GIS (Sistemet e Informacionit Gjeografik)

Shtresat e informacionit të një GIS

Teknologjia ka revolucionarizuar informacionin ekzistues në të gjitha fushat e shkencës. Pas lindjes së kompjuterëve, një sistem informacioni u quajt një grup mjetesh kompjuterike të afta të siguronin informacione për çdo gjë përmes programeve kompjuterike. Një prej këtyre sistemeve të informacionit që ka ndihmuar në marrjen e të dhënave nga hapësira fizike janë SIG. Shkurtesa nënkupton sistemin e informacionit gjeografik dhe janë ato që ofrojnë një sasi të madhe të të dhënave rreth hapësirës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e GIS dhe rëndësia që ato kanë sot.

Çfarë është një GIS

SIG

Isshtë një sistem informacioni që përmban një sasi të madhe të dhënash dhe që funksionon përmes mjeteve kompjuterike të njohura si softuer. Objekti specifik që studiohet është hapësira fizike dhe për këtë arsye quhet sistem i informacionit gjeografik ose GIS. Isshtë një program specifik që lejon të gjithë përdoruesit të këshillohen në mënyrë interaktive dëshiron të paraqesë me efikasitet një sërë informacionesh gjeografike që i referohen një territori specifik. Kjo është mënyra se si duke lidhur hartat e bazës së të dhënave mund të keni informacione të shkëlqyera për hapësirën.

Kjo lloj harte ndihmon në vizualizimin e të gjitha të dhënave që janë marrë nga një kampionim në mënyrë që të pasqyrohen dhe lidhen të gjitha fenomenet gjeografike të çdo lloji. Domethënë, gjejmë GIS që kanë një sasi të madhe informacioni siç janë hartat rrugore, parcelat bujqësore, dendësia e popullsisë, shpërndarja e bimësisë, habitati i specieve të caktuara të kafshëve, etj. Me informacionin e marrë përmes marrjes së mostrave hartat mund të bëhen me shtresa informacioni në të cilën do të pasqyrohen të gjitha të dhënat.

Kjo do të thotë, ne mund të kemi një hartë të territorit specifik që duam të studiojmë dhe të shtojmë shtresa të informacionit gjeografik që janë marrë përmes marrjes së mostrave. Pasi të shtojmë shtresën e informacionit në hartën gjeografike, marrim një sistem të informacionit gjeografik. Mund të kemi, për shembull, habitatin e një specie dhe bollëkun e tij përmes përzierjes midis hartës gjeografike dhe shtresës së informacionit.

GIS ju lejon të kërkoni dhe të paraqisni rezultatet në mjediset e uebit dhe në pajisjet mobile në një mënyrë të shpejtë dhe intuitive. Falë këtyre sistemeve të informacionit, numri i madh i problemeve komplekse që dalin nga planifikimi dhe menaxhimi i territorit mund të zgjidhen. Kjo lehtësi me të cilën mund të ekspozohet informacioni i ka bërë sistemet e informacionit gjeografik mbështetje e vlefshme në vendimmarrje për projekte të ndryshme.

Marrja e mostrave dhe sistemet e informacionit

Dihet që sot ne jemi duke krijuar dhe ruajtur informacione në mënyrë të vazhdueshme. Ky informacion po rritet dhe mund të thuhet se të gjitha këto të dhëna nuk mund të ruhen në pajisje siç ishin më parë. Qeniet njerëzore kontribuojnë në rritjen e informacionit, por nuk janë të vetmet. Midis makinerive ato gjithashtu gjenerojnë komunikim që krijon sasi të mëdha të të dhënave që janë të rëndësishme për menaxhimin. Për shembull, ka sensorë të shumtë dixhitalë që instalohen në kontejnerë për të përcaktuar rrugën që është marrë gjatë dorëzimit të një pakete. E gjithë kjo informacion u dërgohet kompanive të transportit për të optimizuar dërgesat dhe kostot e kompanive.

E njëjta gjë vlen për informacionin gjeografik. Hapësira e informacionit mund të na ndihmojë të shohim se çfarë, ku dhe pse gjëra të ndryshme po ndodhin në mjedisin tonë. Falë gjeografisë dhe gjeologjisë ne njohim karakteristikat e ndryshme të sipërfaqes së Tokës. Nëse kombinojmë atë që na jep shkenca me realizimin e një kampionimi dhe të dhënave të ndryshme që kemi nga një sistem informacioni, ne krijojmë GIS.

Kampionimet kryhen në një mënyrë përsëritëse dhe asimptomatike. Kjo do të thotë që informacioni merret gradualisht derisa të zbulohet informacioni i ri. Ne do të japim një shembull për të kuptuar më mirë mostrat e përdorura për të marrë një shtresë informacioni. Supozojmë se dëshironi të studioni gamën e një specie dreri. Për të marrë këtë informacion, së pari duhet të kryeni një kampionim. Në këtë kampionim, do të bëhet një numërim i vendeve të vëzhgimit të specieve të përmendura të drerit dhe do të shënohen koordinatat gjeografike të vendit ku është parë.

Tërësia e të gjitha koordinatave gjeografike përcakton në një mënyrë më precize zonën e shpërndarjes së kësaj specie. Grupi i gjithë këtij informacioni ruhet në një shtresë informacioni. Më vonë, ne shtojmë këtë shtresë informacioni në një hartë gjeografike që kemi për rajonin specifik. Në këtë mënyrë, ne kemi të gjithë zonën gjeografike përmes së cilës shpërndahet specia e drerit dhe mund të njohim karakteristikat e habitatit të saj.

Rëndësia e gjeografisë në GIS

Pasi të analizojmë sasinë e madhe të informacionit që kemi, shohim se ka shumë të dhëna për të kryer. Shkenca përshkruan botën në të cilën jetojmë dhe ka gjithnjë e më shumë informacion në lidhje me të. Kjo do të thotë që ne duhet ta klasifikojmë informacionin në një farë mënyre. Në GIS gjejmë të gjithë përbërësit specifik që na ndihmojnë të jemi në gjendje në mënyrë efikase të konsultojë dhe analizojë informacionin gjeografik të një territori.

Ky informacion gjeografik është ai që ka një përbërës hapësinor. Kjo gjithashtu mund të përvetësohet si një vendndodhje dhe informacion atribues që detajon më shumë informacion në lidhje me artikullin në fjalë. Një shembull tjetër është të përcaktohet me një burrë në rrugë si koordinata hapësinore.

Përdorimi i GIS ka lehtësuar shumë vizualizimin e të dhënave të marra në hartë. Sot GIS përdoret për pothuajse çdo projekt dhe për kërkimin e informacionit gjeografik. Nga kompanitë e transportit tek vlerësimi i ndikimit në mjedis, GIS janë bërë një mjet thelbësor.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth GIS dhe rëndësisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.