Shtetet e Bashkuara mbeten tani në Marrëveshjen e Parisit

Rex Tillerson

Rex Tillerson

Që nga rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të Shteteve të Bashkuara, fituesi i të cilave ishte Donald Trump, ka pasur shqetësime dhe polemika të ndryshme nëse Shtetet e Bashkuara do të largohen ose do të qëndrojnë në Marrëveshjen e Parisit.

Në mënyrë që të zvogëlohen efektet e ndryshimit të klimës dhe të përmirësohet stabiliteti i botës, Shtë e nevojshme që vendet që prodhojnë më shumë emisione në atmosferë, si SH.B.A. dhe Kina, ratifikojnë Marrëveshjen e Parisit. Çfarë më në fund ndodh me Shtetet e Bashkuara?

Donald Trump në krye të SHBA

Donald Trump është zgjedhur president i Shteteve të Bashkuara dhe ai është një njeri shumë i veçantë. Konsideroni se ndryshimi i klimës Isshtë një shpikje e kinezëve në mënyrë që të fitojnë konkurrencë. Ajo bazohet të bëjë një deklaratë të tillë në përvojat dhe përvojat e tyre. Ai thotë se në Kanada është duke rënë borë dhe shumë ftohtë dhe se, personalisht, ai nuk i sheh efektet e ndryshimit të klimës.

Ndryshimi i klimës Trump

Përballë deklaratave të tilla, ai njoftoi gjatë kandidimit të tij se, nëse do të bëhej president i Shteteve të Bashkuara, ai do të tërhiqte të gjitha fondet që janë të destinuara për veprime kundër luftës kundër ndryshimit të klimës. Kjo e bën që nga viti për nuk ka asnjë ndryshim të tillë dhe do ta alokonte atë buxhet në marrjen dhe përmirësimin e efikasitetit të lëndëve djegëse fosile.

Konferencë informuese mbi veprimet e Trump

Konferenca e Parë Informative e Presidentit Donald Trump është festuar më 11 janar. Konferenca e thënë nuk ofron ndonjë element pozitiv mbi politikën që do të ushtrojë në lidhje me çështjet mjedisore që Shtëpia e Bardhë do të kryejë që nga 20 janari. Ajo ditë është kur Donald Trump merr detyrën si president.

Një gjë inkurajuese për politikën e klimës është se Rex Tillerson, ish Presidenti i ExxonMobil dhe Sekretari i Shtetit i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara, ka përparuar që tani për tani, Shtetet e Bashkuara nuk do të braktisin Marrëveshjen e Parisit për ndryshimin e klimës. Ai gjithashtu e konsideroi të rëndësishëm vendimin që Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojë të marrë pjesë në nivelin ndërkombëtar në të gjitha traktatet dhe vendimet e marra në lidhje me ndryshimin e klimës, pasi Shtetet e Bashkuara janë një fuqi botërore përgjegjëse për pothuajse gjysmën e emetimeve të gazeve serë në atmosferë.

donald trump ndryshimi i klimës

“Mendoj se është e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara të qëndrojnë të përfshira. Trajtimi i kërcënimeve të ndryshimit të klimës kërkon një përgjigje globale. Asnjë vend nuk mund ta zgjidhë atë problem vetëm, ”tha Tillerson.

Ai gjithashtu shtoi se fakti që Shtetet e Bashkuara mbetën në Marrëveshjen e Parisit, e cila u ratifikua më parë nga administrata e Barack Obama, ishte shumë e favorshme për mirëmbajtjen e duhur të planetit.

Vështrimi i Amerikës dhe një Tillerson shpresëdhënës

ExxonMobil u drejtua nga Tillerson kur Marrëveshja e Parisit hyri në fuqi nëntorin e kaluar dhe në atë kohë ai tashmë kishte vlerësuar në një deklaratë se Marrëveshja e Parisit ishte një hap shumë i rëndësishëm për qeveritë në të gjithë botën për t'iu përgjigjur më herët efekteve serioze të shkaktuara nga ndryshimi i klimës në një shkallë globale.

Duke marrë parasysh tendencat mohuese të presidentit të zgjedhur dhe disa anëtarëve të ekipit të tij qeveritar, të presësh vepra të mira për klimën dhe gjendjen e natyrës është shumë utopike. Sidoqoftë, pretendimi i Tillerson Na lë me disa rreshtime argjendi në këtë skenar.

Cambio climático

Quiteshtë mjaft inkurajuese që Tillerson pranon që ndryshimi i klimës kërkon veprim global nga shumica e qeverive që janë përgjegjëse për emetimet e gazeve serë në atmosferë. Përveç kësaj, kjo gjithashtu na jep shpresë se ai mund të veprojë duke këshilluar Donald Trump për nevojën për të vazhduar në Marrëveshjen e Parisit, pasi Shtetet e Bashkuara duhet të jini një udhëheqës kundër ndryshimit të klimës dhe respektoni angazhimet tuaja ndërkombëtare, pasi është përgjegjës për pothuajse gjysmën e emetimeve globale. Donald Trump jo vetëm që duhet të mbajë Shtetet e Bashkuara në Marrëveshjen e Parisit, por duhet ta bëjë këtë si kreu i mundshëm i diplomacisë amerikane.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.