Si ndikon hëna te njerëzit?

Si ndikon hëna te qeniet njerëzore?

Në një botë ku teknologjia dixhitale është bërë e përhapur kudo, ka raste kur është thelbësore që trupi dhe mendja të riorganizohen me natyrën, veçanërisht me ciklet e hënës. Shumë njerëz pyesin veten si ndikon hëna te njerëzit në ciklet dhe sjelljet natyrore. Por a është vërtet kështu?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si hëna ndikon te qeniet njerëzore dhe cila pjesë e saj është e vërtetë dhe cila pjesë jo.

fazat e hënës

eklipsi i Hënës

Nga një këndvështrim më i gjerë, rritja e bimëve është subjekt i ndikimit të tërheqjes gravitacionale të hënës. Për më tepër, kjo forcë gravitacionale ndikon në konfigurimin e baticave, qarkullimit të oqeanit dhe, në fund të fundit, klimës. Çuditërisht, Pjerrësia e Tokës, e cila rregullon ndryshimin e stinëve, mbështetet nga forca gravitacionale e ushtruar nga Hëna. Megjithatë, kur merret parasysh ndikimi tek njerëzit, ndikimi i hënës shtrihet në lëngjet tona trupore, duke ndikuar në mbajtjen e ujit dhe proceset e detoksifikimit, si dhe në nivelet tona të përgjithshme të energjisë.

Sipas Mayia Alleaume, autore e "Energy Beauty", të kuptuarit e fazave të ndryshme të hënës na lejon të përqafojmë transformimet që ndodhin brenda trupit tonë dhe të shfrytëzojmë energjinë e këtyre lëvizjeve qiellore për përfitimin tonë. Pra, cilat janë saktësisht katër fazat e hënës?

Hënë e re

Sipas Mayia Alleaume, Hëna e Re nënkupton përfundimin e një cikli dhe fillimin e një tjetri. Ky moment i përshtatshëm mundëson reflektimin, vendosjen e qëllimeve dhe mbjelljen e synimeve për të ardhmen. Këshillohet që të shprehni qartë pritshmëritë tuaja dhe madje t'i shkruani ato në një fletore. Përveç kësaj, Hëna e Re paraqet një mundësi ideale për përtëritje, rimbushje dhe vetë-zbulim. Kjo mund të arrihet duke përdorur vajra esencialë qetësues si livando, portokall i ëmbël dhe jasemini, duke u angazhuar në praktika meditative të shoqëruara me mantrën 'om', duke u kënaqur me banjot me kripë, duke marrë masazhe relaksuese dhe duke trajtuar lëkurën tuaj me rituale pastruese si p.sh. të hidratimit optimal.

Hënë gjysmëhënës

Mayia pohon se prania e Gjysmëhënës na mbush me vitalitet të jashtëzakonshëm. Ndërsa kjo fazë qiellore shpaloset, fuqia jonë fizike dhe mendore rinovohet gradualisht, duke përforcuar potencialin tonë dhe duke lehtësuar vetë-shprehjen pa mundim. DHEËshtë një kohë e përshtatshme për të marrë një qasje më të vëmendshme ndaj dietës sonë, duke zgjedhur opsione më të lehta dhe më të shëndetshme pasi trupi ynë ruan natyrshëm më shumë ushqim.

Për më tepër, përfshirja e klorofilit në rutinën tonë të përditshme është veçanërisht e dobishme gjatë kësaj kohe. Për të rikuperuar shkëlqimin e lëkurës sonë, rekomandohen shumë maska ​​me mjaltë, teknika vetë-masazhi dhe përdorimi i gua sha. Për të marrë rezultate optimale, këshillohet të kryeni një agjërim kozmetik, abstenimi nga grimi dhe kremrat për 24 orë.

Hënë e plotë

Maya sugjeron që ta përdorim këtë energji ndriçuese për t'u përballur me barrierat tona emocionale dhe për të nisur një udhëtim çlirimi. Ashtu si një bateri, trupi ynë rimbushet pa mundim gjatë kësaj faze. Për të shmangur emocionet dërrmuese që mund të ndërhyjnë në gjumin, ne mund t'i ridrejtojmë ato përmes aktiviteteve fizike, vallëzimit, këndimit dhe të qeshurit. Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, këshillohet të zgjidhni produkte të pasuruara me probiotikë dhe ujëra lulesh si rozmarina, livanda, trëndafili dhe hidrosolet e nenexhikut.

hëna që po zbehet

Maya pohon se na ndihmon të heqim qafe zakonet e këqija dhe gjithçka që nuk na shërben më. Le ta shfrytëzojmë këtë energji për të shqyrtuar marrëdhëniet tona dhe lidhjet familjare. Përveç kësaj, Kjo fazë na inkurajon të renditim, organizojmë, dhurojmë dhe hedhim sendet e papërdorura brenda shtëpive tona.. Është një kohë ideale për të filluar dietat dhe trajtimet detoksifikuese. Ndërsa trupi tenton të bëhet më acid, përfshirja e perimeve, lëngjeve dhe infuzioneve të freskëta në dietën tonë mund të ndihmojë në alkalizimin e tij.

