Shkrirja e borës mund të ndihmojë pjesërisht ndryshimin e klimës

pyje boreale me dëborë

Ka shumë variabla që ndikojnë si në ngrohjen globale ashtu edhe në ndryshimin e klimës. Ndonjëherë ka fenomene që kontribuojnë në një rritje të efekteve negative, por në raste të tjera, ndodhin ngjarje që kontribuojnë në përmirësimin e tij.

Edhe pse rritja e temperaturave të shkaktuara nga ngrohja globale shkakton shkrirjen e borës sezonale para pranverës, kjo lejon pyjet boreale mund të thithin më shumë dioksid karboni të atmosferës. Si ndodh kjo?

Shkrihet bora

pyjet që thithin më shumë CO2

Ngrohja globale është kryesisht për shkak të thithjes së nxehtësisë nga dioksidi i karbonit i emetuar nga veprimet e njeriut. Djegia e naftës, qymyrit dhe gazit natyror ato gjenerojnë emisione të gazrave serë që rrisin temperaturën e planetit dhe kjo bën që bora të shkrihet para kohës së saj. Ndërsa ndryshimet klimatike në botë, ka përshpejtime në disa procese të tilla si shkrirja e akulloreve polare, ngritja e nivelit të detit dhe një rritje e frekuencës së ngjarjeve ekstreme të motit.

Për të njohur përqendrimin e saktë të dioksidit të karbonit në atmosferë, duhet të bëhet një ekuilibër midis asaj që emetohet dhe absorbohet nga bimët në procesin e fotosintezës dhe zhytjeve të tjera të CO2 në oqeane.

LPyjet Boreal njihen si lavamanë të rëndësishëm për CO2, por ato varen tërësisht nga sasia e borës që kanë, pasi që është një faktor përcaktues për thithjen e CO2. Sa më shumë borë të kenë, aq më pak CO2 do të thithin, megjithëse reflektojnë edhe më shumë nxehtësi.

Studimet e thithjes së CO2

pyjet euroaziatike

Për të ndihmuar në përcaktimin sasior të ndryshimeve në marrjen e karbonit, Projekti GlobSnow i ESA-s përdor të dhëna satelitore për të gjeneruar harta ditore të mbulimit të borës për të gjithë hemisferën veriore midis 1979 dhe 2015.

Fillimi i rritjes së bimëve në pyjet boreal po përparon nga mesatarisht rreth tetë ditë në 36 vitet e fundit. Kjo çon që bimësia të jetë në gjendje të mbajë më shumë CO2 sapo bora të shkrihet. Kjo është zbuluar nga një ekip shkencëtarësh të specializuar në klimën dhe ndjeshmërinë në distancë, të udhëhequr nga Instituti Meteorologjik Finlandez.

Kur e marrin këtë informacion, ata e kombinojnë atë me shkëmbimin e dioksidit të karbonit midis ekosistemeve dhe atmosferës në pyjet e Finlandës, Suedisë, Rusisë dhe Kanadasë. Sapo e bënë këtë, ekipi ishte në gjendje të zbulonte se përparimi i parashikuar i pranverës ka shkaktuar një mbajtje 3,7% më shumë CO2 se më parë. Kjo kontribuon në zbutjen e emetimeve të CO2 në atmosferë të shkaktuar nga njerëzit.

Përveç kësaj, një tjetër nga zbulimet e bëra nga ky ekip është se ndryshimi në përshpejtimin e pranverës ndodh në një mënyrë më të theksuar në pyjet e Euroazisë, kështu që thithja e CO2 në këto zona dyfishohet në krahasim me pyjet amerikanë.

“Të dhënat satelitore kanë luajtur një rol thelbësor në sigurimin e informacionit mbi ndryshueshmërinë e ciklit të karbonit. Duke kombinuar informacionin satelitor dhe tokësor, ne kemi qenë në gjendje të shndërrojmë vëzhgimet mbi shkrirjen e borës në informacione të rendit më të lartë për aktivitetin fotosintetik të pranverës dhe marrjen e karbonit ", thotë profesor Jouni Pulliainen, i cili udhëhoqi ekipin e studiuesve në Institutin Meteorologjik. Finlandisht.

Rezultatet e marra në këto hetime do të përdoren për të përmirësuar modelet e klimës dhe për të bërë parashikime mbi ngrohjen globale. Ndërsa shkencëtarët kanë më shumë informacion në lidhje me funksionimin e ekosistemeve dhe shkëmbimin e tyre të materies dhe energjisë me atmosferën, aq më mirë janë modelet e parashikimit se ata do të përgatiten për skenarët e rinj të ndryshimit të klimës që na presin.

Shtë e rëndësishme të thithim informacion në mënyrë që të krijojmë politika që na ndihmojnë të zbusim ndryshimin e klimës ose të përshtatemi me efektet e tij të shumta negative në shoqëri. Ky studim përfaqëson një përparim në fushën e thithjes së CO2.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.