Shkumë deti

Shkumë detare

Me siguri më shumë se një herë ju keni shkuar në plazh dhe keni parë surfin. Ju keni vërejtur se nganjëherë ka më shumë Shkumë deti se normal dhe ndonjëherë jo. Për çfarë bëhet fjalë? Ndonjëherë është e mundur që disa faktorë të kombinuar mund të bëjnë që valët mezi të arrijnë në breg me shkumë, ndërsa herë të tjera ka aq shumë shkumë sa duket si uji në lavatriçe.

Në këtë artikull ne do t'ju shpjegojmë se cilët janë faktorët që e bëjnë shkumën e detit më të bollshme ose jo.

Shkuma e detit dhe faktorët

Meerschaum është e ngjashme në dukje me birrën. Me siguri keni dëgjuar më shumë se një herë që kur uji është me shkumë, është i ndyrë. Kjo është gjithashtu shumë e zakonshme për t'u dëgjuar dhe është diçka që lidhet. Nuk ka ndryshime të mëdha në përbërjen e ujërave të ndryshme detare se ne jemi në detet dhe oqeanet. Prandaj, shkuma ka një arsye tjetër për të qenë.

Këto janë flluska ajri që shfaqen kur uji trazohet nga era. Nëse kemi një ënjtje të fortë si rezultat i shpejtësisë së madhe me të cilën fryn era, ka shumë të ngjarë që uji të ketë shumë shkumë. Përkundrazi, nëse shkojmë në plazh dhe uji është i qetë, do të shohim pak shkumë vetëm kur vala të thyhet në breg. Nëse doni ta kontrolloni këtë në shtëpi, thjesht tundni një gotë ujë me një lugë dhe do të shihni se sa më fort të dridheni, aq më shumë shkumë ose flluska do të shihni. Shkumë si i tillë nuk do ta shihni me ujë çezme, por do të shihni flluska nxitëse.

Sa më e ulët të jetë temperatura e detit, aq më shumë shkumë mbetet. Nuk është një tregues kryesor, pasi varet nga shumë faktorë të tjerë, por mund të merrni një ide se si do të jetë uji në varësi të shkumës që ka. Kjo sepse gazrat nuk do të shpëtojnë në atmosferë në të njëjtën mënyrë ose me aq shpejtësi sa kur dielli nxehet.

Anekdota e një dite me gaz

Shkumë në Galicia

Për shkak të kësaj që kemi përmendur në lidhje me temperaturën, ekziston një anekdotë që ndodhi në 2014 në ditën e retes në Galicia. Valët arritën një lartësi prej rreth 10 metra të lartë, kështu që era që po frynte e bëri atë shumë të fortë. Për të tillë ishte pika që valët ishin shumë të forta, deti i ashpër dhe temperatura shumë e ulët, sa sasia e shkumës së detit që u lëshua mbuloi disa dhjetëra kilometra.

Edhe pse është thjesht shkumë, kjo ngjarje prodhoi muzg të bukur dhe një ngjarje mjaft të bukur. Nëse do të ishte në një temperaturë shumë më të lartë të ambientit, kjo nuk mund të kishte ndodhur, pasi gazrat që përbëjnë flluskat do të kishin shkuar në atmosferë shumë më herët për shkak të veprimit të temperaturave. Le të mos harrojmë se ajri më i ngrohtë është më pak i dendur, kështu që ka tendencë të rritet dhe të zëvendësohet me ajër më të ftohtë.

Faktorë të tjerë që formojnë shkumën e detit

Shkumë deti

Një faktor tjetër që kontribuon në shkumën e detit është padyshim ndotja organike. Derdhjet që janë të mbushura me plehra, detergjentë dhe plehrash janë perfekte për gjenerimin e një sasie të madhe shkumash dhe me shumë më pak agjitacion sesa shkuma natyrale. Kur një ujë i ndotur me këto kimikate trazohet nga valët, zakonisht shkaktojnë sasi të mëdha të shkumës. Kohëzgjatja e njëjtë, përsëri varet nga temperatura e mjedisit, temperatura e ujit dhe përqendrimi i ndotësve në atë kohë. Shtë njësoj si të derdhni pjatalarëse në një gotë me ujë në shtëpi dhe ta trazoni me lugë. Në varësi të përqendrimit të pjatalarësit, do të bëhet pak a shumë shkumë.