Ne gjithashtu mund të shijojmë aktivitete rinovuese si banja me avull, sauna, terapi me tas zanor, kullim limfatik dhe madje të planifikojmë takime për depilim, pasi gjatë kësaj faze rritja e flokëve ngadalësohet.

Si ndikon hëna te njerëzit

hëna dhe njerëzit

Gjatë periudhës së mbuluar nga Hëna e Plotë, trupi ynë përjeton rritje të mbajtjes së ujit. Aurélie Canzoneri, Naturopate dhe autore prestigjioze, këshillon konsumimin e shumë lëngjeve (të paktën 1,5 litra) gjatë tre ditëve që rrethojnë hënën e plotë. Çuditërisht, Rritja e marrjes së ujit çon në eliminimin më të madh të ujit përmes urinës. Përveç kësaj, Canzoneri rekomandon përfshirjen e infuzioneve të rrushit të kuq, promovimin e kullimit limfatik dhe praktikimin e notit.

Gjatë Hënës së Plotë, agjërimi me ndërprerje bëhet më i fuqishëm kur praktikohet për të paktën 16 orë. Për rezultate edhe më të mira, rekomandohet agjërimi nga ora 4:00 deri në mesditë të ditës së nesërme. Përfitoni nga kjo mundësi për të konsumuar infuzione të bimëve diuretike si bishti i kalit, livadhit, ortosifonit ose luleradhiqes dhe mbështesni mëlçinë tuaj duke aplikuar një qese me ujë të ngrohtë.

Si ndikon hëna në ëndrrat

hëna në njerëz

Ndikimi i Hënës së Plotë në gjumë është një temë me interes. Gjatë kësaj faze hënore, Shumë njerëz përjetojnë agjitacion dhe shqetësime të shtuara, duke rezultuar në gjumë me cilësi të dobët. Ky nuk është thjesht spekulim, pasi një studim i gjerë i kryer gjatë disa viteve ka ofruar prova për të mbështetur këto pretendime.

Gjetjet zbuluan se individëve u duhej mesatarisht më shumë se 5 minuta më shumë për të rënë në gjumë gjatë Hënës së Plotë dhe gjumi i tyre përbëhej nga një përqindje më e madhe e gjumit të lehtë sesa gjumi i thellë dhe i qetë. Si rezultat, Kohëzgjatja e gjumit zvogëlohej me rreth 20 minuta në netët me hënë të plotë. Për të luftuar këto efekte, ekspertja e gjumit Aurélie Canzoneri sugjeron shmangien e ushqimeve dhe pijeve stimuluese pas mesditës dhe zgjedhjen e vakteve të lehta në mbrëmje.

Mund të jetë e dobishme të përfshihen ushqime të pasura me triptofan, të cilat shërbejnë si pararendës të melatoninës dhe serotoninës, si bananet, vezët, patatet ose marule. Përveç kësaj, konsumimi i infuzioneve qetësuese si lulepasioni, kamomili, livando ose balsasi i limonit mund të nxisin gjithashtu gjumë më të mirë gjatë fazës së hënës së plotë.

Si ndikon hëna në ciklin menstrual?

Sipas Charlotte de Noisy, një eksperte bukurie në Institutin Gynécée në Paris, nuk ka asnjë provë për të mbështetur idenë se ciklet menstruale përputhen me fazat hënore. Megjithatë, Ajo pranon se gratë përjetojnë katër faza ciklike, të ngjashme me hënën, secila me energjinë e saj të veçantë. Kjo energji ka një ndikim në emocionet dhe mendimet tona, pasi ato janë në thelb manifestime të energjisë në lëvizje.

Fillimi i ciklit menstrual të një gruaje përputhet me fillimin e menstruacioneve të saj, duke u sinkronizuar me Hënën e Re. Kjo fazë e ciklit simbolizon një fillim të ri, një mundësi për të vendosur synime të qarta dhe për të hartuar plane për të ardhmen. Faza preovuluese përputhet me Hënën në rritje, duke gjeneruar nivele më të larta energjie.

Trupi përgatitet për një shtatzëni të mundshme, duke na dhënë mundësinë të bëjmë ndryshime transformuese në jetën tonë duke u rilidhur me dëshirat tona më të thella. Kur faza e ovulacionit përkon me Hënën e Plotë, krijimtaria arrin zenitin e saj, duke rrezatuar intensitet. Faza premenstruale, shpesh e lidhur me sindromën premenstruale, korrespondon me Hënën në rënie. Gjatë kësaj periudhe, mitra kryen punë të rëndësishme ndërsa nivelet e hormoneve ulen. Shërben si një kohë për të çliruar bagazhet e rënda dhe për t'u kënaqur me kujdesin për veten.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si hëna ndikon te qeniet njerëzore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.