Si do të ndikojë minimumi diellor në Tokë?

Foto e diellit

Imazhi - NASA

Çdo njëmbëdhjetë vjet apo më shumë, njollat ​​në yllin tonë zbehen. Kjo është ajo që njihet si minimumi diellor dhe aktualisht po adresojmë një. Midis viteve 2019-2020 ata pritet të arrijnë pikën më të ulët, por Si do të ndikojë në tokë?

E vërteta është se ende nuk dihet me siguri, por mund të marrim një ide se çfarë do të ndodhë falë NASA-s.

Dielli kalon nëpër cikle prej njëmbëdhjetë vjetësh apo më shumë, midis të cilave ekziston një maksimum, domethënë kur ka më shumë njolla dielli dhe një minimum. Dihet që sa më shumë njolla të ketë, aq më të nxehta janë dhe se përkundrazi, sa më pak të jenë, aq më e ftohtë do të jetë. Pse Mirë, rrezatimi që na arrin nga Dielli mezi ndryshon 0,1% midis maksimumit diellor dhe minimumit. Mund të duket shumë pak, praktikisht asgjë, por duhet të kihet parasysh se mbreti yll është i aftë të lëshojë një sasi të madhe energjie.

Midis viteve 1645 dhe 1715 ajo kishte shumë pak pika, dhe temperatura e tokës ishte 1ºC më e ulët e zakonshme Ishte një periudhë e njohur si "Minimumi i Maunder", megjithëse ka nga ata që e dinë më mirë për "Epokën e Vogël të Akullit". Gjatë asaj kohe, si Evropa dhe Amerika e Veriut përjetuan dimra shumë të ashpër, me akullnajat që po fitonin terren.

Minimumi i pastrimit

Minimumi i pastrimit

Por a është ajo që na pret së shpejti? Mund të jetë, por realiteti është se ekziston një ndryshim i rëndësishëm: tani atmosfera është e mbingarkuar me dioksid karboni, që do të thotë se mund të heqim qafe ftohjen pak. Dhe, në çdo mënyrë, ne nuk do të jemi në gjendje të bëjmë shumë kundër stuhive gjeomagnetike që do të vijnë tek ne. Në këtë drejtim, dekani Pesnell i Qendrës së Fluturimeve Hapësinore Goddard të NASA-s tha në një lirim që »gjatë minimumit diellor, fusha magnetike e Diellit dobësohet dhe siguron më pak mbrojtje nga rrezet kozmike. Kjo mund të përbëjë një kërcënim më të madh për astronautët që udhëtojnë nëpër hapësirë. '


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.