Origjina, çfarë është dhe si përdoret shkalla Beaufort sipas erës

dallgët

Shkalla Beaufort, e quajtur gjithashtu, Shkalla e Beaufort e forcës së erërave, është një shkallë empirike. Ajo lidhet me gjendjen e detit, në lidhje me lartësinë e valëve të tij dhe fuqinë e erës. Arsyeja pse është empirike, nga përvoja, është se fillimisht nuk llogariste në shpejtësitë e erërave. Përkundrazi, ai detajonte në një shkallë nga 0 në 12. Shkalla lidhej proporcionalisht me vështirësitë e anijes, megjithëse aktualisht ka përdorime të tjera. Sa më e ulët të jetë vlera, aq më pak vështirësi në lundrimin do të bëjmë. Dhe sa më e lartë, aq më e komplikuar është.

Emri i tij rrjedh nga shpikësi i saj, Sir Francis Beaufort. Ai ishte një oficer detar dhe hidrografist irlandez. Para vitit 1800, kur oficerët e marinës bënë vëzhgime në lidhje me motin dhe fryheshin, doli të ishte disi subjektive. Meqenëse nuk kishte asnjë shkallë objektive me të cilën të matet intensiteti i gjendjes së detit, atëherë Beaufort doli me këtë shkallë, dhe të jetë në gjendje të specifikojë dhe standardizojë forcën me të cilën duhet të matet gjendja e detit.

Historia e shkallës Beaufort

Francis Beaufort

Siç kemi komentuar, origjina e saj daton që nga fillimi i shekullit të nëntëmbëdhjetë. Nuk ishte deri në fundi i viteve 1830 sesa shkalla Beaufort u bë një shkallë standarde për regjistrat e anijeve të Marinës Britanike.

Diçka që e bëri shkallën dhe që e dalloi atë për të mos rënë në subjektivitete ishte përfaqësimi i secilit prej tyre. Secili numër në të përfaqësonte kushtet cilësore se si do të përballej një anije në secilën prej tyre.

Duke filluar nga viti 1850, ai u adaptua jo vetëm për përdorim detar. Së bashku me rrotullimet e një anemometri për të matur shpejtësinë e erës, këto matje u transferuan në lidhje me atë që përshkruhej në shkallë. Në vitin 1906, meteorologu George Simpson, unë gjithashtu shtova përshkrime për efektet e saj në tokë. U favorizua në një farë mënyre me ardhjen e motorëve me avull.

Wasshtë standardizuar plotësisht në 1923. Dekada më vonë ajo pësoi disa modifikime, të tilla si integrimin e uraganëve sipas intensitetit të tyre nga 12 në 16. Një uragan i kategorisë 1, në shkallën Beaufort korrespondon me 12, i kategorisë 2 është 13 në shkallën Beaufort, etj. në mënyrë të njëpasnjëshme.

Radha e shkallës dhe efektet e saj në tokë dhe det

Shkalla Beaufort

Vizatimi i paraqitjes së efekteve të secilit numër në shkallë

Pastaj renditja nga shkalla më e ulët në të lartë, deri në numrin 12, sepse nga atje fillojmë të flasim për uraganet. Shpejtësia e erës përfaqësohet në km / orë, dhe nyjet detare në milje detare / orë.

Shkallë forcë Shpejtesia e eres Nyje Pamja e detit Efektet në Tokë
0 Calma 0 me 1 më pak se 1 U qetësua Qetësi totale, asnjë gjethe peme nuk lëviz, tymi ngrihet vertikalisht
1 Ajri i lehtë (era) 2 5 1 3 Valë të vogla, nuk gjenerohet shkumë lëvizja e lehtë e gjetheve, tymi tregon drejtimin e erës
2 Fllad i lehtë (i dobët) 6 11 4 6 kreshtat e valëve pak më të larta, por pa u thyer Gjethet e pemëve mund të bien, mullinjtë në fusha fillojnë të lëvizin
3 Fllad i butë (i lirshëm) 12 19 7 10 Valë të vogla dhe kreshta që tashmë janë thyer Gjethet lëkunden, flamujt tunden
4 Fllad i moderuar (i butë) 12 19 11 16 valë më të gjata me kreshta, qengja të shumtë flamuj të zgjatur plotësisht. Lëvizja e butë e degëve të pemëve dhe lëkundja e majave të tyre
5 Fllad i moderuar (i freskët) 29 38 17 21 Valët mesatare dhe të moderuara të gjata. Dele shumë të bollshme Sipërfaqja e liqeneve valëzohet, lëvizje të vogla të pemëve. Flamujt përhapen dhe dridhen
6 Erë e fortë (e freskët) 39 49 22 27 Valët e mëdha fillojnë të formohen, me thyerje kreshtash dhe shkumash lëvizjet më të menjëhershme të degëve të pemëve. Ne mund ta kemi të vështirë ta mbajmë çadrën hapur
7 Erë e fortë (e freskët) 50 61 28 33 Deti i rëndë, i shkrifët, me shkumë të kryer në drejtim të erës Pemët e mëdha lëkunden dhe anojnë, vështirësi në ecje kundër erës
8 Era e fortë (e përkohshme) 62 74 34 40 Valë të mëdha thyerje, shkumë në sipërfaqe Degët dhe majat e dyshemesë thyejnë, ecja është shumë e vështirë, automjetet më të lehta mund të lëvizin vetë
9 Erë shumë e fortë (stuhi e fortë) 75 88 41 47 Valë shumë të mëdha dhe thyer, të vështira për t'u parë Degët e pemëve i shkëputin ato, çatitë e dobëta të ndërtesave mund të prishen. Automjetet mund të tërhiqen zvarrë dhe është e pamundur të ecësh normalisht
10 E përkohshme e vështirë (e përkohshme) 89 102 48 55 Sipërfaqja e detit tashmë është e bardhë. Thenjtja është shumë e trashë. Drurët e shkulur, dëmtimi i strukturave të ndërtimit dhe dëmtimi i madh i gjërave që janë jashtë.
11 Stuhi shumë e fortë (Squall) 103 117 56 63 Përjashtimisht valë të mëdha, det plotësisht i bardhë, dukshmëri pothuajse zero Dëmtime kudo, shira shumë të mëdha, përmbytje të mëdha. Njerëzit dhe shumë objekte të tjera mund të çohen nga era.
12 Stuhi uragani (Uragani) +118 +64 Valë jashtëzakonisht gjigande, dukshmëri krejtësisht zero. Njerëzit mund të hidhen në erë, automjete, pemë, shtëpi më të dobëta, çati.

(Nga numri 12 mund të burojë një uragan ose tajfun, shkalla do të vazhdonte me kategoritë e uraganeve. Megjithëse është përzier me shkallën Beaufort, ato do t’i përkisnin një emërtimi tjetër. Shkalla Beaufort u krijua mbi të gjitha për të qenë në gjendje të përshkruaj gjendja e detit për anijet)

helikopter

dallgët kundër shkëmbinjve

erërat e uraganit

Uragani Odile


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.