Si dhe kush e zgjedh emrin e stuhive

emri i stuhive

Kur shikojmë parashikimin e motit në televizion, shohim se si kur vjen një stuhi, atyre u jepet emri i një personi. Shumë njerëz pyesin se si dhe kush e zgjedh emri i stuhive dhe cilat arsye ekzistojnë për të.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se si dhe kush e zgjedh emrin e stuhive, karakteristikat e tyre dhe llojet e stuhive që ekzistojnë.

Çfarë është një stuhi

stuhitë dhe emrat e tyre

Stuhia është një fenomen meteorologjik i karakterizuar nga erëra të forta dhe reshje të dendura shiu. Fjala "squall" mund t'i ketë rrënjët e saj në fjalën greke "boreas", që përkthehet si "erë veriore". Ky term evoluoi në "borealis" në latinisht dhe përfundimisht u bë "boras".

Në gjerësinë e mesme dhe të lartë të planetit, në atmosferë formohet një sistem i madh me presion të ulët i njohur si një ciklon ekstratropik. Spanja shpesh ndikohet nga këto sisteme të motit, veçanërisht gjatë stinës së dimrit.

Stuhia dhe anticiklon kanë kuptime të kundërta. Të dyja përshkruajnë rajone të atmosferës me një presion atmosferik sipërfaqësor që devijon shumë nga atmosfera standarde (1 atm ose 1013 mb). Stuhia i referohet një sistemi me presion të ulët, ndërsa anticiklon i përket një zone me presion të lartë.

Kushtet meteorologjike që shoqërojnë ekzistencën e këtyre dy qendrave të veprimtarisë janë jashtëzakonisht të ndryshme. Stuhitë karakterizohen nga paqëndrueshmëria, e cila Shkakton shi, erëra të forta dhe dallgë të turbullta. Në të kundërt, anticiklonet shkaktojnë kushte të qëndrueshme të motit, shpesh të shoqëruara me qiell të pastër ose mjegull, dhe erëra të lehta pa reshje.

Çfarë e shkakton formimin e një stuhie?

emri i stuhive

Një "stuhi ekstratropike" është lloji mbizotërues i stuhisë në gjerësitë tona gjeografike. Këto stuhi zakonisht lindin kur masat ajrore me karakteristika të kundërta përplasen përgjatë frontit polar. Nëse ekziston një mekanizëm i mëparshëm që shkakton paqëndrueshmëri, Një stuhi do të materializohet në nivelin e sipërfaqes, me fronte që kufizojnë masat e ndryshme të ajrit.

Gjatë periudhave të dritës intensive të diellit, sipërfaqja e brendshme e Gadishullit Iberik ngrohet, duke shkaktuar një lloj tjetër stuhie të njohur si stuhi termike ose termike të ulët.

Formimi i çdo stuhie ndodh si rezultat i ulje e presionit atmosferik në sipërfaqen e Tokës. Kjo ulje e presionit është zakonisht një përgjigje ndaj krijimit të një "vakuumi" të shkaktuar nga lëvizja lart e ajrit nga sipërfaqja në lartësi më të larta në atmosferë.

Formimi i stuhive ndodh përmes procesit të ciklogjenezës, e cila mund të shkaktojë lloje të ndryshme stuhish në varësi të vendndodhjes dhe mekanizmave themelorë. Megjithatë, të gjitha stuhitë kanë një gjë të përbashkët: ato përfshijnë lëvizjen lart të ajrit, duke krijuar një "vakum" në sipërfaqe dhe më pas duke ulur presionin atmosferik.

Atributet kryesore që përcaktojnë një stuhi

Sistemet mbizotëruese të presionit të ulët që prekin territorin spanjoll zakonisht manifestohen si stuhi përgjatë frontit polar. Këto stuhi shfaqin një strukturë specifike, me breza të organizuar resh që formojnë fronte të dallueshme dhe sektorë ajri me atribute të ndryshme. Brenda një stuhie në zhvillim, Është e mundur të dallosh si një front të ngrohtë ashtu edhe një front të ftohtë.

Një masë ajri e ftohtë dhe e thatë shtrihet përpara një ballore të ngrohtë, e cila nga ana tjetër e ndan atë nga një masë ajri më e ngrohtë dhe e lagësht pas saj. Këto fronte zakonisht lëvizin ngadalë dhe shkaktojnë reshje të vazhdueshme të lehta deri në mesatare, të shoqëruara me një rritje të temperaturave pasi të kenë kaluar.

