Si formohen yjet

si formohen yjet në univers

Në të gjithë universin ne shohim të gjithë yjet që formojnë qemerin qiellor. Megjithatë, jo shumë njerëz e dinë mirë Si formohen yjet. Duhet të dini se këta yje kanë një origjinë dhe një fund. Çdo lloj ylli ka një formacion të ndryshëm dhe ka karakteristika sipas atij formimi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si formohen yjet, cilat janë karakteristikat e tyre dhe rëndësia e tyre për universin.

Cilat janë yjet

Si formohen yjet

Një yll është një objekt astronomik i përbërë nga gaz (kryesisht hidrogjen dhe helium) dhe gjendet në ekuilibri për shkak të gravitetit që tenton ta ngjesh dhe presioni i gazit që e zgjeron atë. Në këtë proces, një yll prodhon shumë energji nga bërthama e tij, e cila strehon një reaktor të shkrirjes që mund të sintetizojë heliumin dhe elementë të tjerë nga hidrogjeni.

Në këto reaksione të shkrirjes, masa nuk ruhet plotësisht, por një pjesë e vogël shndërrohet në energji. Meqenëse masa e një ylli është e madhe, madje edhe më e vogla, kështu është edhe sasia e energjisë që lëshon çdo sekondë.

tipare kryesore

formimi i yjeve

Karakteristikat kryesore të yjeve janë:

 • Masa: Shumë e ndryshueshme, nga një pjesë e masës së Diellit në yje supermasive me masa disa herë më të mëdha se masa e Diellit.
 • Temperatura: është gjithashtu një variabël. Në fotosferë, sipërfaqja e ndritshme e një ylli, temperatura është në intervalin 50.000-3.000 K. Dhe në qendër të saj, temperatura arrin miliona Kelvin.
 • Ngjyra: i lidhur ngushtë me temperaturën dhe cilësinë. Sa më i nxehtë të jetë një yll, aq më blu është ngjyra e tij dhe anasjelltas, sa më i ftohtë të jetë, aq më i kuq është.
 • Shkëlqimi: varet nga fuqia e rrezatimit yjor, normalisht jo uniform. Yjet më të nxehtë dhe më të mëdhenj janë më të ndriturit.
 • Amplituda: shkëlqimi i tij i dukshëm siç shihet nga Toka.
 • Movimiento: yjet kanë lëvizje relative në lidhje me fushën e tyre, si dhe lëvizje rrotulluese.
 • Mosha: Një yll mund të jetë mosha e universit (rreth 13 miliardë vjet) ose deri në një miliard vjet.

Si formohen yjet

mjegullnaja

Yjet janë formuar nga kolapsi gravitacional i reve gjigante të gazit dhe pluhurit kozmik, dendësia e të cilëve luhatet vazhdimisht. Materialet kryesore në këto re janë hidrogjeni dhe heliumi molekular, dhe sasi të vogla të të gjithë elementëve të njohur në Tokë.

Lëvizja e grimcave që përbëjnë masën e masës së shpërndarë në hapësirë ​​është e rastësishme. Por ndonjëherë dendësia rritet pak në një pikë të caktuar, duke krijuar ngjeshje.

Presioni i gazit tenton të heqë këtë ngjeshje, por tërheqja gravitacionale që lidh molekulat së bashku është më e fortë sepse grimcat janë më afër njëra-tjetrës, gjë që kundërshton efektin. Gjithashtu, graviteti do të rrisë më tej masën. Kur kjo ndodh, temperatura rritet gradualisht.

Tani imagjinoni këtë proces masiv të kondensimit me gjithë kohën në dispozicion. Graviteti është radial, kështu që reja e materies që rezulton do të ketë simetri sferike. Quhet protoyll. Gjithashtu, kjo re e materies nuk është e palëvizshme, por përkundrazi rrotullohet me shpejtësi ndërsa materia tkurret.

Me kalimin e kohës, një bërthamë do të formohet në temperatura jashtëzakonisht të larta dhe presione të mëdha, e cila do të bëhet reaktor i shkrirjes së yllit. Kjo kërkon një masë kritike, por kur ndodh, ylli arrin ekuilibrin dhe fillon, si të thuash, jetën e tij të rritur.

Masa yjore dhe evolucioni pasues

Llojet e reaksioneve që mund të ndodhin në bërthamë do të varen nga masa e saj fillestare dhe evolucioni pasues i yllit. Për masa më të vogla se 0,08 herë më shumë se masa e diellit (rreth 2 x 10 30 kg), nuk do të formohen yje sepse bërthama nuk do të ndizet. Objekti i formuar në këtë mënyrë do të ftohej gradualisht dhe kondensimi do të pushonte, duke prodhuar një xhuxh kafe.

Nga ana tjetër, nëse protoylli është shumë masiv, ai gjithashtu nuk do të jetë në gjendje të arrijë ekuilibrin e nevojshëm për t'u bërë yll, kështu që do të shembet me dhunë.

Teoria e kolapsit gravitacional për të formuar yje i atribuohet astronomit dhe kozmologut britanik James Jeans (1877-1946), i cili gjithashtu zhvilloi teorinë e gjendjes së qëndrueshme të universit. Sot, kjo teori se materia po krijohet vazhdimisht është braktisur në favor të teorisë së Big Bengut.

cikli jetësor i yjeve

Yjet formohen falë procesit të kondensimit të mjegullnajave të përbëra nga gazi dhe pluhuri kozmik. Ky proces kërkon kohë. Vlerësohet se ndodhi midis 10 dhe 15 milion vjet përpara se ylli të arrinte stabilitetin përfundimtar. Pasi presioni i gazit në zgjerim dhe forca shtypëse e gravitetit të balancohen, ylli hyn në atë që njihet si sekuenca kryesore.

Në varësi të masës së tij, ylli qëndron në një nga linjat e diagramit Hertzplan-Russell, ose shkurt diagrami HR. Këtu është një diagram që tregon linja të ndryshme të evolucionit yjor, të cilat të gjitha përcaktohen nga masa e yllit.

Linja e evolucionit yjor

Seria kryesore është një zonë me formë afërsisht diagonale që kalon në qendër të grafikut. Aty, në një moment, yjet e sapoformuar hyjnë sipas masës së tyre. Yjet më të nxehtë, më të shndritshëm dhe më masivë janë në pjesën e sipërme majtas, ndërsa më të ftohtit dhe më të vegjlit janë në fund të djathtë.

Masa është parametri që kontrollon evolucionin e yjeve, siç është thënë shumë herë. Në fakt, yjeve shumë masive u mbarojnë karburanti shpejt, ndërsa yjeve të vegjël e të ftohtë, si xhuxhët e kuq, trajtojeni më me kujdes.

Për njerëzit, xhuxhët e kuq janë pothuajse të përjetshëm dhe asnjë xhuxh i kuq i njohur nuk ka vdekur. Ngjitur me yjet e sekuencës kryesore janë yjet që kanë lëvizur në galaktika të tjera si rezultat i evolucionit të tyre. Në këtë mënyrë, yjet gjigantë dhe supergjigantë janë në krye dhe xhuxhët e bardhë në fund.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si formohen yjet, cilat janë karakteristikat e tyre dhe shumë më tepër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Është e kënaqshme për mua të shumëfishoj njohuritë e mia me një temë kaq interesante të UNIVERSIT kolosal.