Solsticin e Dimrit

Solsticin e Dimrit

Ardhja e verës dhe e dimrit gjithmonë fillon me një solstic. Solstici i dimrit ka karakteristika unike që e bëjnë këtë fazë më të ftohtë të vitit në hemisferën veriore. Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë Solsticin e Dimrit.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është solstici dimëror, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e tij.

Çfarë është solstici i dimrit

perëndimi i diellit të dimrit

Ne i referohemi solsticeve si dy pikat e rrjedhës vjetore të diellit, në të cilat mesdita përkon me dy nga rajonet tropikale të Tokës: Gaforren dhe Bricjapin, duke arritur kështu rënien e tij maksimale në lidhje me ekuatorin tokësor. Me fjalë të tjera, solstici ndodh kur dielli arrin lartësia e tij më e lartë ose më e ulët e dukshme në qiell, ose +23° 27' (në veri) ose -23° 27' (në jug) të ekuatorit të Tokës.

Solstici ndodh dy herë në vit: solstici veror dhe ai dimëror, duke shënuar kështu fillimin e këtyre stinëve, më të nxehtit apo më të ftohtit në varësi të hemisferës. Kështu, kah fundi i qershorit, solstici veror ndodh në hemisferën veriore, ndërsa ai dimëror ndodh në hemisferën jugore dhe anasjelltas, kah fundi i dhjetorit. Ky fenomen lidhet me lëvizjen animore të planetëve.

Fjala solstic vjen nga latinishtja sol Sistere ("ende dielli"), sepse në ato ditë ndodhin kohëzgjatjet më të gjata (verë) dhe më të shkurtra (dimër) të vitit. Për këtë arsye, kulturat e ndryshme të lashta të njerëzimit i kushtuan vëmendje të veçantë këtyre dy ditëve, duke i parë ato si pikën më të madhe ose plotësinë e nxehtësisë ose të ftohtit, duke i lidhur kështu me perandorinë e diellit dhe shkëlqimin, vitalitetin dhe shkëlqimin më të madh të dielli. Në solsticin e dimrit ka më pak dritë, më pak pjellori dhe më të ftohtë, kështu që ekziston më shumë ekzistenca e botës shpirtërore, siç konsiderohet zakonisht bota e natës. Në fakt, tradita më e njohur e solsticit dimëror është Krishtlindjet.

solstici dhe ekuinoksi

solstici dimëror i hemisferës veriore

Solsticat janë pikat në të cilat dielli është më larg nga ekuatori, duke prodhuar maksimumin e tyre përkatës veror dhe dimëror, ndërsa ekuinokset janë të kundërta: ditët kur rrafshi i diellit përkon sa më afër me ekuatorin. tokësor, duke prodhuar kështu ditët dhe netët me gjatësi afërsisht të njëjtë. Ekzistojnë gjithashtu dy ekuinokse gjatë gjithë vitit, në mars (pranverë) dhe shtator (vjeshtë), në hemisferën veriore (ato janë të kundërta në jug).

Shumë kultura tradicionale njerëzore e shohin ekuinoksin si datën e ndryshimit nga një aeroplan në tjetrin, një kohë kalimi i mirëpritur midis jetës (pranverë, gjelbërim) ose vdekjes (vjeshtë, gjethet që bien).

A është solstici dimëror dita e parë e stinës?

ditë që shkurtohen

Arsyeja e solsticeve dhe stinëve është se toka është e anuar mesatarisht 23,5 gradë në lidhje me diellin. Prandaj, ndërsa ne orbitojmë yllin tonë, hemisferat veriore dhe jugore marrin sasi të ndryshme të dritës së diellit gjatë gjithë vitit.

Pjesa e secilës hemisferë që është më e largët nga dielli ftohet gjatë vitit. Solstici dimëror (dhjetor në veri, qershor në jug) ndodh kur kjo pjerrësi është në ekstremin e saj. Ky fenomen astronomik ndodh në ditën e parë të dimrit në kalendar, por meteorologët janë para nesh këtë sezon. Me afrimin e solsticit të dimrit, klimatologët kanë vëzhguar kushtet e dimrit për gati një muaj, sipas Greg Hammer të Qendrës Kombëtare për Informacionin Mjedisor të NOAA.

“Dimrat meteorologjikë në hemisferën veriore ndodhin gjithmonë në dhjetor, janar dhe shkurt, pasi këta janë zakonisht muajt më të ftohtë të vitit. Ai bazohet në një cikël të temperaturës vjetore, jo në një bazë astronomike,” shpjegoi ai.

Duke pasur parasysh ndikimin e madh që ka rrezet e diellit në klimën e Tokës, pse koha më e errët e vitit nuk është më e ftohta? Në thelb, në verë, uji dhe toka kanë nevojë për kohë për t'u ftohur pasi të jetë thithur e gjithë nxehtësia. Prandaj, temperatura minimale e ditës nuk ndodh deri gati një muaj më vonë.

Dimrat meteorologjikë janë më shumë një reflektim i kalendarit popullor dhe mënyrës se si shumica e njerëzve i perceptojnë stinët. Ne besojmë se dimri është koha më e ftohtë, vera është koha më e nxehtë dhe pranvera dhe vera janë periudha tranzicioni. Shumica prej nesh shohin perëndimin e parë të diellit një ose dy javë para solsticit të dimrit. Kjo për shkak se dielli dhe ora jonë njerëzore nuk përputhen saktësisht.

Ne i kemi ndarë ditët tona në periudha 24-orëshe, por Toka nuk rrotullohet rreth boshtit të saj me një saktësi të tillë. Ndërsa ka gjithmonë një 24 orë të saktë nga një mesditë në tjetrën, koha midis mesditës diellore, koha kur dielli arrin pikën e tij më të lartë në qiell çdo ditë, ndryshon. Me kalimin e kohës, koha e mesditës diellore ndryshon me stinën, ashtu si lindja dhe perëndimi i diellit.

Ne dhjetor, mesdita diellore ndodh rreth 30 sekonda pas përfundimit të ciklit 24-orësh. Edhe pse ne marrim sasinë më të vogël të dritës së ditës në solstic, perëndimi i diellit në atë ditë është disa minuta më vonë se në fillim të muajit.

Më afër ekuatorit, perëndimi i diellit më i hershëm i vitit ndodh në nëntor. Për të parë se ajo përkon me Solsticin, duhet të shkoni në Polin e Veriut. Ndryshimet sezonale në rrugën e diellit përgjatë qiellit më afër poleve bëjnë që perëndimet e diellit në gjerësi më të larta të jenë më afër solsticit dimëror.

A mund ta shihni solsticin e dimrit?

Ju mund t'i kuptoni efektet e solsticit të dimrit duke parë se çfarë po ndodh në qiell dhe si ndryshon rrezet e diellit me kalimin e kohës. Për vëzhguesit e veriut, harku i diellit nëpër qiell është ngushtuar dhe shkurtuar që nga qershori. Në solsticin e dimrit verior, ai arrin harkun e tij më të ulët, aq të ulët sa duket se ngrihet dhe vendoset në të njëjtin vend për disa ditë para dhe pas solsticit dimëror.

Për shkak të këndit më të ulët të diellit, kjo do të thotë se hijet tona të mesditës janë më të gjatat e vitit gjatë solsticit të dimrit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për solsticin dimëror dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.