Shkretëtira Sonoran

Shkretëtira Sonora

El Shkretëtira Sonoran është pjesë e një korridori të gjerë të ekosistemeve të thata në Amerikën e Veriut që shtrihet nga shteti juglindor i Uashingtonit në shtetin Hidalgo në malësitë qendrore të Meksikës dhe nga Teksasi qendror deri në bregun e oqeanit. Gadishulli Baja Kaliforni.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për shkretëtirën Sonoran, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e saj.

tipare kryesore

kaktus të madh

Ky korridor i thatë prej gati një milion kilometrash katrorë është i ndarë në katër shkretëtira të mëdha:

  • Pellgu i Madh.
  • Shkretëtira Mojave.
  • Shkretëtira Sonoran.
  • Shkretëtira Chihuahuan.

Shkretëtira e Madhe Chihuahuan përbëhet nga një seri ultësirash që rrethojnë Gjirin e Kalifornisë ose Detin e Kortezit. Edhe pse është një entitet i vetëm në Shtetet e Bashkuara, kur hyn në Meksikë, bifurkohet në një rajon të thatë kontinental, i njohur teknikisht si Shkretëtira Sonoran, dhe një shkretëtirë bregdetare që shtrihet përgjatë gadishullit Baja California. E njohur si shkretëtira e Baja California.

Kjo shkretëtirë komplekse Sonora-Baja California, siç e përkufizojmë ne këtu, përfshin 101,291 kilometra katrorë të shkretëtirës së Baja California dhe 223,009 kilometra katrorë të shkretëtirës së vërtetë Sonoran. Në përgjithësi, 29 për qind (93,665 kilometra katrorë) e kësaj zone të shkretëtirës është në Shtetet e Bashkuara, me 71 për qind të mbetur (230,635 kilometra katrorë) në Meksikë. Ne vlerësojmë se deri në 80% e zonës së shkretëtirës mbetet e paprekur

Krahasuar me zonën përreth, malet në shkretëtirën Sonoran ato nuk janë të larta, mesatarisht, rreth 305 metra. Malet më të famshme janë malet e çokollatës dhe Chaquewara në Kaliforni, malet Cofa dhe Haquajara në Arizona dhe malet Pinacote në Meksikë.

Klima e shkretëtirës Sonoran

Peizazhet e shkretëtirës Sonoran

Rajoni është një nga më të thatët dhe më të nxehtët në Amerikën e Veriut, me temperatura të verës që tejkalojnë 38°C. Dimrat janë të butë, me temperatura të janarit ndërmjet 10ºC dhe 16ºC. Shumica e shkretëtirave marrin më pak se 250 mm reshje në vit. Për këtë arsye, pothuajse i gjithë uji i përdorur vjen nga nëntoka ose nga lumenj të ndryshëm, si Kolorado, Gila, Salt, Yaqui, Fuerte dhe Sinaloa, të cilët kalojnë shkretëtirën nga malet dhe rrethinat.

Bujqësia e ujitur është një pjesë e rëndësishme e ekonomisë së rajonit dhe niveli i ujit ka rënë në mënyrë dramatike që nga vitet 1960. Projekti i Arizonës Qendrore është një sistem i madh i ujit që furnizon miliona gallona ujë çdo ditë. nga lumi Kolorado në shkretëtirën lindore, veçanërisht zonat Phoenix dhe Tucson.

Flora

Në këtë zonë të madhe, flora kalon në dy faza, një sezon pjellor dhe një sezon i thatë, që është më i vështiri për kafshët që banojnë në të. Ashtu si të gjitha shkretëtirat e mëdha të Amerikës së Veriut, shkretëtira Sonoran karakterizohet nga kaktusë të mëdhenj, një lloj kaktusësh që shfaqet shpesh në filmat me kauboj. Këto kaktus interesant variojnë në madhësi nga madhësia e gishtit të madh deri në 15 m, nuk kanë gjethe, kanë gjemba për t'u mbrojtur nga kafshët e etura, ata kanë një kërcell të shijshëm, rrënjët e tyre janë të dizajnuara për të kapur sa më shumë ujë. Mund të arrijë deri në 10 tonë, ku katër të pestat ose më shumë janë ujë. Ata gjithashtu mund të jetojnë deri në 200 vjet dhe rriten ngadalë, duke u rritur një metër çdo 20 deri në 50 vjet.

