Spanja mund të mbarojë nga ribotimet akullnajore si rezultat i ngrohjes globale

Akullnaja La Maladeta

Akullnaja La Maladeta (Pirenej)

Ndërsa planeti ngroh malet e Spanjës po mbarojnë nga bora. Rajonet ku lartësia është e lartë dhe aktiviteti njerëzor është i pakët, janë bërë një nga dëshmitarët kryesorë të ngrohjes globale në vendin tonë.

Në shekullin e kaluar gati 90% e zgjatjes është zhdukur, dhe kjo tërheqje e akullit është përshpejtuar që nga viti 1980. Nëse situata vazhdon e njëjtë, për 40 vjet nuk mund të mbetet akullnajë.

Efektet e ngrohjes globale po ndjehen në malet e larta të vendit. Akullnaja La Maladeta, e vendosur në Pirenej, ka humbur një metër trashësi në shekullin e kaluar. Gjatë kësaj periudhe, ajo kaloi nga pushtimi i një sipërfaqe prej 50 hektarësh në 23,3. Trashësia e shtresës së akullit ka humbur tetë metra në disa zona. Vetëm akullnaja mbetet mbi 3000 metra lartësi.

Por pse? Pse bie borë gjithnjë e më pak në veri të Spanjës. Sipas një studimi të kryer nga Grupi i Meteorologjisë Cantabria (UC), e bën këtë 60% më pak në dimër - tetë ditë - dhe 50% më pak në pranverë - gati katër - sesa në fillim të shekullit. Kështu, nëse ra midis pesë dhe tetë milion litra dëborë në vitet 60 dhe 70, për dhjetë vjet ajo është zvogëluar në 2,65.

Pyrenees

Përveç kësaj, temperatura mesatare ka shkuar nga 5 gradë Celsius në më shumë se 8. Ka pasur gjithashtu një rënie të reshjeve, deri në 25%, duke shkuar nga rënia e 16 miliardë litrave në 12, kështu që ka pasur një rënie deri në 50% të borës së akumuluar sipas vlerësimit që Konfederata hidrografike Ebro (CHE) kryer ndërmjet 1984 dhe 2014 përmes Programi Erhin.

Me këtë ritëm, deri në vitin 2060 mund të mos ketë akullnaja në Spanjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.