Pse bie shi më pak në Spanjë?

Shirat më në fund kanë mbërritur në gadishullin tonë, megjithëse do ta bëjë këtë për një kohë shumë të shkurtër, për fat të keq. Nuk kishte rënë shi për gati 50 ditë dhe tani, pothuajse përgjithësisht në të gjithë Spanjën, ka rënë shi përsëri.

Periudhat e thatësirës që ne po zvarritim po zvogëlojnë sasinë e ujit të dëmtuar dhe, për këtë arsye, burimet ujore të vendit tonë. Përkundër faktit se reshjet e shiut do të bien në ditët e ardhshme, situata e stabilitetit anticiklonik pritet të kthehet javën e ardhshme. Pse është gjithmonë Spanja një anticiklon dhe një mot kaq i mirë? Arsyeja është për shkak të Antikiklonit të Azoreve. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Anticikloni i Azoreve

anticikloni i Azoreve largon shirat e Spanjës

Kur arrin vera dhe sasia e rrezatimit diellor incident është më e madhe, një zonë me presion të lartë që formon një anticiklon fryhet. Antikikloni vepron si mburojë dhe nuk lejon që frontet të arrijnë pjesën më të madhe të Spanjës, pra, nuk do të ketë shira. E vetmja zonë që është më e pambrojtur është veriu, kështu që është e mundur të vjedhësh në frontet që përshkojnë Evropën Qendrore. Për këtë arsye, vera jonë regjistron shumë pak shi dhe shumë ditë me diell, dhe vetëm në veri mund të gjejmë reshje më të bollshme.

Në dimër, ky anticiklon bëhet më i vogël dhe tërhiqet në jug. Kjo situatë do të lejojë hyrjen e fronteve nga Atlantiku dhe vetëm disa nga jugu dhe ishujt Kanarie do të mbrohen. Ai gjithashtu do të lejojë kalimin e lirë në hyrjen e erërave të ftohta nga veriu.

Fakti që disa pranvera ose vjeshta janë më me shi ose më pak, varet nga lëkundjet e anticiklonit të Azoreve, zakonisht nuk lëviz mirë, por kërcej lart e poshtë. Kur anija kthehet, lejon që frontet të hyjnë në Gadishullin Iberik dhe kur të kthehet, parandalon që frontet të afrohen në gadishullin tonë, duke na dhënë ditë me diell dhe mot të mirë.

Me këtë informacion ju tashmë mund të dini pse kemi një klimë kaq të qëndrueshme në gadishullin tonë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.