Ndërsa shkretëtira është një botë e izoluar dhe në dukje shterpë gjatë thatësirave, kur bie shiu i parë, jeta rishfaqet si një parajsë. Gjithçka është plot ngjyra kaktusët që lulëzojnë në ngjyrë blu, të kuqe, të verdhë dhe të bardhë, bretkosat që dalin nga shtretërit e thatë nga liqenet për të riprodhuar, farat e fjetura të luleradhiqes që lulëzojnë dhe prodhojnë më shumë fara për të siguruar pavdekësinë e tyre.

Gjithçka bëhet një botë e gjelbër dhe plot ngjyra. Pemë të tilla si palo blanco, palo iron, toote, palo verde dhe mesquite kanë sisteme të tjera përshtatjeje, të tilla si rritja në brigjet e përrenjve dhe faqet e kodrave, më të shkurtra se era kompensuese, dhe kanë dru shumë të fortë dhe rrënjë të gjata që mund të konsumohen. Përshkoni tokën derisa të gjeni rezervuarin. Për shembull, një pemë meskite është pothuajse e rrënjosur kur është e re, por sapo të gjejë ujë do të rritet.

Jeta e egër e shkretëtirës Sonoran

shkretëtira më e madhe në Amerikën e Veriut

Nga ana tjetër, fauna e shkretëtirës Sonoran përdor sistemin e saj të mbijetesës dhe insektet si merimangat dhe akrepat kanë mësuar të jetojnë të qetë në këtë botë të kundërta. Disa vezë karkalecash qëndrojnë të fjetura në pellgje të thata dhe kur mbushen, kafshët marrin jetë. Sado e pabesueshme të duket, ka rreth 20 lloje peshqish në shkretëtirat e Shteteve të Bashkuara dhe Sonora, dhe secili prej tyre ka gjetur gjithashtu një mënyrë për të mbijetuar në një klimë të kundërt me natyrën e tyre. Nga ana tjetër, ka edhe një numër të madh zvarranikësh si hardhucat, iguanat, hardhucat, gjarpërinjtë, breshkat dhe gjarpërinjtë që bëjnë shtëpitë e tyre në shkretëtirë.

Zogjtë janë gjithashtu të pranishëm, dhe në një pasdite në Aguayes mund të shihni harabela, qukapikët, pëllumbat, thëllëzat dhe udhëtarët që vijnë për të pirë, dhe këto dy të fundit mund të shihen duke vrapuar nëpër shkurre. Ka edhe zogj grabitqarë, si harabeli, të cilët ushqehen me zogj të vegjël dhe brejtës, si miu kangur ose kançito.

Fauna tjetër e shkretëtirës Sonoran përbëhet nga gjitarë, shumë prej të cilëve, si kojotat, dhelprat, brejtësit, lepujt dhe lepujt, jetojnë në strofulla nëntokësore të izoluara krejtësisht nga bota e jashtme, si nga nxehtësia ashtu edhe nga dielli, nga i ftohti dhe thatësira. , ata do të grumbullojnë ushqim në këto strehimore për të mbijetuar. Megjithatë, pumat jetojnë në shpella dhe strehimore shkëmbore.

Kafshët e tjera të shkretëtirës si delja e madhe dhe dreri i mushkës që jetojnë në shkëmbinj dhe male të paarritshmeAta janë trofe të çmuar gjuetie për brirët e tyre të bukur, prandaj gjuetarët e paligjshëm i kërkojnë gjithmonë dhe i vendosin në prag të zhdukjes.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shkretëtirën Sonoran dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.