VIDEO: Si ndikojnë erërat e forcës së uraganit në trupin e njeriut?

Uragan

Homo sapiens që nga pamja e tij, gjithmonë ka dashur të dijë më shumë. Kurioziteti është diçka që ka lindur me ne, por nganjëherë na çon të bëjmë gjëra që mund të jenë të çmendura për më shumë se një. Kur bëhet fjalë për fenomene të motit si uraganet ose tornadot, ka nga ata që do të bënin të pamundurën për t'u afruar sa më shumë.

Ekspertët ndjekes stuhish ata e bëjnë atë në mënyrë të sigurt dhe kjo është mënyra e vetme që duhet të bëhet. Pse Pse trupi i njeriut, i thjeshtë dhe i thjeshtë, nuk mund të bëjë asgjë kundër forcës së natyrës. Një shembull i këtij është ky eksperiment që bëri meteorologu Jim Cantore, i regjistruar në video dhe i ngarkuar në kanalin YouTube të The Weather Channel.

Uragani Erërat vs Jim Cantore

Po shikoja videot e Uraganit Maria që ishin ngarkuar në YouTube, kur e pashë. Mendimi im i parë ishte: "Jim Cantore duke bërë përsëri gjëra të mrekullueshme të çmendura? Kjo premton ”. Po Po, përsëri. Nuk e di nëse do ta mbani mend artikull që kemi botuar në 2015, me një video me protagonist një Cantore i cili ishte tepër i befasuar dhe i lumtur sepse kishte qenë në gjendje të shihte me sytë e tij se si ra rrufeja në një peizazh me dëborë, diçka që është shumë e pazakontë. Gjithashtu, tani ju hyni në një tunel me erë ku do t'ju duhet të luftoni kundër forcës së simuluar të një uragani të kategorisë 5.

https://youtu.be/pmJ8tXTcCfE

Siç mund ta shihni, kalon nga më pak në më shumë. Për të marrë një ide se çfarë mund të ndieni, duhet të dini se cilat janë kategoritë e uraganeve dhe cila është forca e tyre:

 • Kategoria 1: shpejtësia e erës është midis 119 dhe 153 km / orë. Ajo shkakton përmbytje përgjatë brigjeve dhe disa dëmtime në porte.
 • Kategoria 2: shpejtësia e erës është midis 154 dhe 177km / h. Shkakton dëmtime të kulmeve, dyerve dhe dritareve, si dhe në zonat bregdetare.
 • Kategoria 3: shpejtësia e erës është midis 178 dhe 209km / h. Ajo shkakton dëme strukturore në ndërtesat e vogla, veçanërisht në zonat bregdetare, dhe shkatërron shtëpitë e lëvizshme.
 • Kategoria 4: shpejtësia e erës është midis 210 dhe 249 km / h. Ajo shkakton dëmtime të përhapura në strukturat mbrojtëse, çatitë e ndërtesave të vogla shemben dhe plazhet dhe tarracat gërryhen.
 • Kategoria 5: shpejtësia e erës është më shumë se 250 km / orë. Ai shkatërron kulmet e ndërtesave, shirat e mëdha shkaktojnë përmbytje që mund të arrijnë në katet e poshtme të ndërtesave që janë në zonat bregdetare, dhe evakuimi i zonave të banuara mund të jetë i nevojshëm.

Si ndikojnë erërat e forcës së uraganit në trupin e njeriut?

Cikloni shihet nga sateliti

Ata të kategorisë 1 tashmë janë më se të mjaftueshme në mënyrë që lëkura e faqeve të lëvizë tashmë dhe të bëjë që të humbni ekuilibrin tuaj. Nëse goditeni direkt në fytyrë, vështirësitë e frymëmarrjes janë zakonisht mjaft domethënëse. Imagjinoni nëse ato janë erëra të kategorisë 5 ... Me atë forcë, ata mund të na bëjnë të fluturojmë pa ndonjë problem.

Dhe Cantore u ekspozua para tyre, dhe ja ku është. Të kënaqur që kam arritur një rekord.

E RËNDËSISHME: Edhe nëse keni mundësi, kurrë mos shkoni pranë një cikloni. Në rast të një uragani ose tornado, ju duhet të mbroheni në vende të sigurta dhe të jeni të vëmendshëm ndaj parashikimeve të motit në çdo kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.