Si është krijuar Dielli?

Si është i përbërë dielli?

Dielli është ylli më i afërt me tokën, 149,6 milionë kilometra larg tokës. Të gjithë planetët në sistemin diellor tërhiqen nga graviteti i tij i madh, duke rrotulluar rreth tij në distanca të ndryshme, ashtu si kometat dhe asteroidet që njohim. Dielli njihet zakonisht me emrin Astro Rey. shumë njerëz nuk e dinë mirë si është i përbërë dielli.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si është i përbërë dielli, karakteristikat dhe rëndësia e tij për jetën.

tipare kryesore

dielli si yll

Ky është një yll mjaft i zakonshëm në galaktikën tonë: nuk është as shumë i madh dhe as i vogël në krahasim me miliona motrat e tij. Shkencërisht, Dielli klasifikohet si një xhuxh i verdhë i tipit G2.

Aktualisht është në sekuencën kryesore të jetës. Ndodhet në rajonin e jashtëm të Rrugës së Qumështit, në një nga krahët e saj spirale, 26.000 vite dritë nga qendra e Rrugës së Qumështit. Megjithatë, madhësia e diellit përfaqëson 99% të masës së të gjithë sistemit diellor, që është e barabartë me rreth 743 herë masën e të gjithë planetëve në sistemin diellor të kombinuara, dhe rreth 330.000 herë më shumë se masa e tokës sonë.

Me një diametër prej 1,4 milionë kilometrash, është objekti më i madh dhe më i ndritshëm në qiellin e Tokës. Kjo është arsyeja pse prania e tyre bën dallimin mes ditës dhe natës. Për të tjerët, dielli është një top gjigant plazme, pothuajse i rrumbullakët. Ai përbëhet kryesisht nga hidrogjen (74,9%) dhe helium (23,8%), me një sasi të vogël (2%) të elementeve të rënda si oksigjeni, karboni, neoni dhe hekuri.

Hidrogjeni është karburanti kryesor i diellit. Megjithatë, ndërsa digjet, ai shndërrohet në helium, duke lënë pas një shtresë heliumi "hiri" ndërsa ylli zhvillohet gjatë ciklit kryesor të jetës.

Si është krijuar Dielli?

struktura e diellit

Dielli është një yll sferik, polet e të cilit janë pak të rrafshuar për shkak të lëvizjes rrotulluese. Megjithëse është një bombë atomike masive dhe e vazhdueshme me shkrirje me hidrogjen, tërheqja e madhe gravitacionale që i jep masa e saj kundërshton shtytjen e shpërthimit të brendshëm, duke arritur një ekuilibër që e lejon atë të vazhdojë.

Dielli është i strukturuar në shtresa, pak a shumë si një qepë. Këto shtresa janë:

 • Bërthama. Rajoni më i brendshëm i Diellit, që përfshin një të pestën e të gjithë yllit: rrezja totale e tij është rreth 139.000 km. Aty ndodh shpërthimi gjigant atomik i shkrirjes së hidrogjenit, por tërheqja gravitacionale e bërthamës së diellit është aq e madhe saqë energjia e prodhuar në këtë mënyrë kërkon rreth një milion vjet për të arritur në sipërfaqe.
 • Zona e rrezatimit. Ai përbëhet nga plazma, domethënë gaze të tilla si heliumi dhe/ose hidrogjeni i jonizuar, dhe është rajoni që ka më shumë gjasa të rrezatojë energji në shtresat e jashtme, gjë që redukton ndjeshëm temperaturat e regjistruara në këtë vend.
 • zona e konvekcionit. Ky është një rajon ku gazi nuk jonizohet më, duke e bërë të vështirë daljen e energjisë (në formën e fotoneve) nga dielli. Kjo do të thotë se energjia mund të shpëtojë vetëm përmes konvekcionit termik, i cili është shumë më i ngadalshëm. Si rezultat, lëngu diellor nxehet në mënyrë të pabarabartë, duke shkaktuar zgjerim, humbje të densitetit dhe rryma në rritje ose në rënie, njësoj si baticat e brendshme.
 • Fotosferë. Rajoni ku dielli lëshon dritë të dukshme, megjithëse një shtresë transparente rreth 100 deri në 200 kilometra e thellë, shfaqet si kokrra të ndritshme në një sipërfaqe më të errët. Besohet se është sipërfaqja e yllit dhe ku shfaqen njollat ​​e diellit.
 • Kromosfera: Ky është emri i shtresës së jashtme të vetë fotosferës, e cila është edhe më e tejdukshme dhe e vështirë për t'u parë, sepse errësohet nga shkëlqimi i shtresës së mëparshme. Ai ka një diametër rreth 10.000 kilometra dhe mund të shihet gjatë një eklipsi diellor me një pamje të kuqërremtë.
 • Kurorë. Ky është emri që i është dhënë shtresës më të hollë të atmosferës së jashtme të Diellit, ku temperatura është dukshëm më e lartë në krahasim me shtresat e brendshme. Ky është misteri i sistemit diellor. Megjithatë, ka një densitet të ulët të materies dhe një fushë të fortë magnetike, energji dhe lëndë që kalojnë me shpejtësi shumë të larta dhe shumë rreze X.

Temperatura

Siç e kemi parë, temperatura e Diellit ndryshon në varësi të rajonit në të cilin banon ylli, edhe pse të gjithë yjet janë tepër të nxehtë sipas standardeve tona. Në bërthamën e Diellit, temperaturat afër 1,36 x 106 gradë Kelvin mund të regjistrohen (që është rreth 15 milionë gradë Celsius), ndërsa në sipërfaqe temperatura "mezi" bie në 5.778 K (rreth 5.505 °C). ) dhe shkon mbrapa deri në 2 x Corona prej 105 Kelvin.

Rëndësia e Diellit për jetën

Si përbëhet dielli brenda?

Nëpërmjet emetimit të vazhdueshëm të rrezatimit elektromagnetik, duke përfshirë dritën e perceptuar nga sytë tanë, Dielli ngroh dhe ndriçon planetin tonë, duke e bërë të mundur jetën siç e njohim ne. Prandaj, dielli është i pazëvendësueshëm.

Drita e saj mundëson fotosintezën, pa të cilën atmosfera nuk do të kishte aq oksigjen sa kemi nevojë dhe jeta e bimëve nuk do të ishte në gjendje të mbështeste zinxhirët e ndryshëm ushqimorë. Ne anen tjeter, nxehtësia e tij stabilizon klimën, lejon ekzistencën e ujit të lëngshëm dhe siguron energji për cikle të ndryshme të motit.

Së fundi, graviteti i diellit i mban planetët në orbitë, duke përfshirë Tokën. Pa të nuk do të kishte ditë apo natë, nuk do të kishte stinë dhe Toka me siguri do të ishte një planet i ftohtë dhe i vdekur si shumë nga planetët e jashtëm. Kjo reflektohet në kulturën njerëzore: pothuajse në të gjitha mitologjitë e njohura, Dielli zakonisht zë një vend qendror në imagjinatën fetare si perëndia babai i pjellorisë. Të gjithë perënditë e mëdhenj, mbretërit ose mesia lidhen në një mënyrë ose në një tjetër me shkëlqimin e tyre, ndërsa vdekja, hiçi dhe e keqja ose artet sekrete lidhen me natën dhe aktivitetet e saj të natës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si është i përbërë Dielli dhe rëndësia e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.