Spanja ka nevojë për 300.000 vetura elektrike në vitin 2020 për të luftuar ndryshimin e klimës

Makinë elektrike Renault

Popullsia Spanjolle po rritet shumë dhe me shpejtësi. Ky nuk do të ishte një problem shumë serioz nëse do të vinte bast për energji të rinovueshme, por meqenëse nuk është ashtu, sektori i transportit është përgjegjës për 24% të emetimeve të gazrave serë në vend.

Sipas raportit "Një model transporti i dekarbonizuar për Spanjën në 2050", përgatitur nga Alberto Amores, partneri i ngarkuar me Energjinë dhe Burimet Natyrore në konsulencën e Monitor Deloitte, kërkohen gjithsej 300.000 vetura elektrike deri në vitin 2020.

Në vitin 2015, vetëm 6500 makina elektrike qarkulluan në rrugët Spanjolle, një shifër që është ekuivalente me një pjesë të tregut prej 0,2%, e cila është shumë më poshtë se vendet e tjera të Evropës, të tilla si Norvegjia (23%) ose Hollanda (10%). Për këtë arsye, Alberto Amores tha se »Nëse Spanja dëshiron të arrijë objektivat e Bashkimit Evropian, ajo duhet të ulë emetimet e saj me ndërmjet 80 dhe 90% krahasuar me ato të vitit 1990'.

Per te marre, midis 6.000 dhe 11.000 milion euro duhet të investohen nga tani dhe 2030, me artikuj vjetorë prej rreth 650 milion në transportin elektrik. Kështu, mund të lejohet elektrifikimi i transportit, i cili do të ndihmonte në uljen e emetimeve të gazeve serë.

Karikimi i makinës elektrike

Këto para do të përdoren për tre lloje stimujsh: për blerjen e makinës elektrike (midis 2000 dhe 6000 milion euro), te infrastruktura e karikimit (midis 3000 dhe 5000 milion euro), dhe infrastruktura për zhvillimin e hekurudhës së mallrave (midis 10 mijë dhe 17 miliardë euro), që do të jepte një total prej 15 mijë e 28 miliardë euro që duhet të investohen përveç këtij viti.

Sipas autorit, ka ende shumë punë për të bërë. Ka vetëm 1700 stacione karikimi në të gjithë territorin spanjoll dhe konsideron se duhet të ketë 4000 deri në 2020, 45.000 deri në 2025 dhe 80.000 deri në 2030.

Ju mund ta lexoni raportin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.