Shkencëtarët paralajmërojnë për nxehtësi anormale në Arktik

Arktik

Arktiku është një rajon shumë i prekshëm nga ndryshimet klimatike. Shkencëtarët çuditen nga kushtet që ajo paraqet. Dhe kjo nuk është për më pak: temperatura po qëndron në vlera shumë më të larta se normalja, gjë që bën që akulli të shkrihet.

Sipas një studimi të botuar në The Washington Post, Në disa zona të Arktikut, temperaturat mund të rriten më shumë se 50 gradë mbi mesataren e zakonshme.

Arktiku shkrihet

Temperaturat anormale në Arktik në janar

Imazh - WeatherBell.com

Klima e Arktikut dihet që luhatet në mënyrë dramatike, por rritja e temperaturës që po ndodh është aq ekstreme dhe zgjat aq shumë sa që shkencëtarët janë të hutuar. Siç mund ta shihni në imazh, në disa zona temperatura gjatë muajit janar ka mbetur 11ºC mbi normalen, duke marrë 1981-2010 si periudhë referimi.

Drejtori i Qendrës Kombëtare të të Dhënave nga Dëbora dhe Akulli në qytetin Boulder, Colorado, shkroi në revistë Tokë tjetri:

Pasi kam studiuar Arktikun dhe klimën e tij për tre dekada e gjysmë, kam arritur në përfundimin se ajo që ka ndodhur vitin e fundit është përtej ekstremit.

Ulja e numrit të ditëve të ngrirjes

Ulja e numrit të ditëve të akullta në Arktik

Imazh - Nico Sun

Numri i ditëve të akullta është shumë më i ulët se në çdo periudhë tjetër. Meteorologu dhe shkrimtari Eric Holthaus së pari postoi grafikun në Twitter, duke vënë në dukje se ai ilustroi një ulje të ndjeshme të numrit të ditëve të ngrirjes së ujit. Dhe kjo është diçka që po ndodh tani.

A po shkojmë drejt së panjohurës? Komuniteti shkencor e siguron këtë. Ndërkohë, studimet janë duke u zhvilluar për të zbuluar se çfarë jemi kundër. Tani për tani, këtë vit fleta e akullit në Arktik është më e hollë sesa duhet, kështu që nëse vazhdon kështu, nuk mund të mbetet akull gjatë verës në Polin e Veriut.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.