Sonda Cassini

Sonda Cassini

Qenia njerëzore në aventurën e tij për të njohur universin, ka përdorur pajisje të shumta teknologjike që i kanë lejuar atij të mësojë dhe nxjerrë një sasi të madhe informacioni shumë të dobishëm. Sonda Cassini ka qenë në një aventurë nëpër hapësirë ​​për më shumë se 20 vjet dhe është bërë shoqëruesi i Saturnit. Sidoqoftë, disa vjet më parë ai na la por me disa imazhe dhe njohuri të jashtëzakonshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, udhëtimin e rëndësishëm të sondës Cassini.

tipare kryesore

Unazat e Saturnit

Ajo u nis në 1997 dhe nuk arriti Saturnin deri në 2004. Gjatë këtij udhëtimi 7-vjeçar iu desh të kalonte nëpër disa vështirësi. Faza e fundit filloi në 22 Prill 2017 dhe ishte përgjegjës për kalimin e zonës midis unazave dhe planetit. Në fund ajo u shkatërrua në atmosferën e Saturnit pas kaq shumë vitesh shërbimi.

Nëse numërojmë 7 dëmet që u deshën për të arritur Saturnin, shtojmë 13 vjet emision, kështu që ai ka qenë në gjendje të kryejë mjaft funksione. Kanë qenë 13 vjet zvarritje rreth planetit në të cilat ka qenë e mundur të nxirret një sasi e madhe informacioni në lidhje me satelitët kryesorë. Tashmë pas 10 vjet orbite, ajo ofroi të dhëna nga më shumë se 3.500 milion kilometra të udhëtuara rreth planetit, rreth 350.000 fotografi dhe më shumë se 500 GB të dhëna për shkencëtarët.

Sidoqoftë, sonda Cassini nuk e ka bërë tërë këtë udhëtim vetëm. Partneri i tij ishte Huygens dhe ishte prodhuar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA). Ky shoqërues u nda pasi zbriti në Titan në 14 Janar 2005. Misioni i sondës Cassini u zgjat që nga viti 2008, por falë gjendjes së tij të shkëlqyeshme ai ka zgjatur misionet deri në këtë vit. Megjithëse përdor gravitetin e Titanit për të bërë ndryshime në orbitë, ai përdor karburantin e tij për të kryer manovra të caktuara. Pas kaq shumë vitesh, karburanti praktikisht ka mbetur në rezervë të vogël dhe NASA ka preferuar ta shkatërrojë atë dhe të shmangë një rënie në një prej hënave që ndot zonat me vlera të veçanta shkencore.

Ne ndotim planetin dhe mjedisin tonë aq sa të shkojmë në Saturn për të ndotur hënat e tij.

Zbulime të mëdha nga sonda Cassini

orbita e saturnit

Le të shohim cilat janë zbulimet më të mëdha që ka bërë sonda Cassini. Ata shoqërues të Saturnit, ka qenë një eksplorues i shkëlqyeshëm i cili ka zbuluar deri në 7 hënë të reja të planetit dhe konfirmoi se Enceladus është i mbuluar nga një oqean global fshehur nën një shtresë akulli të jashtëm. Misioni i fundit i fundit ishte një nga më të rrezikshmit që kur hyri në një orbitë të prirur dhe të çuditshme, pika e saj më e afërt me planetin ishte gati 8.000 kilometra. Në këtë mision, ai bëri 22 xhiro të programuara në mënyrë perfekte pasi që, me një shpejtësi relative prej 34 kilometra në sekondë, mund të përshkonte hapësirën midis unazave dhe planetit me një diferencë prej rreth 2.000 kilometrash.

Orbita e saj e fundit u ndihmua nga graviteti i hënës së Saturnit. Sonda u desh të vendoset në orbitën e saj të fundit e cila ndodhej në pikën më të afërt me planetin me vetëm rreth 1.000 km. Në të ai ishte në gjendje të ofronte të dhëna më të mira që i lejuan atij të analizonte strukturën e brendshme të planetit dhe unazave të tij. Me një saktësi prej 5%, ishte e mundur të llogaritej masa dhe të bëheshin fotografi të reve dhe atmosferës. Më në fund, më 11 shtator 2017, ajo filloi fluturimin e saj të fundit për t'i dhënë fund shpërbërjes së saj të atmosferës së Saturnit.

Sonda Cassini dhe vendet e banueshme

udhëtim gati i sondës

Para fillimit të misionit, ishte e paqartë nëse ekzistonte një përzierje e njohur elementesh thelbësore për jetën diku në sistemin e jashtëm diellor: ujë i ngrirë, ujë i lëngshëm, kimikate themelore dhe energji, rrezet e diellit ose reaksione kimike. Që kur Cassini arriti në Saturn, ka treguar se është e mundur të kemi një botë të banueshme me oqeane.

Enceladusi, megjithëse i vogël në madhësi, u zbulua se kishte aktivitete të forta gjeologjike dhe rezerva të lëngshme uji pranë polit të jugut, sepse është ujë i lëngshëm global Duke përmbajtur kripë dhe molekula të thjeshta organike, oqeani lëshon avuj uji dhe xhel përmes gejzerave në të çara në sipërfaqen e tij. Ekzistenca e këtij oqeani e bën Enceladusin një nga vendet më premtuese në sistemin diellor për të gjetur jetën.

Gjatë viteve, sonda Cassini ka zgjidhur gjithashtu një nga misteret më hipotetike: pse Enceladus është trupi më i ndritshëm qiellor në sistemin diellor. Kjo sepse ishte një trup akulli.

Titan është gjithashtu një kandidat i fortë për të gjetur jetën. Sonda Huygens që mbante Cassini u ul në sipërfaqen e satelitit dhe gjeti prova të një oqeani nën akullin e tij, i cili mund të përbëhet nga uji dhe amoniaku, dhe atmosfera është e mbushur me molekula prebiotike. Ai pa që ai përmbante një sistem të plotë hidrologjik, me lumenj, liqene dhe oqeane të mbushura me metan të lëngshëm dhe etan.

Bazuar në model, shkencëtarët besojnë se oqeani i Titanit mund të përmbajë edhe shfrynjet hidrotermale, të cilat sigurojnë energji për jetën. Prandaj, shkencëtarët shpresojnë të ruajnë kushtet e tij origjinale për eksplorimin në të ardhmen. Prandaj, ata bënë sondën Cassini ai do të "bëjë vetëvrasje" kundër Saturnit për të parandaluar rënien e tij në këtë hënë dhe ndotjen e tij.

Në Titan, misioni na tregoi gjithashtu një botë të ngjashme me tokën, klima dhe gjeologjia e së cilës na ndihmojnë të kuptojmë planetin tonë. Ne nje menyre, Cassini është si një makinë kohe, e cila na hap një dritare për të parë proceset fizike që mund të kenë formësuar zhvillimin e sistemit diellor dhe sistemeve planetare rreth yjeve të tjerë.

Anija kozmike ka dhënë një paraqitje të shkurtër të sistemit Saturn. Ai mori informacion mbi përbërjen dhe temperaturën e atmosferës së sipërme, stuhitë dhe emisionet e fuqishme të radios. Ai vuri re rrufe në sipërfaqen e tokës gjatë ditës dhe natës për herë të parë. Ekziston edhe unaza e tij, një laborator natyral për të studiuar formimin e planetëve, një lloj sistemi diellor miniaturë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth sondës Cassini dhe kontributeve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.