Si ndryshon prodhimi i energjisë i paneleve diellore gjatë gjithë vitit

panele diellore

Ndryshueshmëria e paneleve diellore dhe prodhimi i tyre i energjisë elektrike gjatë gjithë vitit ndikohet nga nivelet e ndryshme të rrezatimit diellor të marrë gjatë çdo sezoni. Për më tepër, madhësia dhe orientimi i panelit diellor luan një rol vendimtar në përcaktimin e performancës së tij.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë Si ndryshon prodhimi i energjisë i paneleve diellore gjatë gjithë vitit dhe cilat aspekte duhet të keni parasysh.

Si ndryshon prodhimi i energjisë i paneleve diellore gjatë gjithë vitit

qelizat fotofotonike

Gjatë gjithë vitit, faktorë të ndryshëm hyjnë në lojë që mund të ndikojnë në performancën dhe prodhimin elektrik të paneleve diellore. Kur bëhet fjalë për prodhimin e energjisë elektrike nga panelet diellore, Faktorë të shumtë mund të ndikojnë në sasinë e energjisë që gjenerojnë. Sidoqoftë, këto janë kategoritë e faktorëve:

 • Sasia e rrezatimit diellor në një vend specifik
 • Orientimi i çatisë ose i sipërfaqes ku janë instaluar panelet
 • Prania e hijeve gjatë stinëve të caktuara
 • Temperatura mesatare e përjetuar në zonë.

Cilat atribute specifike të panelit diellor ndikojnë në aftësinë e tij për të gjeneruar energji elektrike?

Gjatë përcaktimit të fuqisë dalëse të një paneli diellor, faktori kryesor që duhet marrë parasysh është vat maksimale e tij maksimale (Wp), që përfaqëson sasinë më të madhe të fuqisë që mund të gjenerojë.

Vlerësimi maksimal i prodhuesit i referohet rrjedhës së pandërprerë të rrymës direkte (DC) në rrethana tipike. Procedura për kryerjen e këtyre vlerësimeve është si më poshtë:

 • Ka një fluks prej 1000 megaxhaule rrezatimi diellor për metër katror,
 • Ka një temperaturë atmosferike prej 25ºC.

Shfaqja e këtyre kushteve precize nuk është një fenomen i përditshëm gjatë gjithë vitit, ndaj është e nevojshme të merret parasysh prania e një elementi klimatik jashtë kontrollit tonë. Megjithatë, formati i standardizuar i ofruar nga PVGIS i Komisionit Evropian mbetet i zbatueshëm në të gjitha rastet.

Përbërja e paneleve diellore përfshin kombinimin e qelizave të shumta fotovoltaike. Sa i përket paneleve diellore të banimit aktualisht në treg në vitin 2021, ato kanë një vlerësim të fuqisë që varion midis 350 dhe 455 Wp (maksimumi i watts) dhe Ato përbëhen nga afërsisht 66 deri në 96 qeliza fotovoltaike. Për më tepër, është i disponueshëm një opsion më i madh që mund të prodhojë deri në 500 watts maksimumin.

Natyrisht, niveli i energjisë elektrike të prodhuar nga një panel diellor është drejtpërdrejt proporcional me tensionin e specifikuar nga prodhuesi. Prodhimi i energjisë elektrike nga panelet diellore është subjekt i ndryshimeve sezonale gjatë gjithë vitit.

Është e rëndësishme të pranohet se krahinat Ata nuk marrin sasi të barabarta të rrezatimit diellor, dhe e njëjta gjë vlen edhe për ndryshimin e sezonalitetit brenda këtyre provincave.. Prandaj, duhet të kemi parasysh se produktiviteti i tij ndryshon midis verës dhe dimrit.

Në cilën pikë panelet diellore fillojnë procesin e prodhimit të energjisë?

