Si ndikon shkrirja e Arktikut në Spanjë?

Benidorm

Benidorm në fund të shekullit, sipas Greenpeace.

Spanja është vendi evropian që do të vuajë më shumë nga pasojat e ngrohjes globale. Shkrirja e Arktikut dhe Antarktidës do të bëjë që niveli i detit të rritet, në mënyrë të pashmangshme duke prekur bregdetin mesdhetar.

Temperaturat e larta do të kishin një ndikim të madh në të korrat, në mënyrë që prodhimi i ushqimit të bëhet gjithnjë e më i vështirë dhe më i shtrenjtë. Sipas Greenpeace, Spanja është një vend në të cilin ndryshimi i klimës do të ketë një ndikim serioz.

Itshtë e vërtetë që Arktiku dhe Spanja ndahen me disa mijëra kilometra, por ky rajon polar e ftoh planetin, në mënyrë që ndërsa akulli të shkrihet, oqeanet do të thithin nxehtësinë që më parë pasqyronin fletët e akullit.

Kështu, Evropa Jugore do të jetë zona më e prekur nga ndryshimi i klimës, duke prodhuar valë nxehtësie më intensive, temperatura të rritura, vështirësi në aksesin e ujit të freskët, hyrja e insekteve të reja dhe një rritje në numrin dhe kohëzgjatjen e zjarreve. Në këtë kuptim, zjarrfikësi i Komunitetit të Madridit i quajtur Mónica San Martín Molina, tha se zjarret janë gjithnjë e më të ashpra, më shkatërruese dhe në 10 minuta një zjarr i vogël është kthyer në një zjarr të madh.

oqeani Arktik

Prandaj është e rëndësishme mbrojnë Arktikun, jo vetëm për shkak të asaj që mund të ndodhë në Spanjë dhe botës për të mos e bërë atë, por gjithashtu sepse është akoma një vend ku jetojnë kafshë, njerëz dhe një peizazh shumë i bukur që mund t'i humbim nëse vazhdojmë ta trajtojmë planetin ashtu si bëjmë, duke ndotur, shpyllëzimi, vendosja e zjarreve dhe shfrytëzimi i burimeve të tij sikur të ishin të pakufishme.

Ne të gjithë, në një masë më të madhe ose më të vogël, mund dhe duhet të bëjmë diçka për të shmangur katastrofën. Në fund të fundit, ndryshimi i sotëm i klimës po përkeqësohet nga njerëzit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.