Si prodhohet shiu acid

si prodhohet shiu acid në mjedis

Një nga pasojat më serioze të ndotjes së ajrit është shiu acid. Isshtë një problem serioz mjedisor i shkaktuar nga aktivitetet industriale njerëzore. Edhe pse shumë filma mund të shihni katastrofat e shkaktuara nga ky fenomen, sepse njerëzit nuk i dinë Si prodhohet shiu acid.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si ndodh shiu acid dhe cilat janë pasojat e tij.

tipare kryesore

Emetimet e gazeve serë

Ky lloj i reshjeve lidhet me ndotjen e atmosferës sepse formohet nga bashkëveprimi i lagështisë së ajrit me dioksid squfuri, trioksid squfuri dhe okside të tjera azoti të pranishme në atmosferë. Përqendrimi i këtyre gazrave rritet me aktivitetet njerëzore. Përndryshe, shiu acid do të ndodhë në rrethana të caktuara të veçanta, të tilla si tymi i lëshuar gjatë një shpërthimi vullkanik.

Këto gazra vijnë nga produkte të tilla si nafta, disa mbeturina, tymi i fabrikës dhe trafiku i automjeteve. Ky fenomen është bërë një problem në tokë për shkak të frekuencës së tij në rritje. Shkakton dëmtime të elementeve natyrore dhe infrastrukturës artificiale të njeriut.

Si prodhohet shiu acid

termocentralet bërthamore

Për të ditur pse ka një ndikim negativ në këto elemente natyrore dhe të bëra nga njeriu, duhet të kuptojmë se si prodhohet shiu acid. Në lidhje me shiun acid, mund të thuhet se shkaku i drejtpërdrejtë i ndotjes së mjedisit janë aktivitetet njerëzore si p.sh. operacionet e fabrikave, vendeve publike dhe ngrohjes së shtëpive, termocentraleve, automjeteve dhe aktivitete të tjera.

Në përgjithësi besohet se kur flasim për pasojat e shiut acid, ne besojmë se nuk jemi shkaku i këtij fenomeni. Në fakt, sasia e emetimeve industriale në atmosferë është e ndryshme nga sasia e emetimeve të emetuara nga një person specifik. Sidoqoftë, është gjithashtu e vërtetë që në botë ka më shumë njerëz sesa industri.

Kjo na bën të rimendojmë nëse këto efekte shkaktohen vërtet nga veprimi i gjithçkaje në tërësi. Mos harroni, ky fenomen përmban dioksid karboni, i cili mund të jetë dëbora, akulli dhe mjegulla. Në rastin e mjegullës, quhet mjegull acid dhe gjithashtu mund të shkaktojë rreziqe shëndetësore nëse merrni frymë.

E gjithë kjo e bën ujin paksa acid. PH i ujit të shiut është zakonisht 5,6, por pH i shiut acid është zakonisht 5 ose edhe 3 nëse është shumë acid.. Për ta formuar atë, uji që përmbahet në ajër bie në kontakt me përzierjen e gazrave që përmendëm më parë. Janë këto gazra që së bashku me ujin prodhojnë acid sulfurik, i cili e bën ujin e shiut më acid. Formohen edhe dy acide të tjera, të tilla si acidi sulfurik dhe acidi nitrik. Kur bie ky ujë më acid, ai fillon të shkatërrojë mjedisin në të cilin ndodhet.

Pasojat për njerëzit dhe mjedisin

si prodhohet shiu

Tani do të hedhim një vështrim më të afërt se çfarë ndodh kur shiu acid fillon të bjerë. Bie në tokë, ujë, pyje, ndërtesa, automjete, njerëz, etj. Me këtë, tashmë mund të themi se mjedisi në tërësi është përkeqësuar.

Ndotësit e emetuar nga djegia e produkteve të naftës jo vetëm që ndotin zonën ku ato prodhohen, por gjithashtu mund të udhëtojnë në distanca të gjata me erën, deri në mijëra kilometra. Para se të kombinohet me lagështirë, bëhet acid dhe bie si reshje. Megjithëse quhet shi acid, ky reshje mund të ndodhë në formën e borës, breshërit ose mjegullës. E gjithë kjo na tregon se formimi i shiut acid mund të ndodhë në një pjesë të botës dhe të bjerë në një vend tjetër.

Fakti që një vend që nuk ndot duhet të vuajë pasojat e një tjetri që bën, është ajo që nuk duhet të lejojë ai vend. Më shumë se gjithçka, sepse këto janë pasojat e shiut acid dhe cilat do të pësojnë vendet që nuk kanë faj për emetimet e të tjerëve:

 • Acidimi i ujit: Isshtë një efekt në mjedis që shkakton dëme serioze në të gjithë biodiversitetin si në fushat kuantike ashtu edhe në ato tokësore. Flora dhe fauna preken dhe uji nuk pihet më. E gjithë kjo çon në një rritje të trajtimeve pasuese dhe një rritje në koston e ujit të pijshëm.
 • Shkakton dëmtime serioze të bimësisë: të gjitha zonat pyjore dhe xhunglat janë dëmtuar në nivelin e florës dhe faunës.
 • Mbani në mend se gjatë procesi i shiut acid përzien disa përbërës kimikë me të tjerët tashmë të pranishëm në tokë. Ky fakt përfundon në varfërimin e tokës nga lëndët ushqyese. Sekuenca kryesore e kësaj është që shumë bimë vdesin dhe kafshët që mbajnë veten në këto bimë përfundojnë duke vdekur për shkak të efektit të zinxhirit trofik.
 • Shkatërroni jetën e të gjithë mikroorganizmave të cilat janë përgjegjëse për fiksimin e azotit. Kjo shkakton më shumë azot në mjedis.
 • Dëmton të gjitha sipërfaqet artificiale të bëra nga njeriu, duke krijuar një efekt gërryes në planin afatgjatë në materiale të tilla si druri, plastika dhe guri. Thjesht duhet të shihni se shumë statuja dhe monumente janë dëmtuar seriozisht nga rënia e shpeshtë e shiut acid në vendet e ndotura.
 • Acidet e pranishme në shi gjithashtu shkaktojnë një rritje të efektit serë.

Zgjidhje për shiun acid

Duke pasur parasysh këto pasoja, ekzistojnë disa zgjidhje të mundshme, si më poshtë:

 • Redukton nivelet e emetimeve të azotit të squfurit në fabrika, automjete, ngrohje, Etj
 • Rritja e energjive të rinovueshme dhe përmirësimi i performancës së teknologjive për të ulur emetimet në atmosferë.
 • Rritni konsumin e transportit publik për të zvogëluar përdorimin e automjetit privat.
 • Reduktimi i konsumit të energjisë elektrike në shtëpi
 • Reduktimi i përdorimit të substancave kimike për të korrat dhe bujqësinë.
 • Mbillni më shumë pemë
 • Edukoni të gjithë popullsinë për të përfshirë zakone më të mira jetësore që janë më pak ndotëse.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si ndodh shiu acid dhe cilat janë pasojat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.