Nga ana tjetër, prania e ndotësve të ndryshëm organikë në ujë krijon një përhapje të mikroorganizmave të shumtë që i bëjnë ujërat më të dendura. Ndërsa këto mikroorganizma shumohen, shtohen kimikate nga metabolizmi i tyre. Kjo e bën shkumën të qëndrojë më gjatë (duke ndryshuar tensionin sipërfaqësor të ujit). Përveç kësaj, kur këto kimikate ndryshojnë rezistencën që ka uji që gazrat të mos lënë pjesën e lëngshme, kjo shkakton që nuk ka një oksigjenim të mirë në mjedis. Duke mos pasur oksigjen të mjaftueshëm në ujë, shumë prej gjallesave që banojnë në të dëmtohen dhe dëmtohen.

Të gjitha këto kushte nënkuptojnë që, negativisht, ekosistemi detar është dëmtuar plotësisht. Kjo është mënyra se si ndotësit ndikojnë negativisht në ujë.

Rastet sot

Australia plot shkumë deti

Këto kushte ndodhin shumë herë në Australi. Kur kjo të ndodhë, plazhet janë të mbuluara me shkumë për mjaft kohë. Kjo shkumë shkaktohet nga ndotës të tepërt dhe organikë. Nëse krahasojmë shkumën e çështjes Galike me atë të Australisë, mund të shohim se pamja është e ndryshme. Ndërsa ajo e Galicisë shihet të jetë më e natyrshme, ajo në Australi duket si shkumë nga kur shikojmë makinën larëse ndërsa lajmë rroba.

Si kuriozitet, ekziston një mineral në botë i njohur si shkuma e detit. Ky emër është dhënë për shkak të ngjyrës së bardhë dhe ngjashmërisë me shkumën. Më parë ky mineral përdorej për ndërtimin e tubave të pirjes së duhanit. Se është një larmi sepioliti dhe është mjaft e dobishme kur ka një derdhje vaji në det. Kjo është për shkak të vetive të tij të larta thithëse që mund të mbajë pjesën më të madhe të derdhjes dhe më pas ta nxjerrë atë. Shtë sikur kemi përdorur një sfungjer kur kemi derdhur diçka në dysheme për të thithur lëngun. Ndihmon gjithashtu që i njëjti vaj të mos arrijë në fund të detit, duke shkaktuar kërdi në florën dhe faunën e pranishme.

Siç mund ta shihni, shkuma e detit ka origjinën dhe shpjegimin e saj. Në këtë mënyrë, kur herën tjetër kur të shkoni në plazh të shihni se deti ka shumë shkumë, ju mund të analizoni më mirë se cila është arsyeja për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Enrique de Costa Ruiz dijo

    Të gjitha këto janë justifikime për të kënaqur politikanët, arsyet e përmendura, nëse janë të natyrshme, do të kishin ndodhur gjithmonë: Unë jam 73 vjeç dhe si fëmijë kam kaluar 3 muaj me pushime në një qytet të vogël në Castellón, kam qenë dëshmitar i valëve të mëdha dhe i kam shijuar ato në plazh , por unë kurrë nuk kam qenë dëshmitar i atyre masave të shkumës, e vetmja gjë që ka ndryshuar është ndotja e detit, që nga emulsioni është ajo që shkakton shkumën, arsyet e tjera janë sporadike dhe shumë të rralla. Kurrë nuk do t’i linja nipërit e mbesat e mia të laheshin në atë shkumë të rrezikshme.