Shtatori 2017 mbetet një muaj i katastrofave të mëdha natyrore

fatkeqësitë natyrore

Nuk është e pazakontë që një muaj të kalojë me një katastrofë natyrore. Një tajfun, një tërmet, mbase ndonjë shpërthim. Por madhësia e katastrofave dhe fenomenet e kësaj shtatori të kaluar 2017, na ka lënë shumë imazhe, lajme dhe video të denja për t'u rishikuar.

Kështu që sot, ne do ta kushtojmë këtë shkrim, duke renditur disa nga fenomenet që janë përjetuar. Më transhendentet dhe ato kanë tronditur më shumë botën. Pyetjet, nëse ato do të kenë lidhje, nëse ndonjë prej tyre ka favorizuar dikë tjetër, dhe rolin që Dielli ose ndryshimi i klimës mund të ketë pasur ... ...shtë diçka që mund të ndryshojë edhe në varësi të burimit që shikoni. Të gjithë janë të lirë të nxjerrin konkluzionet e tyre.

Uragani Harvey

Filloi më 17 gusht dhe përfundoi më 3 shtator. Për shkak të afërsisë së tij në muaj dhe rëndësisë që ai kishte, ne e kemi përfshirë atë. Kishte një erërat maksimale 215km / h. Shkaktoi 60 vdekje dhe humbje ekonomike prej 25.000 milion dollarë. Ndikimi i saj i madh ishte në Karaibet Lindore dhe Shtetet e Bashkuara.

Uragani Irma

irma e uraganit

Filloi më 30 gusht dhe zgjati deri më 15 shtator. Një nga uraganet më të fuqishëm dhe ai që theu rekorde historike. Irma ishte një nga katastrofat më të këqija këtë muaj. Erërat maksimale prej 295 km / orë, 127 vdekje dhe humbje ekonomike prej 118.000 milion dollarë. Karaibet me Anijet e Vogla, Porto Riko, ishulli Hispaniola, Kubë dhe Shtetet e Bashkuara me një Florida të kaluar nga skaji në fund.

Uragani Maria

Uragani Maria

Nga 15 shtatori deri më 1 tetor. Kishte erëra maksimale prej 280 km / orë, 243 vdekje dhe dëme ekonomike prej 75.000 milion euro. Ky uragan ka shkaktuar më shumë vdekje sesa dy të tjerët së bashku, dhe arriti në shumë zona të prekura rëndë si Porto Riko, Ishujt Windward, Dominica, Martinique. Ai gjithashtu kaloi nëpër territore që po shëroheshin nga uragani i mëparshëm dhe pa marrë frymë, ai përfundoi duke shkatërruar zonat.

2 Tërmete në Meksikë

Tërmeti Meksikë Shtator 2017

Natën e 7 shtatorit, një tërmet në Oqeani Paqësor me madhësi 8,2 në Shtetin Chiapas me disa dhjetëra vdekje, epiqendra ishte 133 km nga Pijijiapan. Dhe më 19 tetor Meksika Qendrore u trondit nga një tërmet me madhësi 7,1. Deri më sot, ka më shumë se 360 ​​vdekje ndërsa numrat vazhdojnë të rriten, 220 prej të cilave ishin në Mexico City vetë. Duke marrë parasysh të dy tërmetet, shifra e arritur 400 të vdekur.

Shpërthimi i vullkanit Popocatepetl

Vullkani Popocatepetl

Megjithëse komuniteti i ekspertëve dyshonte nëse tërmetet e forta në Meksikë kishin lidhje me shpërthimin, më në fund u përjashtua. Edhe një herë, Meksika ishte protagonist i një historie tjetër rreth Nënë Natyrës. Popocatepetl, ka shpërthyer rregullisht gjatë shtatorit. Në fund të muajit filloi të lëshonte materiale inkandeshente.

Typhoon Talim

tajfun talim

Megjithëse nuk bëri shumë jehonë, ishte një episod tjetër i erërave të mëdha që u përjetua në Japoni. Përkundër kësaj, ne shkruam një raport në lidhje me të në blog në 17 Shtator. Ajo detyroi evakuimin e më shumë se 640.000 njerëzve. Bilanci përfundimtar njerëzor u akuzua për një viktimë të vdekur dhe 42 të plagosur. Përveç përmbytjeve të panumërta që u panë në zonë.

Shpërthimet diellore

fusha magnetike gjeomagnetike

Fusha Magnetike e Tokës

Midis disa shpërthimeve që ndodhën gjatë gjithë muajit, ditës 6 dhe 10 shtator dielli emetoi më të papriturin e dekadës së fundit. Kishte disa dështime në sinjalet GPS dhe radio. Përveç një fushe magnetike tokësore që u godit rëndë. Emetimet ishin 1000 km në sekondë në yll. Stuhia magnetike erdhi duke ndikuar dhe madje regjistruar shpejtësi deri në 700 km në sekondë.

Vullkani Agung, Bali, Indonezi

Vullkani Agung Indonezi

Niveli i alarmit të vullkanit u rrit gjatë gjithë shtatorit. Më 20 ishin 12.000 të evakuuar. Më 26 të dëbuarit ishin 75.000 pas aktiviteteve sizmike që ishin duke u regjistruar, një rreze prej 12 km. Kjo zonë, e cila pret 200.000 turistë në muaj, tashmë kishte efektet e Agung në 1963. Shpërthimet zgjatën gati një vit dhe 1.100 njerëz u vranë.

Ne i themi lamtumirë këtij shtatori, ku natyra ka lënë gjurmët e saj të mëdha, në kaq shumë familje dhe zona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Leticia Coronado dijo

    Përshëndetje natën e mirë Informacioni në blogun tuaj është shumë interesant. Kam vetëm një sqarim: tërmeti që ndodhi në Mexico City ishte më 19 shtator 2017 dhe jo më 19 tetor. Pershendetje