Në mënyrë tipike, pjesa e përparme e ftohtë është më e gjatë dhe më e hollë në krahasim me pjesën e përparme të ngrohtë. Qëllimi i tij është të ndajë masën e ajrit të ngrohtë dhe të lagësht të vendosur përpara masës ajrore më të ftohtë dhe më të thatë që ndodhet prapa. Fronti i ftohtë zakonisht prodhon mot të stuhishëm, i karakterizuar nga shira të dendur, por të shkurtër. Përveç kësaj, sjell erëra të forta. Pas kalimit të frontit të ftohtë, Temperaturat ulen në mënyrë drastike dhe ndodhin reshje sporadike.

Pasi stuhia të ketë arritur pjekurinë e plotë, ajri më i ftohtë pushton ajrin më të ngrohtë, duke rezultuar në formimin e një fronti të mbyllur. Ky model dallues i motit ndodh kur dy masa ajri të ftohtë, njëra më dominuese se tjetra, ndahen ndërsa masa e ajrit të ngrohtë detyrohet të rritet. Si pasojë, kjo shpesh çon në kushte të paqëndrueshme të motit, të karakterizuara nga reshje shiu të përhershme dhe të qëndrueshme me shkallë të ndryshme intensiteti.

Si dhe kush e zgjedh emrin e stuhive

formimi i ciklonit

Për sezonin e stuhive 2023/24, Met Office, Irish Met Éirean dhe Instituti Meteorologjik Mbretëror i Holandës (KNMI) njoftuan së bashku emrat e tyre të caktuar në shtator. Në mirënjohje të ekspertëve meteorologjikë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, një përzgjedhje emrash janë zgjedhur këtë vit për të nderuar kontributet e tyre.

Në përputhje me konventat ndërkombëtare, Stuhive u jepen emrat sipas rendit alfabetik, duke përjashtuar shkronjat Q, U, X, Y dhe Z. Lista e emrave publikohet në fillim të çdo sezoni dhe zakonisht alternohet midis opsioneve mashkullore dhe femërore.

Ndryshe nga zakonisht, këtë vit ka pasur një thyerje në model për t'i lënë vend disa shtesave të dukshme. Në fillim të listës alfabetike, dy emrat e parë që shfaqen janë Agnes dhe Babet.

Stuhia Ciarán është caktuar zyrtarisht si stuhia e tretë e këtij sezoni të veçantë. Përzgjedhja u bazua në popullaritetin e saj me publikun, të cilit iu dha mundësia të sugjeronin emra, por më e rëndësishmja u zgjodh si një nderim për Ciarán Fearon, një punonjës i nderuar i Departamentit të Infrastrukturës së Irlandës së Veriut.

Gjatë kohërave të motit të ashpër dhe stuhive, është thelbësore të njohim dhe vlerësojmë çdo ngjarje të motit, pasi kjo përpjekje luan një rol jetik në sigurimin e gatishmërisë sonë dhe minimizimin e ndikimit të ngjarjeve të tilla.

Çfarë emri do t'u caktohet stuhive të ardhshme?

Debi Garft, e cila ka punuar si oficer politikash në ekipin e qeverisë skoceze para se të tërhiqej, zbarkoi në vendin e katërt në listë. Për më tepër, Regina Simmons, drejtuese e ekipit të Alert dhe Informacionit në Natural Resources Wales, është gjithashtu midis emrave të listuar.

Shkencëtarët e famshëm shërbejnë si frymëzim për emrat në listë, ku kontribuon edhe shërbimi meteorologjik irlandez Met Éireann. Një shtesë e dukshme është Jocelyn, i quajtur sipas fizikanit të njohur Dame Jocelyn Bell.

Duke i shtuar listës në rritje, KNMI shpesh përfshin emra me origjinë holandeze të paraqitura nga vizitorët gjatë gjithë vitit.

Stuhive u jepen emra nga një grup organizatash kur pritet të kenë një ndikim të rëndësishëm në MB, Irlandë ose Holandë. Ndërsa era është zakonisht faktori kryesor, prania e borës ose shiut gjithashtu mund të luajë një rol në përcaktimin nëse një stuhi quhet apo jo.

Sipas Will Lang, i cili mbikëqyr ndërgjegjësimin e situatës në Zyrën Met, praktika e emërtimit të stuhive ka qenë në fuqi për nëntë vjet dhe mbetet efektive në koordinimin e përgjigjeve gjatë periudhave të motit të ashpër.

Praktika e emërtimit të stuhive synon të përmirësojë komunikimin e kushteve të rënda të motit dhe të sigurojë qartësi për njerëzit që mund të preken potencialisht nga ngjarje të tilla moti.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për emrin e stuhive dhe kush i emëron ato.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.