti, rehabilitimi i zonave që tashmë janë shkretëtirëzuar. Së fundmi, gjithashtu zhvilloni në një mënyrë të qëndrueshme ato zona të thata që nuk mund të rikuperohen.

Paleoekologët Joel Guiot dhe Wolfgang Cramer njoftuan në revistën Science se në 2090 gjysma e Spanjës do të ishte si Sahara. Ky skenar, së bashku me ngritjet e parashikuara të temperaturës, dhe rekordet e vazhdueshme që po regjistrohen si në këtë verë, i bëjnë parashikimet, më pak të çmendura edhe për më skeptikët. Rritet nga 3 deri në 4 gradë në Madrid, gjë që do ta bëjë atë të njëjtën temperaturë me Casablanca. Dhe ekosistemet e reja do të shfaqen në pellgun mesdhetar që nuk janë parë në 10.000 vjet.

Vendet më të prekura në Mesdhe dhe në Spanjë

ndryshim ligatinat nga shkretëtira

Ndryshimi i reshjeve është gjithashtu një faktor tjetër. Ndër komunitetet më të prekura do të jetë Murcia dhe Komuniteti i Valencias. Ato janë vendet ku efektet e ndryshimit të klimës priten më shumë. Dhe në vetvete, e gjithë zona e klimës mesdhetare të thatë dhe gjysmë të thatë. Ndër më të akuzuarit për të parë pasojat e shkretëtirëzimit është periudha midis 2041 dhe 2070. Indeksi pritet të jetë shumë i lartë, dhe megjithëse supozohet se disa ndryshime do të jenë të pashmangshme, do të bëhen të gjitha përpjekjet për të zbutur efektet.

Paco Gil, sekretar i Organizatës së Unionit Agrar, shpjegon se nuk ka të bëjë me alarmimin, por me realizmin e asaj që po ndodh. "Reshjet janë ato që kanë qenë për dy dekada, kështu që të thuash që shkretëtira troket më fort çdo ditë në derën tonë nuk është alarmante", me fjalët e tij, në lidhje me katastrofën që po përjetohet tashmë në Murcia.

Ne duhet të marrim masa, të gjitha në përgjithësi, dhe të jemi të vetëdijshëm për të ardhmen që na pret. Shkretëtira po fiton gjithnjë e më shumë terren në veri dhe ajo nuk do të zgjidhet duke spërkatur një rrethrrotullim trafiku që tregon barin e gjelbër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.