Spanja ende nuk përballet me ndryshimin e klimës

Thatësira në Spanjë është një problem gjithnjë e më serioz

Spanja është një nga vendet më të prekshme ndaj ndryshimeve klimatike, dhe është gjithashtu një nga vendet që po bën më pak për të përballuar atë. Per kete arsye, disa qytete spanjolle, të tilla si Barcelona, ​​Madrid, Valencia, Zaragoza, Badalona, ​​Alcalá de Henares dhe Fuenlabrada kanë denoncuar situatën përmes një manifesti.

Në, qeverisë qendrore i kërkohet të marrë masa urgjente në mënyrë që vendi të mund të përgatitet për ndryshimet që priten përparaSepse nëse vazhdojmë pa bërë asgjë, ka shumë të ngjarë që nesër të vuajmë pasojat e pasivitetit që kanë ata që udhëheqin vendin për momentin.

Qytetet janë ato që ndotin më shumë, duke prodhuar 70% të emetimeve të gazeve serë, dhe në rastin e Spanjës, ata janë të vetmit që deri më tani kanë marrë masa për të luftuar ndryshimin e klimës. Për këtë arsye, Këshilli i Qytetit të Barcelonës këmbëngul se ata nuk do të kishin asnjë dobi nëse nuk shoqërohen nga një veprim i vendosur dhe urgjent nga ana e qeverisë qendrore.

»Manifesti për veprimin e klimës», titulli i dhënë dokumentit, kërkon që qeveria zhvillon një strategji kundër ndryshimit të klimës me angazhime progresive për 2020, 2030 dhe 2050 në mënyrë që të arrihet një skenar në të cilin nuk ka më nevojë për të përdorur lëndët djegëse fosile.

Thatësira në Spanjë

Përveç kësaj, edhe ata kërkojnë një ligj për ndryshimin e klimës »Kjo pranon që ka arsye fizike, burimore dhe teknike që përcaktojnë kufijtë e thjesht zëvendësimit të lëndëve djegëse fosile për energji të ripërtëritshme për të arritur skenarë që lejojnë zvogëlimin e gjurmës së karbonit në dimension dhe në kohën e kërkuar", pasi që aktualisht qeveria e shtetit e bën të vështirë gjenerimin e vetvetes dhe promovimin e energjisë së rinovueshme.

Sot, është shumë urgjente që të merren masa drastike dhe efektive: 45% e ekosistemeve kryesore janë në gjendje të keqe dhe 80% e territorit përballet me nivele të ndryshme të rrezikut të shkretëtirëzimit para fundit të shekullit.

Ju mund ta lexoni Manifestin duke bërë klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.