Shkëmbinj metamorfikë

Shkëmbinj metamorfikë

L Shkëmbinj metamorfikë Ata janë një grup shkëmbinjsh që u formuan nga prania e materialeve të tjera brenda Tokës, të gjitha përmes një procesi të quajtur metamorfizëm. Transformimi i tij ishte rezultat i një sërë rregullimesh mineralogjike dhe strukturore që e shndërruan shkëmbin origjinal në një shkëmb metamorfik. Për shkak të origjinës së tyre, mund të ketë një klasifikim midis shkëmbinjve magmatikë dhe metamorfikë, prej nga kanë lindur. Studimi i këtyre shkëmbinjve jep informacion të vlefshëm për të gjitha proceset gjeologjike që ndodhin në Tokë dhe se si ato mund të ndryshojnë me kalimin e kohës.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat, formimin dhe origjinën e shkëmbinjve metamorfikë.

tipare kryesore

llojet e shkëmbinjve metamorfikë

Shkëmbinjtë metamorfikë ndryshojnë nga proceset termike, presioni dhe kimike. Zakonisht groposet shumë nën sipërfaqe. Ekspozimi ndaj këtyre kushteve ekstreme ka ndryshuar mineralogjinë, strukturën dhe përbërjen kimike të shkëmbit. Ekzistojnë dy lloje themelore të shkëmbinjve metamorfikë: shkëmbinjtë metamorfikë

 • gjethore të tilla si gneiss, filiti, shist argjilor dhe rrasa, të cilat zhvillojnë një pamje të shtresuar ose me shirita për shkak të ngrohjes dhe presionit të drejtimit; Y
 • jo me gjethe si mermeret pa gjethe dhe kuarcitet pa pamjen e shtresave apo brezave.

Shkëmbinjtë metamorfikë janë ndoshta më pak të njohurit dhe shpesh ngatërrohen ose lidhen me të tjerët nga ata që nuk janë ekspertë në gjeologji dhe petrologji. Megjithatë, Këta shkëmbinj jo vetëm që janë shumë të shumtë në koren e tokës, ato janë gjithashtu produkt i zgjedhur për fenomene të shumta gjeologjike dhe tektonike, si formimi i maleve.

Studimi i shkëmbinjve metamorfikë është i një rëndësie thelbësore për të kuptuar evolucionin gjeologjik të tokës. Gjithashtu, kjo duhet të jetë me interes të madh për mbledhësit e mineraleve, shkëmbinjtë metamorfikë përfaqësojnë një mjedis gjeologjik tipik ku mund të gjenden shumë specie minerale shumë të kërkuara, si granati dhe berili. Tërësia e të gjitha dukurive që bëjnë që shkëmbinjtë të shndërrohen në shkëmbinj të rinj quhet metamorfizëm, një term që rrjedh nga fjala greke që do të thotë. .

metamorfizmi në shkëmbinjtë metamorfikë

formimi shkëmbor

Shkëmbinjtë metamorfikë formohen nga rikristalizimi në gjendje të ngurtë të shkëmbinjve paraekzistues, qoftë në shkallë të madhe apo lokale, si rezultat i presioneve të larta dhe/ose temperaturave të larta që ndodhin në kushte specifike dhe si rezultat i proceseve specifike gjeologjike.

Kjo do të thotë se kur çdo lloj shkëmbi (qoftë magmatik, sedimentar ose metamorfik) ngurtësohet, ai është në kushte fiziko-kimike shumë të ndryshme nga shkëmbi origjinal. ishte në ekuilibër, duke krijuar një lloj të ri shkëmbi… Kjo do të ndryshojë nga origjinali në strukturë, strukturë, mineralogji dhe nganjëherë përbërje kimike (kur veprimi i kullimit të pasur me minerale gjithashtu ndërhyn në metamorfizëm).

metamorfizmi rajonal

Metamorfizmi rajonal ndodh kur shkëmbinjtë sillen në thellësi të mëdha në lidhje me origjinën e tyre. Shtrirja e metamorfizmit rajonal varet plotësisht nga thellësia, pasi temperatura dhe presioni rriten me thellësinë. Shkëmbinj me të njëjtën përbërje fillestare dhe transformime gjithnjë e më të theksuara ato formojnë një seri metamorfike në të cilën gjejmë si shembull argjila që formojnë shkëmbinj të tjerë. Për shembull, një shkëmb metamorfik i zonës së ulët është rrasa, e cila formon rrafshe paralele pas metamorfizmit. Shembuj të tjerë janë kuarcitet dhe shkëmbinjtë magmatikë.

metamorfizmi i kontaktit

Ky lloj metamorfizmi ndodh kur shkëmbinjtë kapërcehen nga magma që ngrihet nga rajonet më të thella në sipërfaqe. Kjo është arsyeja pse quhet "kontakt".

