Shkretetira e Saharase

Shkretetira e Saharase

Ndoshta Shkretetira e Saharase do të jetë më i famshmi në botë. Shtë një zonë e shkretë që merr më pak se 25 cm shi çdo vit dhe ka pak ose aspak bimësi. Shkretëtirat konsiderohen si laboratorë mjaft të dobishëm natyrorë për të studiuar ndërveprimet e erës dhe ujit në sipërfaqet e thata të planetit. Ato përmbajnë depozita të vlefshme mineralesh që janë formuar në mjedis dhe të thata dhe që janë ekspozuar nga erozioni i vazhdueshëm i erës dhe shiut.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjina, klima, temperaturat, flora dhe fauna e shkretëtirës së Saharasë.

tipare kryesore

flora dhe fauna e shkretëtirës së Saharasë

Isshtë një nga shkretëtirat më të rëndësishme në botë dhe ndodhet në pjesën perëndimore të kontinentit afrikan. Ai përbëhet nga një sasi e madhe e tokave të thata duke filluar nga Oqeani Atlantik deri në Detin e Kuq. Kufizohet me Oqeanin Atlantik në perëndim dhe Malet Atlas dhe Detin Mesdhe në veri. Origjina e kësaj shkretëtire daton miliona vjet. I gjithë ky rajon ishte i mbuluar nga savanat dhe kullotat mjaft të harlisura dhe të mbuluara me pyje. Ishte vendi i gjuetarëve dhe mbledhësve të shumtë që jetonin me kafshë dhe bimë. Atshtë në atë kohë që kjo zonë ishte e njohur si Sahara e Gjelbër.

Origjina e shkretëtirës është për faktin se nuk është regjistruar asnjë reshje shiu që arrin të mbajë një ekuilibër midis avullimit të shkaktuar nga rrezet e diellit dhe transpirimit të bimëve së bashku me reshjet. Për këtë arsye, pas një fenomeni ciklik në të cilin sezoni i thatë është grumbulluar dhe mungesa e lagështisë ka shkaktuar më shumë insolacion.

Rreth 7 milion vjet më parë u formua kjo shkretëtirë. Deti i Thetis ishte në këtë zonë dhe mbetjet e tij po thaheshin. Përmes kësaj shkretëtire filloi të vendoset tregtia duke përdorur qe dhe karroca. Siç e kemi përmendur më parë, në fillim të kohës ishte një pyll i gjelbër me çarçafë dhe strehonte një sasi të madhe të faunës. Procesi i formimit të shkretëtirës më të madhe në planet ishte mjaft i ngadaltë dhe progresiv. U deshën afërsisht 6.000 vjet dhe përfunduan 2.700 vjet më parë.

Duhet të kihet parasysh se me procesin e shkretëtirëzimit që po kërcënon shumicën e tokave të planetit, këto shkretëtira mund të formohen në planin afatgjatë. Spanja ka një pjesë të madhe të territorit të kërcënuar nga shkretëtirëzimi dhe shkretëtirëzimi. Një pjesë e tokave mund të bëhen zona shkretëtirë ose gjysmë-shkretëtirë.

Klima dhe temperatura e shkretëtirës së Saharasë

Mot i thatë

Disa nga karakteristikat më të veçanta të kësaj shkretëtire është se ajo konsiderohet si shkretëtira më e madhe në botë. Konsiderohet gjithashtu një nga më të thatët dhe me temperaturat më ekstreme. Shumë pak kafshë dhe bimë banojnë në këto vende pasi nuk ka jetë ose lëndë ushqyese të nevojshme për të mbajtur veten. Në këto shkretëtira banojnë fiset e Tuarecëve dhe Berberëve. Ne e dimë që tokat në këto zona janë shumë të ulëta në lëndë organike, kështu që bujqësia nuk është një opsion. Përbërja kryesore e tokës është zhavorr, rërë dhe duna. Në këtë lloj toke, ajo nuk mund të strehojë jetë të qëndrueshme që mund të përshtatet me këto mjedise. Meqenëse ndryshimet ekstreme të temperaturës së ditës dhe natës janë shumë të ekzagjeruara, vështirë se çdo lloj kulture mund të mbijetojë.

