Spanja ka ndjeshmëri në stabilitetin bregdetar për shkak të ngrohjes globale

Stabiliteti i bregdetit në Spanjë

Në disa artikuj të mëparshëm si ai i "Pikat më kritike të ndryshimit të klimës" Unë kam komentuar që Spanja është një nga vendet e Bashkimit Evropian që është më e prekshme nga efektet e ndryshimit të klimës. Një nga efektet negative të ngrohjes globale afatgjatë është ai i rritjes së niveleve të detit.

Si pasojë, ky problem global afatgjatë mund të ketë pasoja shumë serioze për vendet dhe stabiliteti i tij bregdetar. Pse Spanja është kaq e ndjeshme ndaj bregdetit?

Efektet e ngrohjes globale

Një nga problemet e ngrohjes globale është shkrirja e akullit në Arktik dhe Antarktik me pasojë ngritja e nivelit të detit. Ekonomia e Spanjës bazohet kryesisht në sektorin terciar (turizëm) dhe bregdetet janë shumë të populluara, kështu që nëse niveli i detit rritet, do të ketë probleme të shumta.

Këtij fenomeni të prodhuar nga ngrohja globale, duhet t'i shtojmë përmbytja e shtuar i cili, me një ngritje të nivelit të detit, do të jetë më shkatërrues dhe do të shkaktojë shumë më shumë dëme.

nivelin e detit

Spanja është e pambrojtur për shkak të brigjeve të saj shumë të populluara

Deri më tani, 361 milion kilometra katrorë që pushtojnë oqeanet kanë vepruar në luftën kundër ngrohjes globale, pasi ata kanë qenë përgjegjës për thithin deri në 90% të nxehtësisë së prodhuar nga njerëzit dhe një e treta e dioksidit të karbonit të emetuar.

Oqeanet dhe detet thithin CO2

Kjo ndodh për shkak të presionit të pjesshëm të dioksidit të karbonit në atmosferë. Kur ka shumë dioksid karboni në atmosferë, ai kalon në ujë, i cili vepron si rregullator. Problemi me këtë fenomen është se gjeneron efekte anësore negative. Kur ka sasi të mëdha CO2 në ujë, ato shkaktojnë acidizimi i tyre dhe përkeqësimi i ekosistemeve detare dhe habitati i shumë specieve.

Një nga rastet më të famshme dhe të njohura të efekteve anësore të shkaktuara nga thithja e CO2 nga oqeanet është zbardhja e shkëmbinjve koralorë, të cilat mund të përfundojnë të uritur.

koralet

Në fakt, deti Mesdhe perëndimor është rajoni detar që ka dioksidin e karbonit antropogjen më të akumuluar në zonat e tij të thella në botë, për faktin se është i rrethuar nga njerëzimi dhe proceset e fundosjes së ujërave të ftohta dhe të dendura që ndodhin këtu, gjë që parandalon daljen e CO2 drejt Atlantikut përmes Gjibraltarit.

Në një raport nga Katalonia u zbulua se temperaturat mesatare janë rritur me rreth dy gradë që nga viti 1900.

Çfarë pasojash sjell kjo?

 Shkencëtarët paralajmërojnë për pasojat e drejtpërdrejta të ngrohjes globale, të tilla si shkrirja e kapakëve polare dhe akullnajave, zgjerimi termik i ujit dhe ngritja pasuese e nivelit të detit, përveç rritjes së stuhive detare, të cilat, ata parashikojnë, do të kenë efektin e një erozioni në plazhe, i cili tani ata tashmë humbin midis 60 dhe 90 centimetra në vit.

Duke pasur parasysh këto pasoja, Spanja mund të ketë refugjatët e klimës në vitet e ardhshme. Përveç kësaj, fakti që periudhat e thatësirës janë më të gjata në zonat gjysmë të thata të juglindjes së gadishullit ishin tashmë, së bashku me shumë faktorë të tjerë, veçanërisht ata ekonomikë, shkaqet e migrimeve masive që ndodhën në Spanjë në vitet XNUMX.

ngritja e nivelit të detit

Në disa vjet, me shkallën aktuale të konsumit dhe degradimit, sasia e plehrave në det do të tejkalojë atë të peshqve. Ndër projektet që përpiqen të ndalojnë këto pasoja të rënda janë injektimi i dioksidit të karbonit në rezervuarët në shtratin e detit për të hequr CO2 nga cikli, shfrytëzimi i hidrateve të gazit, bota e të cilit rezervon dyfishin e naftës, gazit natyror dhe karbonit së bashku, ose pastrimin e më shumë se pesë trilionë copë plastikë që aktualisht noton në oqean.

Ajo gjithashtu ka bërë thirrje për respekt më të madh për mjedisin detar spanjoll, i cili ka 5% e diversitetit biologjik detar në botë, rreth 200.000 specie, nga të cilat vetëm 8,6% janë të mbrojtura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.