Cila është solstici i verës?

Plazhi Formentera, në arkipelagun Balearik

Planeti ynë, si të gjithë të tjerët, rrotullohet rreth vetes dhe gjithashtu po rrotullohet rreth yllit të tij, i cili në këtë rast është Dielli. Çdo herë, orët e dritës ndryshojnë, zvogëlohen ose rriten, në varësi të lartësisë së dukshme të mbretit yll.

Drejt javës së parafundit të qershorit, midis 20 dhe 21, solstici i verës ndodh në Hemisferën Veriore. Në gjysmën tjetër të botës, në hemisferën jugore, kjo ngjarje ndodh midis 20 dhe 21 dhjetorit. Por, Çfarë saktësisht është dhe pse është kaq e rëndësishme?

Cili është përkufizimi i solsticit?

Ekliptika e Diellit

Njihet si solstic koha e vitit kur Dielli kalon nëpër një nga pikat më të largëta të ekliptikës nga ekuatori. Duke vepruar kështu, jepet ndryshimi maksimal në kohëzgjatje midis ditës dhe natës. Kështu, gjatë solsticit të verës dita është më e gjatë, ndërsa solstici i dimrit është më i shkurtër.

Cila është solstici i verës?

Për ta kuptuar më mirë, do të fillojmë duke shpjeguar se çfarë është ekliptika. Gjithashtu. Siç e dimë, dielli është një yll që është gjithmonë i fiksuar në qiell; Sidoqoftë, nga këndvështrimi ynë këtu në Tokë duket se ajo në të vërtetë po lëviz. Kjo rrugë imagjinare që Dielli "udhëton" njihet si ekliptik., e cila është një linjë që kalon nëpër botë gjatë vitit. Kjo vijë e lakuar formohet nga kryqëzimi i rrafshit të orbitës së Tokës me sferën qiellore.

Kur Dielli arrin lartësinë e tij më të lartë të dukshme mbi Tropikun e Kancerit, vera fillon në Hemisferën Veriore; Nga ana tjetër, nëse ndodh mbi Tropikun e Bricjapit, atëherë do të jetë në Hemisferën Jugore ku dita do të jetë më e gjatë. Kur është solstici i verës? Në Hemisferën Veriore është 20 ose 21 qershor, ndërsa në Jug është 20 ose 21 dhjetor.

Pse nuk është solstici i verës koha më e nxehtë?

deti Mesdhe

Shpesh mendohet se ajo ditë, e para e sezonit të verës, është më e nxehta. Por në të vërtetë nuk ka nevojë. Atmosfera e Tokës, toka në të cilën ecim dhe oqeanet thithin një pjesë të energjisë nga ylli diellor dhe e ruajnë atë. Kjo energji lirohet përsëri në formën e nxehtësisë; megjithatë, mbani në mend se Ndërsa nxehtësia lirohet shpejt nga toka, uji zgjat më shumë.

Gjatë ditës së madhe, e cila është solstici i verës, një nga dy hemisferat merr më shumë energji nga Dielli i vitit, pasi që është më afër yllit mbret dhe, për këtë arsye, rrezet e yllit të përmendur arrijnë më drejt. Por, tani për tani temperatura e oqeaneve dhe e tokës është pak a shumë e butë.

Kjo shpjegon pse edhe pse planeti është i mbuluar nga 71% ujë deri në mes të verës nuk do të ketë ditë veçanërisht të nxehta.

Kuriozitete për ditën më të gjatë të vitit

Lumi Nil

Këtë ditë e presin shumë. Shtë dita kur ju doni të dilni dhe të takoni miq për të festuar që vera më në fund është kthyer dhe që së shpejti do të kemi kohë të lirë që mund të përfitojmë nga shkëputja dhe përkushtimi ndaj asaj që na pëlqen më shumë. Por, A e dini se si festohet?

Solstici i verës është festuar për një kohë të gjatë, madje edhe para se njerëzimi të fillonte të ndërtonte shtëpi siç i njohim ne sot. Ishte një ditë ku fuqia dhe magjia ishin protagonistët e vërtetë, të cilat do të shërbenin për të pastruar veten ndërsa falënderonin Diellin për të korrat, frutat dhe rritjen e orëve të dritës.

Në Egjiptin e Lashtë, për shembull, lindja e yllit Sirius përkoi me solsticin e verës dhe përmbytjen vjetore të lumit që siguroi vazhdimësinë e tyre: Nili. Për ta ishte fillimi i një viti të ri, sepse vetëm pasi u ngrit lumi ata mund të rritnin ushqimin e tyre.

Cila është origjina e Fiesta de San Juan?

Festa e Shën Gjonit

Kjo është një nga festimet më të vjetra në botë. Gjetja e origjinës së saktë humbet në kohë. Vjetër Dielli besohej se ishte i dashuruar me Tokën dhe kjo është arsyeja pse ai nuk donte ta braktiste atë. Për këtë arsye, njerëzit menduan se duhej t'i jepnin energji mbretit të diellit më 23 qershor, dhe për këtë çfarë më mirë sesa ndezja e zjarreve.

Por gjithashtu, besohej se ishte koha më e mirë për të larguar shpirtrat e këqij dhe për të tërhequr të mirët. Akoma, me ardhjen e krishterimit dy mijëvjeçarë më parë, kjo festë humbi sharmin e saj. Sipas teksteve të shenjta, Zacarías urdhëroi të ndizte një zjarr zjarri për t'u njoftuar të afërmve të tij lindjen e djalit të tij Juan Bautista, e cila përkoi me natën e solsticit të verës. Për të përkujtuar atë datë, Të krishterët në epokën mesjetare ndezën zjarre të mëdha dhe kryen rite të ndryshme rreth tij.

Tani përfiton nga ajo ditë për të takuar miqtë në plazh, rreth zjarrit dhe për të shijuar; megjithëse ka ende disa rite që vazhdojnë, të tilla si kërcimi i valëve, kalimi i zjarreve ose banja në mënyrë që fati i mirë të na buzëqeshë.

Kur është solstici i verës në 2017?

Muzg në verë

Ajo që premton të jetë një nga ditët më të veçanta të vitit 2017, do të jetë E Mërkurë, 21 Qershor në 06:24, domethënë, do të përkojë me datën zyrtare me fillimin e sezonit të verës.

Dhe ju, a e dini se si do ta festoni solsticin e verës?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.