Si ndryshon prodhimi i energjisë i paneleve diellore gjatë gjithë vitit

Që nga momenti kur shfaqen rrezet e para të diellit, panelet diellore fillojnë të gjenerojnë energji. Megjithatë, sasia e energjisë së prodhuar luhatet gjatë gjithë ditës dhe arrin kulmin në mesditë, kur dielli arrin zenitin e tij. Ndërsa është jetike të pranohet se energjia gjenerohet gjithashtu në mëngjes dhe pasdite, është e domosdoshme të kuptohet se intensiteti i Rrezatimi diellor ndryshon sipas pozicionit të diellit në qiell, i cili ndikon në prodhimin e sistemit tonë fotovoltaik.

Kur merret parasysh instalimi i paneleve diellore fotovoltaike, një nga dyshimet e para që lind është sasia e diellit që merr Spanja. Për fat të mirë, Spanja ka një sasi të konsiderueshme dielli çdo vit, duke e bërë atë një vend optimal për të shfrytëzuar energjinë diellore. Mesatarisht, kombi ynë përjeton një gamë prej 2200 deri në 3000 orë me diell në vit, në varësi të autonomisë specifike autonome për komunitet. Kjo siguron një furnizim të bollshëm të rrezatimit diellor, duke forcuar energjinë diellore si një investim fitimprurës dhe i besueshëm.

Në Spanjë, orët e pikut të rrezatimit diellor zakonisht përkojnë me mesditën dhe pasditën e hershme. Duke ekzaminuar rajonet e Andaluzisë dhe Murcias, të vendosura në pjesën jugore të vendit, mund të shihen rrethana ideale për shfrytëzimin e energjisë diellore. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se këto kushte mund të ndryshojnë në varësi të kohës së vitit.

Shpërndarja e prodhimit diellor në muaj në Spanjë është si më poshtë:

 • Prodhimi diellor përjeton një rënie nga janari në mars, e ndjekur nga një rritje pasuese nga prilli në qershor.
 • Gjatë muajve korrik dhe gusht, prodhimi diellor arrin kulmin, duke siguruar performancë maksimale energjetike. Ndërsa kalendari shkon drejt shtatorit dhe vazhdon në dhjetor, ka një rënie graduale të prodhimit diellor, duke rezultuar në një ulje të sasisë së energjisë së gjeneruar.

Pavarësisht nga luhatjet, panelet diellore fotovoltaike mund të ofrojnë performancë të konsiderueshme gjatë gjithë vitit në vendin tonë. Megjithatë, kohëzgjatja e orëve të ditës luan një rol vendimtar në maksimizimin e përfitimit.

Prodhimi i energjisë nga panelet diellore në varësi të orientimit

prodhimi i energjisë diellore

Orientimi ndikon edhe në prodhimin e energjisë diellore. Dy drejtimet kryesore janë jug dhe lindje-perëndim. Këtu i përshkruajmë në detaje të dyja rastet.

 • në: Në përgjithësi, jugu është më i zakonshmi. Nëse është e mundur të orientohen panelet në këtë drejtim për të maksimizuar prodhimin e energjisë diellore në Spanjë. Kjo siguron që panelet të marrin rrezet maksimale të diellit gjatë gjithë ditës.
 • Orientimi lindje-perëndim: Nëse nuk mund t'i vendosni panelet me pamje nga jugu, orientimi lindje-perëndim mund të jetë një opsion i mirë. Panelet me pamje nga lindja kapin dritën e mëngjesit, ndërsa panelet me pamje nga perëndimi përfitojnë nga drita e pasdites.

Pavarësisht nga këto udhëzime, orientimi më i mirë i paneleve diellore varet nga disa faktorë. Prandaj, është e nevojshme të kryeni një studim të personalizuar për të përcaktuar metodën më të mirë të instalimit për shtëpinë tuaj, duke u siguruar që të merrni performancën maksimale nga instalimi juaj fotovoltaik.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si prodhimi i energjisë i paneleve diellore ndryshon gjatë gjithë vitit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.