Si ndryshon lagështia me temperaturën

lagështia në gjethe

Niveli i lagështisë së pranishme në atmosferë mund të përcaktohet duke matur avujt e ujit. Lagështia relative, nga ana e saj, përcakton përqindjen e ujit në ajër në lidhje me kapacitetin maksimal të avullit të ujit. Me rritjen e temperaturës, ajri ka aftësinë të mbajë një sasi më të madhe avulli uji. Kur flasim për klimën, lloji specifik i lagështisë që përmendet është lagështia relative.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë si ndryshon lagështia me temperaturën dhe cilat nivele lagështie janë të shëndetshme për një shtëpi.

Çfarë është lagështia

lagështia në mjedis

Prania e avullit të ujit në ajër kontribuon natyrshëm në lagështinë, e cila është një karakteristikë e natyrshme e atmosferës. Sipërfaqja e Tokës, duke përfshirë liqenet, oqeanet dhe detet, lëshon avujt e ujit në atmosferë përmes procesit të avullimit.

Një tipar i dukshëm midis tyre është hapësira e madhe e oqeaneve, të cilat përmbajnë 97% të përmbajtjes totale të ujit të Tokës. Cikli hidrologjik varet nga lagështia, meqenëse avulli prodhohet vazhdimisht nga avullimi dhe më pas hiqet nga kondensimi. Me rritjen e temperaturave, ajri ka aftësinë të mbajë sasi më të mëdha të avullit të ujit. Kjo do të thotë që në klimat më të ngrohta, nivelet e lagështisë mund të arrijnë pika më të larta.

Si ndryshon lagështia me temperaturën

masë lagështinë

Ndikimi i temperaturës në nivelet e lagështisë së brendshme mund të shihet përmes shembullit të ngopjes së ajrit. Në 30°C, një metër kub ajër i ngopur dendur mund të përmbajë 28 gram ujë.. Megjithatë, nëse temperatura bie në 8°C, kapaciteti bie vetëm në 8 gram.

Ajri i nxehtë ka një tolerancë më të lartë ndaj lagështirës në krahasim me ajrin e ftohtë. Roli i temperaturës në rregullimin e niveleve të lagështisë është vendimtar, veçanërisht duke pasur parasysh se pjesa më e madhe e kohës kalohet në ambiente të mbyllura. Për ta ilustruar, le të shqyrtojmë një ditë dimri. Ajri i jashtëm mund të ketë një lagështi relative prej 100% në 5°C, që është afërsisht e barabartë me 6,8 gram ujë. Megjithatë, një Temperatura prej 5°C në ambiente të mbyllura mund të jetë mjaft e pakëndshme, prandaj është e nevojshme të rritet. Ndërsa ajri i jashtëm hyn në mjedisin e brendshëm dhe ngrohet në 23°C, sasia totale e ujit në ajër mbetet e pandryshuar. Megjithatë, për shkak të kapacitetit më të madh mbajtës të ujit të ajrit të nxehtë, lagështia relative ulet në 33%.

Është e rëndësishme të kihet parasysh se ajri i nxehtë ka një tolerancë më të madhe ndaj lagështirës në krahasim me ajrin e ftohtë. Për shembull, gjatë një vere të nxehtë dhe të lagësht ku lagështia është 80% dhe temperatura është 30°C, ajri i jashtëm do të përmbajë 24 gram/m3 ujë. Në shtëpitë tona, një temperaturë prej 30°C mund të jetë mjaft e pakëndshme, ndaj është e nevojshme të përdorim kondicioner për ta ulur atë. Megjithatë, Nëse ky ajër ftohet në një temperaturë nën 26°C, Lagështia relative do të arrijë 100% dhe uji do të kondensohet, duke çuar në formimin e vesës. Për këtë arsye, sistemet e ajrit të kondicionuar zakonisht përfshijnë një dehumidifikues. Pa këtë pajisje, muret e shtëpisë tuaj do të ishin plotësisht të ngopur me lagështi gjatë verës.

Kur lagështia relative arrin 100%, Do të thotë që atmosfera është plotësisht e ngopur me avujt e ujit.. Rrjedhimisht, ajri bëhet i paaftë për të mbajtur lagështi shtesë, duke çuar në formimin e shiut.

Klima është përgjegjëse për luhatjet në nivelet e lagështisë. Në klimat më të ftohta, është e zakonshme të gjesh nivele më të ulëta lagështie në krahasim me klimat më të ngrohta. Kjo është për shkak se ajri i ftohtë nuk mund të mbajë aq lagështi sa ajri i ngrohtë. Për më tepër, lagështia ka tendencë të ulet gjatë stinës së dimrit. Përkundrazi, gjatë muajve të verës, nivelet e lagështisë rriten pasi ajri ka aftësinë të mbajë më shumë avuj uji me rritjen e temperaturave. Veprimet e kryera në baza ditore.

Lagështia e brendshme

Si ndryshon lagështia me temperaturën?

Nivelet e lagështisë së brendshme mund të ndikohen edhe nga aktivitetet më të vogla ditore. Veprime të ndryshme që kryejmë brenda kufijve të shtëpive tona, të tilla si gatimi, pastrimi, larja e enëve, frymëmarrja, larja e rrobave dhe dushi, kanë potencialin të rrisin nivelet e lagështisë. Ruajtja e niveleve të lagështisë relative brenda 30 deri në 60% është thelbësore për të siguruar një mjedis të shëndetshëm.

Prania e lagështirës dhe mykut në shtëpi kontribuon në afërsisht 21% të rasteve totale vjetore të astmës, duke arritur në 21,8 milionë raste. Kushtet optimale për rritjen e baktereve dhe formimin e mykut krijohen nga nivelet e larta të lagështisë. Lagështia e tepërt brenda ndërtesave mund t'i atribuohet disa faktorëve, si rrjedhjet, depërtimi i ujërave të shiut nëpër dritare dhe bodrume, apo edhe lëvizja natyrale lart e lagështisë nga katet e poshtme të strukturës. Sëmundjet e frymëmarrjes si astma, alergjitë dhe sëmundje të tjera të lidhura.

dikur lagështia tejkalon pragun e rekomanduar prej 50%, ajri fillon të marrë një cilësi të rëndë dhe të lagësht. Përshkallëzimi i mëtejshëm përtej kësaj pike mund të çojë në komplikime të ndryshme. Krijesat e vogla të njohura si marimangat e pluhurit janë shkaktarë të shumë alergjive dhe problemeve të frymëmarrjes.

Është interesante të theksohet se marimangat mbështeten shumë në lagështinë e ajrit për të mbijetuar. Këto krijesa të vogla lulëzojnë në mjedise me temperatura të moderuara dhe lagështi të lartë, pasi u lejon atyre të thithin ujin. Prandaj, zonat me nivele të larta lagështie ofrojnë kushte ideale për lulëzimin e marimangave. Është thelbësore të jemi të vetëdijshëm se këta organizma mikroskopikë mund të përkeqësojnë alergjitë dhe astmën, gjë që nënvizon rëndësinë e ruajtjes së niveleve optimale të lagështisë në shtëpitë tona. Duke vepruar kështu, ne mund të zvogëlojmë në mënyrë efektive praninë e marimangave dhe të zbusim efektet negative që ato kanë në shëndetin tonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si lagështia ndryshon me temperaturën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.