Si ndikon shiu acid në makinën tuaj?

efektet e shiut acid

Shiu acid është a pasojë e drejtpërdrejtë e ndotjes së ajrit produkt i emetimit të gazeve të dëmshme serrë në atmosferë. Ky fenomen ka pasoja në monumentet, pyjet, kafshët dhe automjetet tona të ekspozuara për një kohë të gjatë.

Me aplikimin e a trajtim kundër shiut në xhami mund të zgjidhni problemet e dukshmërisë dhe të ruani sigurinë në rast të shiut acid, por ka probleme të tjera që lidhen me këtë lloj reshjesh. Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si shiu acid ndikon në makinën tuaj.

Pse shiu acid ndikon në automjetin tonë?

shi në trup

Shiu acid mund të ketë efekte negative në makinën tonë, veçanërisht në bojë dhe karrocë. Trupi ka funksione të rëndësishme përtej vetëm estetikës, kështu që kujdesi i duhur për të na jep siguri shtesë. Këshilla kryesore që jepet për të reduktuar pasojat e shiut acid në makinën tonë është ta lani atë pas një dite me shi. Edhe pse parashikimi i motit siguron që do të ketë më shumë shi, këshillohet që të lahet në mënyrë që shiu që ka rënë mbi karrocerinë të mos shkaktojë dëme. Një tjetër nga këshillat më të përhapura është depilimi. Duke e depiluar makinën mund të parandaloni që pikat e shiut të grumbullohen në makinë, pasi ato do të rrjedhin më lehtë.

Ekziston një trajtim i shkëlqyer kundër shiut që mund të parandalojë dëmtimin e xhamit të automjetit. Ky trajtim parandalon akumulimin e ujit në xhamin e përparmë dhe lejon të mos përdoret fshirësi si në autostradë ashtu edhe në autostradë falë faktit që uji kullohet shumë më mirë. Gjithashtu parandalon ngjitjen e insekteve dhe grimcave të tjera në xhami, duke e bërë pastrimin më të lehtë dhe duke parandaluar që të mbeten shenja. Së fundi, parandalon ngrirjen duke mos grumbulluar lagështi.

Papastërtia dhe rrëshira e asfaltit

Asfalti grumbullon një sasi të madhe papastërtie në periudha të caktuara të vitit kur ka më pak shi. Papastërtia vjen nga pluhuri, ndotësit e emetuar nga shkarkimet dhe derdhjet e lëngjeve si antifrizi, karburanti, etj. Nëse kësaj i shtojmë edhe dëmin e shkaktuar nga shiu acid, i cili me ujin ngre mbetjet, prodhohen spërkatje që përfundojnë në bojë në karrocerinë dhe pjesën e poshtme të makinës. Rrëshira dhe gjethet e pemëve ndikojnë gjithashtu në trup. Kur ka shi acid, pikat e ujit bien mbi makinë, duke tërhequr zvarrë rrëshirën e pemës dhe ndotësit nga vetë shiu. Kjo rrëshirë depozitohet në xhamin e përparmë, dritaret dhe gomat e ndryshme që krijojnë një bashkim në dritare dhe në karrocë.

shiu acid në ambiente të mbyllura

Ju mund të mendoni se shiu acid nuk do të ndikojë në brendësi të automjetit, megjithëse nuk është plotësisht kështu. Edhe pse ne vozisim me dritare të mbyllura, ne nuk mund të parandalojmë hyrjen e ujit dhe lagështisë në kabinë. Kur hapim dyert, hyjmë dhe dalim nga automjeti, këpucët, flokët, rrobat, etj. Ata futin ndotës në kabinë. Nëse uji i ardhur shoqërohet nga ndotës të shiut acid, ai mund të dëmtojë pjesën e brendshme. Pluhuri thith lagështinë dhe sa më pastër që kemi brendësia e makinës, më pak lagështi do të arrijë në kabinë dhe aq më shumë do të duhet që pjesët e ndryshme të brendshme të paraqesin një pamje më të vjetëruar. Gjithashtu arrijmë të shmangim aromat e këqija dhe shfaqjen e kërpudhave dhe baktereve.

Trajtimi i shiut acid

trajtimi i shiut acid

Kur bie shi, gjëja më e zakonshme është të mendosh se kemi një lavazh falas. Megjithatë, kjo nuk është kështu. uji i shiut nuk ka presion të mjaftueshëm për të prishur ndotësit e ngjitur në bojë. Për më tepër, rënia e shiut acid bën që ndotësit të grumbullohen edhe më shumë që përfundojnë duke shkaktuar përkeqësimin e karrocerisë.

Nuk po flasim për prishjen e bojës në një ditë shiu acid, por në situata të ekspozimit të zgjatur. Me trajtimin kundër shiut acid dhe me një depilim të mirë Ne sigurojmë që pikat e shiut të mos vendosen në karrocerinë dhe të rrjedhin shumë më mirë.

Nëse e mbështesim këtë me një larje pas një dite me shi acid, mund të harrojmë plotësisht pasojat. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për shiun acid dhe dëmin që ai shkakton në trup dhe bojë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.