Klima e shkretëtirës së Saharasë karakterizohet nga kalimi i ditëve me diell dhe netëve të freskëta. Reshjet e shiut janë shumë të çuditshme dhe kur do të ndodhin brutalisht. Ndikimi i oqeanit në këtë pjesë të Afrikës prodhon një lagështi relative më të lartë në atmosferë, kështu që mjegullat janë të shpeshta në brigjet e shkretëtirës.

Sa i përket temperaturës, klima bëhet më e nxehtë dhe jashtëzakonisht e thatë në verë, kështu që temperaturat janë mbresëlënëse dhe ndryshimi midis ditës dhe natës është shumë i lartë. Temperatura maksimale që mund të arrihet nga duhet është zakonisht midis 46 gradë. Ne anen tjeter, natën mund të arrijë temperatura deri në 18 gradë. Siç mund ta shihni, është një interval shumë ekstrem i temperaturës. Ndikimi detar është shumë i dukshëm, kështu që temperaturat maksimale mesatare janë 26 gradë në brigjet dhe ato në brendësi janë rreth 37 gradë.

Flora dhe fauna e shkretëtirës së Saharasë

dunat

Ne e dimë që gjatë ditës në këtë shkretëtirë nxehtësia dhe rrezet e diellit janë ekstreme dhe godasin tokën intensivisht. Temperaturat ndikohen nga rrezet e diellit dhe lagështia në mjedis. Nuk ka burime uji ose shiu të shpeshtë kështu që nxehtësia dhe lagështia janë ekstreme. Sidoqoftë, gjatë natës temperatura arrin të ulet ndjeshëm, madje disa ditë mund të përjetoni të ftohtë. Qiejt janë të pastër, kështu që nxehtësia që ka qenë gjatë ditës vështirë se ndalet. Gjithashtu mbani në mend se, duke pasur qiell të pastër, ju mund të shihni një shfaqje të tërë të yjeve.

Flora dhe fauna e shkretëtirës së Saharasë është shumë e pakët duke pasur parasysh kushtet ekstreme. Mund të gjeni disa kafshë si deve dhe dhi që janë rezistente ndaj këtyre kushteve mjedisore. Një nga kafshët që është përshtatur shumë mirë në këto mjedise është akrepi i verdhë.. Ai është një antropolog mjaft helmues që lutet me ditë të tëra se nuk do të të gjejë gjatë rrugës. Disa lloje të dhelprave, antilopës së bardhë, dorcas gazelës dhe specieve të tjera janë në gjendje të mbijetojnë në këtë mjedis. Ata kanë pasur procese të shumta adaptimi për mijëra vjet. Shtë e zakonshme të gjesh disa gjarpërinj në miell, qenin e egër afrikan, disa krokodila dhe zogjtë e këngës me fatura argjendi.

Sa i përket florës, bimësia është shumë e pakët për shkak të ekzistencës së vogël të ujit. Praktikisht nuk ka asnjë lloj bimësie. Bimët e pakta që ekzistojnë kanë arritur të përshtaten me mjedisin dhe prandaj kërkojnë të ulin shpejtësinë e avullimit dhe të rrisin thithjen e ujit. Kjo është arsyeja pse disa bimë që ekzistojnë kanë gjethe dhe inde shumë të vogla dhe rrënjë shumë të gjata. Kështu, ata grumbullojnë ujë dhe indet dhe gjethet e mbuluara me dylli. Për shembull, ne gjejmë bimë të tilla si trëndafilat e Jerikos, Cystanche, zilla dhe pema e mollës së Sodomës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shkretëtirës së Saharasë dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.