Si ndikon ndotja tek ne

ndotja e mjedisit

Ndotja e mjedisit Theshtë rendi i ditës dhe edhe nëse nuk e kuptoni dhe i kushtoni shumë vëmendje, ndikon negativisht në të gjithë trupin. Si ndikon ndotja tek ne?

Të jetosh në një qytet të madh nënkupton një ndotje shumë të lartë mjedisore dhe kjo mund të ketë efekte të lehta siç janë thjesht irritime të syve për sëmundje shumë më serioze. Pastaj e shpjegoj shkaqet të kësaj ndotje të mjedisit dhe si ndikon ndotja tek ne.

Shkaqet e ndotjes së mjedisit

Kjo ndotje e mjedisit përbëhet nga emetimet e substancave toksike që janë në ajër si monoksidi i karbonit, dioksidi i squfurit ose oksidi i azotit. Të gjitha këto substanca ndikojnë në trup në formën e acarimit në fyt, kollë, vështirësi në frymëmarrje apo edhe zhvillimin e sëmundjeve kronike të zemrës. Për të shmangur këtë, këshillohet të mos dilni jashtë për aktivitete në natyrë kur nivelet e ndotjes janë shumë i lartë. Një rekomandim tjetër është të mos jetoni pranë asnjë bërthame me shumë trafik ose fabrika.

Ajri në qytetet kryesore të botës nuk është shumë i pastër dhe karakterizohet nga ai ndotje e bollshme. Kjo ndotje është për shkak të një mori faktorësh siç janë, për shembull, gazrat që burojnë nga makinat ose industritë e mëdha dhe që formojnë një shtresë të madhe të ndotjes në të gjithë atmosferën. Kjo shtresë dheu Në disa raste parandalon diellin të ndriçojë në të gjithë plotësinë e tij dhe gjithashtu ndikon seriozisht për shëndetin të njerëzve.

Si ndikon ndotja tek ne?

ndotje

Ndotja e mjedisit jepet mbi të gjitha nga makina të tepërta në qytete të mëdha dhe që ndotin përmes monoksidit të karbonit, oksideve të azotit dhe dioksidit të karbonit. Së pari Shtë helmuese dhe në doza të vogla prodhon dhimbje koke, marrje mendsh dhe lodhje. Nga të këqijat, oksidet e azotit ato janë shumë të dëmshme për ata që vuajnë nga astma. Së fundmi, dioksidi i karbonit nuk është shumë ndotës, por ndikon ngrohja globale të planetit.

Ka gjithnjë e më shumë ndotës që ne thithim çdo ditë dhe që gjithashtu shkakton ndjeshmëria e rritur e frymëmarrjes, përveç rritjes së alergjive që mund të kemi. Pa dyshim, ndotja është diçka për t'u minimizuar sa më shumë që të jetë e mundur dhe për këtë ne duhet të jemi përgjegjës me konsumin dhe të promovojmë masa që minimizojnë emetimin e gazrave në atmosferë.

Tani që e dini si ndikon ndotja tek neNdoshta duhet të uleni dhe të reflektoni se si ajri që thithni tani ju ndikon.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   haIOS dijo

  KJO E VLEN SHUM W

 2.   valentina dijo

  Përshëndetje, si jeni? Doja të dija, kjo ka të bëjë me ndotjen

 3.   rodolfo castañio dijo

  Më duket shumë duke u munduar

 4.   ALEJANDRA GENSOLLEN RODRIGUEZ dijo

  FALEMINDERIT SHUM .... VETUSTM P USRDORIM P FORR RAPORT