Ky proces zakonisht përfshin rikristalizimin e mineraleve ekzistuese, të cilat ato marrin struktura dhe dimensione të reja. Kjo është për shkak të rrjedhshmërisë që minerali fiton me rritjen e temperaturës. Mermeri është një shembull i një shkëmbi të tillë.

metamorfizmi i ndarjes

Një lloj i tretë i metamorfizmit ndodh në shkëmbinjtë sipërfaqësorë që ngjeshen kur lëvizja e kores së tokës i shtyn ata drejt njëri-tjetrit. Shkalla e metamorfizmit varet nga intensiteti i presionit.

Ndonjëherë formohen minerale të reja më të mëdha, në këta shembuj mund të gjejmë mylonit.

Shërbimet e shkëmbinjve metamorfikë

formimi shkëmbor metamorfik

Procesi i metamorfizmit shkakton shumë ndryshime në këta shkëmbinj, ndër të cilët janë rritja e densitetit, zmadhimi i kristaleve, riorientimi i kokrrave minerale dhe shndërrimi i mineraleve me temperaturë të ulët në minerale me temperaturë të lartë. Këto kritere janë se cilët shkëmbinj mund të klasifikohen, por ne do të shpjegojmë secilën karakteristikë të këtyre shkëmbinjve, në përgjithësi do të flasim për shkëmbinjtë më të zakonshëm, duke qenë se ka një shumëllojshmëri të gjerë shkëmbinjsh në këtë grup, do të fillojmë me këtë:

 • Slate dhe filiti: Ky shkëmb ka një teksturë shumë të imët deri në kokrriza të imta. Ai përbëhet kryesisht nga silikate të shtresuara dhe kuarci; Feldspat është gjithashtu i pranishëm shpesh. Për shkak të orientimit të filosilikateve, shkëmbinjtë janë me gjethe dhe të prirur për ndarje. Janë gurë që sot nuk përdoren, por janë përdorur për hidroizolimin e çatisë.
 • Shist argjilor: Ky shkëmb ka një teksturë me kokrriza mesatare deri në të trashë me gjethe të theksuar dhe kokrrizat minerale në këtë rast dallohen me sy të lirë. Përdorimi i këtij lloji shkëmbinjsh është në ndërtim, pasi janë shumë të fortë dhe të qëndrueshëm. Burimet e tij mund të jenë argjila dhe balta, duke përfshirë proceset e ndërmjetme.
 • Gneiss: Origjina e tij është e njëjtë me mineralet e granitit (kuarc, feldspat, mikë), por ka një orientim zonal dhe tonet e lehta dhe të errëta që shkaktojnë mineralet janë gjithashtu produkt i metamorfizmit të shkëmbinjve magmatikë dhe sedimentarë. Përdorimi i tij është i përqendruar edhe në arkitekturë, veçanërisht në formimin e dëmtimeve pikseluara, kalldrëmeve etj.
 • Mermer: Tekstura e këtij shkëmbi varion nga e imët në të trashë, origjina e tij është nga gëlqerorët deri te kristalizimi, ky shkëmb mund të vijë nga procese si metamorfizmi, magma, hidrotermale, sedimentimi etj. Përveç kësaj, karbonati i kalciumit i jep ngjyra të ndryshme mermerit dhe përcakton vetitë e tij fizike. Përdorimet e tij variojnë nga dekorative tek ato që janë përdorur në art dhe arkeologji.
 • Kuarcit: Siç tregon edhe emri i tij, ky shkëmb është i përbërë kryesisht nga minerale kuarci dhe ka një strukturë pa gjethe, e përftuar si strukturë argjilore për shkak të rikristalizimit në temperaturë dhe presion të lartë. Përdorimet e tij janë në proceset metalurgjike dhe në prodhimin e tullave silicë, përdorime të tjera janë shkëmbinjtë dekorativë në arkitekturë dhe skulpturë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për shkëmbinjtë metamorfikë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.