Shkretëtira Atacama duket e lulëzuar

Lulëzuar shkretëtira Atacama

Gjatë dimrit të kaluar, reshje intensive dhe të papritura u regjistruan në zonat veriore të Kilit. Kjo ka shkaktuar faktin se mijëra bimë kanë lulëzuar në shkretëtirën më të thatë dhe me diell në botë, siç është Shkretëtira Atacama.

Ky është një fenomen që normalisht ka një cikël prej rreth pesë deri në shtatë vjet, por që po bëhet më e përsëritur për shkak të pranisë së fenomenit të El Niño. Si mund të lulëzojnë kaq shumë lloje specie dhe të zhvillohet fauna endemike në një shkretëtirë?

Fenomen i jashtëzakonshëm

Kjo dukuri tërheq mijëra turistë. Dhe është që të shohësh një shkretëtirë me një tokë të lulëzuar plotësisht nuk është diçka e zakonshme. Disa ekspertë tregojnë se në këtë vit 2017 mund të vlerësohej lulëzimi më spektakolar i dekadave të fundit duke pasur parasysh se sasia e reshjeve që kanë rënë në veri ka lejuar një rritje të florës dhe bimësisë mjaft të dendur.

Që të ndodhë një lulëzim i këtij niveli, duhet jo vetëm të bjerë shi, por edhe të rritet gradualisht temperaturat gjatë gjithë pranverës, në mënyrë që të mos dëmtojë rritjen dhe zhvillimin e bimëve.

Turizmi Atacama

shkretëtira Atacama shfaqet në lulëzim

Shirat që u regjistruan gjatë muajit maj në rajonin Atacama janë ato që kanë çuar në shfaqjen e këtij qilimi shumëngjyrësh. Shkretëtira me lule është padyshim një nga kartolinat më të vlerësuara nga turistët që vijnë në rajonet ekstreme të veriut në këto muaj, një tërheqje që nuk është kuptuar ende plotësisht dhe që shkenca nuk ka qenë në gjendje ta shpjegojë plotësisht.

Ky fenomen quhet nga vendasit «mrekulli shkretëtirë»Dhe përdoret nga tregtarët dhe oferta turistike për të promovuar zakone dhe atribute të tjera të territorit. Ndër vendet që ata mund të ofrojnë janë parqet kombëtare, detet e kristalta, zonat natyrore të mbrojtura dhe peisazhet e ëndrrave.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.